Абдоминална дистензија

абдоминална дистензија

Октомври 24, 2013

абдоминална дистензија - е состојба во која се грижи за личност зголемување на гас во гастроинтестиналниот тракт.

Како што е прикажано подуеност?

Ако надуеност станува постојан проблем, лицето почнува да се прашувам зошто на постојана надуеност му пречеше за долг период на време. Постојана надуеност носи значајни непријатност. Во нормална состојба кога конзумирање на храна голтнато мала количина на воздух, а потоа таа се враќа, па преку желудникот во тенкото црево поминува само дел од овој воздух. Честите надуеност вознемирува оние кои голта големи количини на воздух. Во исто време, постои постојана прелевање на желудникот. Разбирливо е дека едно лице склони кон надуеност, и се загрижени за тоа зошто надуеност се манифестира во несоодветни услови.

Во нормална состојба на дефлација гасови се јавува околу 10 пати на ден. Луѓето кои страдаат од надуеност, тоа се случува многу почесто.

Многу често со зголемен формирањето на човечки гас нарушува мачнина и надуеност. Во прилог на стомачни болки белешки металоиди, повраќање, подригнување, дијареа. Температурата може да се зголеми, постои општа слабост и вртоглавица.

Болка во стомакот - последица на акумулацијата на гасови во цревниот лумен. Тие annoyingly дејствува на рецептори за болка во ѕидовите на цревата. По извршувањето на гасови болка се намалува. Болката може да се манифестира во форма на периодични грчеви, означени во различни точки на стомакот. Во овој случај, на желудникот и зголеми значително затегнати. Тешка надуеност предизвикува интензивна, но обично краткорочни болка.

Зошто манифестира подуеност?

Тешка оток и болки во стомакот најчесто се резултат на внесувањето на храна која е богата со растителни влакна. Тоа е растителни влакна, кои во големи количини се најде во овошје, зеленчук, цели зрна, мешунките, предизвикува надуеност, што резултира со човечки стомакот болка, оток и може да се занимава за долго време. Понекогаш оток предизвикува болка и други симптоми. Слични проблеми се јавуваат поради честата употреба на газирани пијалоци кои содржат јаглерод диоксид.

Стојат и други причини за надуеност кај жените и мажите. На пример, причините за надуеност по оброкот може да се утврди со голтање на воздухот додека јадат. Особено многу воздух проголтаме, брзо јадење на храна, зборува додека јадат.

Понекогаш отокот е сериозна реакција на стресна ситуација. Поради случува емоционална преоптоварување грч мазните мускули на цревата, го забавува перисталтика.

постојана надуеностПостојана надуеност често започнува да се одбележи лице со возраста. Причината за овој феномен - слабоста на мускулите на возраст цревата. Симптоми на надуеност може да се случи кај жените за време на менструацијата.

Сепак, треба да се запамети и дека подригнување и надуеност може да биде показател на развојот на хронична болест. Подуеност, гадење, абдоминална болка и други симптоми може да се појави рак на дебелото црево, дивертикулум, улцеративен колитис et al.

понекогаш причините надуеност Се наоѓа во преземање на одредени лекови. На пример, антибиотиците прекинат цревната микрофлора и предизвика dysbiosis. Ако некое лице е злоупотреба на лаксативи, а потоа со текот на времето тоа води до формирање на проблемот со гас.

Постојана надуеност и гасови често се гледа во луѓето кои страдаат капс. Фекална што се провлекува во стомакот, проблеми carminative. Како последица на тоа, запек води до фактот дека лицето се чувствува периодични болки во стомакот и честите оток.Најчесто на надуеност и гасови се жалат се луѓето кои не се обрне внимание на здравата исхрана правила. Затоа, лекарите се препорачува за манифестација на бара сериозно да се прилагоди на начинот на исхрана се зголеми гас. Ако забележите подуеност откако лицето јаде одреден производ, тоа може да се осомничени интолеранција. Некои луѓе страдаат од нетолеранција лактоза, што може да се случи во првите години од животот, а подоцна, на училишна возраст. на целијачна болест организам не гледаат протеини на житни култури

Тешка надуеност за време на бременоста - е многу честа појава кај жените кои се развива бебето. Надуеност во рана бременост почнува да се наруши една жена во врска со фактот дека во текот на бременоста панкреасот произведува доволно ензими. Како резултат на тоа, храната се вари и не е толку интензивна. За време на бременоста, матката постепено се зголемува и врши притисок врз цревата. Поради ова, на моторната функција на цревата се скршени, и една жена има постојано чувство на тежина и отоци во пределот на стомакот. Ние не треба да заборавиме дека во текот на бременоста на жената се менува хормони, па првите знаци на бременоста често се изразени е надуеност. Оток, како знак на бременоста може да се појави веќе во првите две недели. И покрај фактот дека оток во текот на бременоста, како по правило, не е патологија, а постојано се манифестира гасови и надуеност на овие симптоми треба да кажете му на докторот. Впрочем, една бремена жена може да се развие панкреатитис, колитис и други гастроинтестинални заболувања.

Тежина и надуеностТежина и надуеност кај жените може да се манифестира на различни начини во периодот пред почетокот на менструацијата. Како по правило, жените постепено чувство дека надуеност е во пораст. Болка и оток покрива целата површина на долниот дел на стомакот, но понекогаш болни сензации се наоѓа на долниот лев или долниот десен.

Многу често страдаат надуеност новороденчиња. Овој феномен се нарекува цревни грчеви. Причините за абдоминална дистензија кај доенчиња имаат физиолошка природа: гастроинтестиналниот тракт на детето има одредена структура. Постепено, со текот на времето, дигестивниот систем созрева и Чолиќ престана. Сепак, силна надуеност по јадење на бебето може да биде доказ гастроинтестинални заболувања. Затоа, консултирајте се со вашиот лекар во случај надуеност и ограда постојано загрижени за бебето.

И покрај фактот дека постојат многу причини кои водат до подуеност, гасови понекогаш се помешаат со другите човечки болести. Во некои случаи, оток на стомакот и стомакот со лице збунува срцев удар, воспаление на слепото црево, холелитијаза. Само консултација со лекар и истражувањето ќе се утврди точната дијагноза. Ти дефинитивно треба да се види со специјалист и кога абдоминална болка продолжува толку долго и е придружен со повраќање, губење на тежината, треска, крв во столицата.

Како да се ослободите од подуеност?

Често да го елиминираат зголеми производството на гас е само потребно да се прилагоди на дневни оброци. Ако некое лице не е во состојба да се утврди кои производи да предизвика надуеност, основното ги исклучат од исхраната може да се нормализира ситуацијата. Понекогаш предизвикува подуеност прием е премногу масни и пржена храна. Во тоа време, исто така можете да се намали количината на влакна во исхраната.

Анксиозност и надуеностАко некое лице е загрижен за надуеност, најдобар лек за подуеност може да ги собереш на лекар. треба да се преземат какви било лекови само откако беше постави правилна дијагноза. Напад на гасови се предизвикани од грешки во исхраната, ќе ви помогне да се отстранат таквите ефективна алатка како абсорбента јаглерод. 3 треба внимателно да се смачкана јаглен таблети и како вода во прав пијалок. Возрасни пациенти на лекар може да препише текот на лекувањето со ензими кои придонесуваат за распаѓањето на лактоза.

Што таблети од надуеност да се избере зависи од фреквенцијата и манифестации на овој симптом. Ако надуеност загрижени човек повремено, погодни препарати, кои се базирани на simethicone. ова Espumizan и други познати средства. Овие лекови се користат и во постоперативниот период.

На прашањето за тоа што е најдобар лек за подуеност, може да одговори и традиционалната медицина. Постојат ефикасно средство за рецепти врз основа на билки, кои во голема мера го олеснува статус прием на возрасни и деца кои се склони кон надуеност.

Народна третман на надуеност е да се користи рецептите во кои се камилица, ким семиња и анасон, валеријана корен, ајдучка трева et al. Понекогаш третман народни лекови овозможува целосно да го замени било апчиња. Сепак, неконтролираната употреба на народни лекови може потоа да доведе до ненадеен непријатни последици. Затоа најдобро е првично да се каже на докторот за сите симптоми кои го придружуваат абдоминална дистензија. Пациентот треба да извести дали е загрижен дијареа, запек, подригнување и други. Тоа е особено важно да не се користат популарна рецепти без одобрение на лекар во третманот на надуеност кај децата. Покрај тоа, кога добиваат билни инфузии и decoctions доза важно, особено за готвење времето на приемот - пред или по оброкот. Дури и ако некој има докажани начини да се ослободи од надуеност, тоа не значи дека во одреден случај тие ќе бидат ефикасни.

За ублажување на симптомите на надуеност новороденче практикува многу начини. Олеснување на детето може лесно абдоминална масажа, топла прилог на стомакот пелената. Ако бебето покажува силна загриженост, по консултација со педијатар може да му даде некои лекови. ова препарати bifidobacteria и лактобацилите, антиспазмотици, лекови кои го стимулираат подвижност на цревата, агенти врз основа на simethicone.

Надуеност често се јавува кај луѓе кои пушат, а оние кои се користат за седентарен начин на живот. Ако надуеност е чест симптом, тоа е препорачливо да се јаде почесто, но во помали делови. Храната е секогаш пожелно да се користи во мирна атмосфера, без брзање. Од дигестивниот систем ќе работи полесно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гасови во цреватаГасови во цревата
НадуеностНадуеност
Надувува стомак? Се отстрани подуени стомакНадувува стомак? Се отстрани подуени стомак
Причините и лекувањето на абдоминална дистензијаПричините и лекувањето на абдоминална дистензија
Причините за надуеност и лекувањеПричините за надуеност и лекување
Надуеност Симптоми и третман методиНадуеност Симптоми и третман методи
Абдоминална дистензијаАбдоминална дистензија
Што да правите кога надуеностШто да правите кога надуеност
Надуеност - за причините и лекувањето на возрасни, третман во вашиот домНадуеност - за причините и лекувањето на возрасни, третман во вашиот дом
Што е надуеност и како да се третираат, причинитеШто е надуеност и како да се третираат, причините
» » Абдоминална дистензија

© 2011—2021 ma.ungurury.ru