Perleches, пукнатини во аглите на устата (Angulo)

Perleches, пукнатини во аглите на устата (Angulo)

23 Септември 2013 година

Angulo - е болест која влијае на слузокожата и кожата преку устата на лицето.

Како Angulo?

Патогени се болест стрептококи или квасец-како габи од родот Candida. Понекогаш инфекцијата може да се меша. Во медицината, исто така, се користи името bridou или аголна хеилитис. Третман аголна хелитис врши со користење на посебни подготовки.

Зошто попуштат во аглите на устата се појавуваат почесто во пролет, го објаснува фактот дека во текот на овој период на лицето се намалува имунитетот, намалување на потрошувачката на храна богата со витамини и минерали. Постојат пукнатини во аглите на устата кај децата и кај возрасните.

Kandidamikoticheskaya Зајед Се чини дека во аглите на устата, во овој случај предизвикува пукнатини во аглите на устата - габи родот кандида. Во овој случај, без пукнатини во кората, таму е само т.н. пресече-како ерозија. Ако устата на една личност е затворена, пукнатината не се забележува. Кога устата е отворен, постои значителна непријатност и болка. Ако третманот на пукнатини на аглите на устата не е спроведена во навремено, болеста станува хронична и акутна периодично.

на стрептококна Зајед во аглите на устата се појавуваат балон, кој исчезнува, а брзо, и на неговото место потоа се развива во пукнатината кора. Типично, ваквите кора периодично Откорнат (најчесто тоа одрани деца). Како да се излечи пукнатини во аглите на устата, во овој случај, утврдени од страна на лекар. Но, ако не го користите специјална маст или други средства, болеста може да трае долго време.

Аголна стоматитис манифестира следниве симптоми: тоа не боли да се зборува, една жена не може да се наслика усните во оваа болест. Човекот постојано се чувствува чешање или горење на пукнатини на сајтот. Ако ви се јаде кисело, солено или зачинета храна, болката се зголемува значително. Ако третманот е аголна стоматитис не е направен на време, а болеста е влошена, а понекогаш и едно лице може да одбиваат да јадат, дури и болката станува многу силна.

Зошто се гледа Angulo?

манифестации angulitaЗошто perleches појави на усните, поточно може да се утврди на лекар за време на дијагнозата. Зајед Причините можат да бидат различни. Пукнатини на усните се почести кај оние луѓе кои постојано се лижат нивните усни. Во овој случај, на кожата на усните во аглите постојано натопена со плунка, која има голем број на бактерии присутни во човечкото усната шуплина. Ако Зајед веќе беше во аглите на устата, толку повеќе на инфекција се впушта во пукнатина. Како последица на тоа, perleches во устата не одат многу долго.

За да дознаете зошто постојат пукнатини на усните, треба да се обрне внимание на состојбата на телото. Оваа болест е типично за луѓето кои страдаат бери-бери, хиповитаминоза, особено, шкарт витамин Б2.

Причини Зајед аглите на устата - голем број на заеднички болести. Прво и основно, тие се болести кои влијаат негативно на метаболички процеси. ова дијабетес мелитус, ХИВ инфекција et al.

Одговорот на прашањето, зошто на усните развој Angulo, понекогаш можете да добиете, учила карактеристиките на човечкото залак. Ако тоа не е во ред, тоа може да биде мацерација на кожата и слузокожата од аглите на устата. Ткаенини постојано натопена со плунка, и на крајот се појави во аглите на perleches усните. Слична ситуација може да се види во некои фотографии. Механички стимули, на пример, погрешни или нецелосни заби врши протези може да предизвика Angulo.

Може да предизвика Зајед продолжена терапија со одредени лекови. Во овој случај ние зборуваме за третман антибиотици, кортикостероид, цитостатици. Што да се прави во таков случај, треба да се идентификуваат на лекар. Можеби ќе треба да го замени одредени лекови.

Зајед стрептокок и kandidamikoticheskaya - овие се болести кои се заеднички за луѓе со лоша орална хигиена, бројни празнини во устата, како и алергиски реакции. Алергии може да предизвика некои храна и детергенти, паста за заби, итн Заед децата понекогаш се појавуваат на цревни dysbiosis.

Така, за да се утврди зошто има perleches треба да се подложи на сеопфатен преглед. Тоа е особено важно да се оди на лекар ако Angulo веќе помина во хронична форма. Во овој случај, за причините и лекувањето Зајед - е информацијата дека деталите на пациентот ќе му кажете на присутните лекар во дијагностичкиот процес.

Често се појавуваат кај жените за време на бременоста perleches. Во овој случај, само-лек е неприфатливо, бидејќи Angulo за време на бременоста често е сериозен сигнал за прекршоци во состојба на организмот. Особено опасни се хронични perleches кај бремени жени.

Како да се ослободите angulita?Angulo на уснитеАко некој оди на лекар со желба да се утврди зошто пукнатини во аглите на усните не одат за долг период на време, во почетокот тоа е потребно да поминат некои од лабораториските тестови. Понекогаш предизвикува пукнатини во аглите на устата за да се утврди на вкупно крвна слика, размаска, која е донесена од усната празнина за да се утврди бактериски и габични инфекции. Исклучување на сериозна болест овозможува анализа на тест на шеќер во крвта за ХИВ, определување на анализа херпес.

Ако се утврди зошто пукнатини аглите на устата, и не може, специјалист пропишува пациентот однесување имунолошки истражувања и култура на чувствителност на антибиотици.

Обработка на пукнатините во аглите на усните и неговите карактеристики зависи од утврдените причини. Ако некое лице е откриен дијабетес или други сериозни болести, режимот треба да се препишани од доктор од областа на третманот на оваа болест. Важно е да се здравјето на забите - лек болести на непцата, кариес и други стоматолошки заболувања.

Најчеста причина angulita - имунолошки нарушувања. Во овој случај, како да се третираат на пукнатини во аглите на усните и зајакнување на имунитетот, објасни лекар имунолог. Но, во овој случај, само маст или друг надворешен агент нема да биде ефикасна мерка за борба Зајед.

Доколку се открие во текот на истражувањето габични инфекции, стрептококи и стафилококи, тоа бара третман со лекови кои се пропишани од страна на лекар. Без оглед на она што се лекува пукнатини во аглите на усните, тоа е препорачливо да се земе витамин комплекси, особено Б витамини

А посебна прашање - како да се излечи ll изберете детето. Понекогаш perleches деца се сами. Меѓутоа, ако во текот на три дена од Ангулем на усните на детето не исчезне, тогаш е потребно интензивно лекување. Истражувањето може да се утврди причините зошто "ќе ги собереш, и попрецизно да одговори на прашањето за тоа што да прави и како да се третираат на дете perleches.

За третман, лекарот обично се назначува средства за олеснување на зараснување на рани, како што се павлака пантенол, levomekol. Паралелно за најмалку еден месец треба да даде вашето дете витамин комплекс, кој ќе препорача лекар. Дека во иднина треба да се преземат прашањето за како да се третираат perleches деца, не се мачи родителите, детето хигиена и нега на детството да го научи на основните правила на орална нега.

Зајед за третман во вашиот дом, треба да се редовно користат маст Зајед, кое е пропишана од страна на лекар. Кога станува збор за Ангулем, предизвикани од габи Кандида, тоа може да се користи против Зајед levorinovuyu или нистатин маст. Доколку е потребно, исто така, врши ресторативна третман.

Така, прашањето за како да се третираат Angulo не може да се одговори недвосмислено. Ако, и покрај навидум точно angulita третман, симптомите се уште постојат, а со тоа предизвикува angulita остануваат неизвесни, тоа го прави смисла да се обрне внимание на она што на пациентот му се навикнати да јадат. Влеча Angulo треба да се третира не само со лекови, предизвикувајќи маст. Тоа треба да бидат вклучени во исхраната и храна која содржи колку витамин Б2. Ова млечни производи, црниот дроб, јајца, говедско месо. Овој витамин содржи пивски квасец. Angulo кај деца, кој се манифестира многу често, тоа треба да го предупреди родителите и, исто така, да се натераат да се размислува за адаптација на исхрана. Важно е да се компензира за недостаток на железо и цинк во телото. Голем железо се наоѓа во ореви, магдонос, праски, калинки, овес, леќата. Цинкот се наоѓа во јајца, морска храна, месо, зеленчук.

Зајед и испукани усниТретман на народни лекови Зајед е исто така можно, но тоа треба да се практикува само во случај на блага форма на болеста. Пред лекување perleches, може да се обидете да го користите chapstick постојано. Ова треба да се направи неколку пати на ден. Ако некое лице не помине Зајед, може да се обидете да се подмачкува погодените масло решение места витамин А и витамин Е. Погоден за оваа намена, како вазелин, гуска масти, шипинка нафта. Perleches аглите на устата е препорачливо да се подмачкува buckthorn и ленено масло.

Како да се третираат perleches на усните со помош на лековити билки? За да го направите ова, се подготви лушпа на сукцесија, камилица, невен, celandine и неколку пати на ден да се направи лосион за погодените области.

Ако вашиот лекар препорача она маст за лекување на perleches, потребно е да се држиме до рецепт. Паралелно со ова, можете да смазва пукнатината мед, растително масло или путер.

Во народната медицина, има многу голем број на препораки за тоа како да се третираат обврзувачки. Стрептококна Зајед брзо возење, ако периодично ги избришете со сок од celandine, Kalanchoe. Исто така, постојат препораки за тоа како да се излечи perleches на усните со помош на лук. Но, тие треба да се користи многу внимателно, како лук може да ја напушти изгореници на слузокожата.

Зајед деца, периодично подмачкување на разни растителни масла, пчелин восок, ги стави исечени алое лист. Што може да се излечи perleches, понекогаш може да се најде само во процесот на тоа како луѓето се обидуваат да се користат неколку различни национални методи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се излечи Зајед аглите на устата?Како да се излечи Зајед аглите на устата?
Како да се третираат perleches аглите на устатаКако да се третираат perleches аглите на устата
Како да се третираат perleches аглите на устатаКако да се третираат perleches аглите на устата
Како да се третираат Зајед аглите на уснитеКако да се третираат Зајед аглите на усните
Причини perleches аглите на устатаПричини perleches аглите на устата
Пукнатини во аглите на усните. Причини и третманПукнатини во аглите на усните. Причини и третман
Хелитис домашно лекувањеХелитис домашно лекување
Третман ЗаједТретман Зајед
Perleches аглите на устатаPerleches аглите на устата
Убави усни домаУбави усни дома
» » Perleches, пукнатини во аглите на устата (Angulo)

© 2011—2021 ma.ungurury.ru