Халитоза

халитоза

28 ЈУЛИ, 2013 година

Фактот дека засегнатите лице за силен мирис од устата, не е секогаш отворено да се каже сега, затоа што оваа тема е многу чувствителен. Сепак, овој симптом не само што може да го уништи животот, но исто така и докази за некои здравствени проблеми. Во медицината, во тек лош здив се нарекува халитоза.

Дали се чувствува лош здив?

Во човечкото усната шуплина е секогаш бактерија која отпадот се огништето и malodor. Обично, овие бактерии се акумулираат на површината на јазикот, но тие можат да бидат во и помеѓу забите и непцата, како и во празнините помеѓу забите.

Човечкото тело е дизајниран така што речиси секој мирис тој може да се адаптираат многу брзо. Исто така, се утврди како непријатен мирис на твојата уста е тешко дури и за причината што на усната празнина е поврзана со носот. Затоа, за да се разбере она што вкус во вашиот дишење тешко. И ако, на пример, со мирис на кромид од устата може да се предвиди на садовите, кои неодамна се користи на човекот, од друга страна, упорни ароми, е потешко да се утврди. Се разбира, најлесниот начин да побара од другите. Но, во повеќето случаи, луѓето едноставно се срами да го направи тоа. Затоа, можеме да се обидеме да се запознаат со присуството или отсуството на лош здив на сопствените.

Постојат некои многу едноставни тестови. За прво треба да се земе обичен лажица, вклучете го и држете го неколку пати на површината на јазикот, да ја остави малку плунка или плоча. Тоа е за овие честички и може да се разбере дали има непријатен мирис.

Можете исто така да само лижат вашиот зглоб и да чекаат додека плунката е сосема сува. Сепак, мирис кој луѓето ќе се чувствуваат на вашиот зглоб, тоа е многу послаба од вкус кој доаѓа од устата навистина е. По површината на предниот дел на јазикот е секогаш расчисти плунка, туку и на задниот дел од неа и да се случува да се максимум на бактерии кои се причина за мирис.

Зошто мирис доаѓа од неговата уста?

Како да се отстрани лош здивАко ние го игнорираме оние мириси кои "даде" нас некои производи (на пример лук мирис од устата, или мирис на алкохол од уста), потоа појавата на здив најчесто се поврзани со болести на усната шуплина. Најчесто мириса лошо здивот на луѓе кои патат кариес, пулпит, периодонтитис. Лош здив се случува во болести на непцата, поради неправилното чистење на забите, во присуство на забен камен. Во некои случаи, може да се разбере она што се мачат луѓето без здив. Таквите чуден мирис се случува на гангрена пулпит.

Многу често таа се чувствува лош здив во дете и возрасен, ако тој страда од болести на горниот респираторен тракт, што се провокативни во природата и се придружени со гноен исцедок. Лош мирис може периодично да се појави на болки во грлото, синузитис, трахеит, синузитис et al.

Здив во утринските часови човек загрижени за почесто, ако се развива ксеростомија, кои редовно се развива сува уста. Причините за лоша миризба во овој случај е едноставен: кога човек спие, телото произведува помалку плунка, предизвикувајќи сува уста сите. Патем, истиот феномен се јавува кај оние кои постојано се зборува во текот на подолг временски период. Ако сува уста постепено станува хронична појава, тогаш ние веќе се зборува за сува уста. Во овој случај, за тоа што да прави и како да се ослободи од болеста, пациентот кажува специјалист по тест.

Фактот дека плунката - ова е одлична алатка за чистење на устата: тоа нема да помогне да се ослободи од несаканите само од храна која може да предизвика или кисело гнил мирис, но, исто така, ги убива бактериите. Ако некое лице е произведено малку плунка, со текот на времето може да се забележи дека има чуден мирис од устата. Патем, понекогаш ксеростомија се развива, и по земањето на некои лекови. плунковните жлезди почнуваат да работат помалку активни со возраста, така постарите ксеростомија е забележано почесто.

Непријатен мирис во утринските часови и често се појавува по земањето на големи дози на алкохол претходниот ден. Во зависност од кога беше пијан алкохол, може да биде како мирис на чад и упорни мирис на алкохол. Ако, поради труење со алкохол во организмот кај луѓето престана да функционира нормално желудникот или црниот дроб, на здивот може да се појави застоена мирис на водород сулфид. Ако функцијата на бубрезите понекогаш изгледа мирисот на урината. Често лице се чувствува како утрински здив после пиење е страшно, и се обидува да се четка забите, да се ослободи од него. Но, таквата постапка е речиси не помогне во овој случај.

халитоза утроЛош здив во утринските часови, како и постојана лоша миризба во текот на денот и може да предизвика болести на внатрешните органи (бубрезите, црниот дроб, желудникот). За елиминирање на овој феномен, најпрво треба да се разбере зошто имаше еден мирис, и да се излечи основната болест. И во овој случај јасно треба стручна помош. Патем, со мирис на ацетон здив на возрасните и тоа се случува понекогаш дека детето може да се укаже на детството дијабетес. Затоа, кога на првиот знак на лош здив ацетон треба да бидат испратени на лекар. Тој ќе назначи потребни истражувања за да се разбере зошто ова се случува.Често за тоа како да се отстрани мирисот од устата, мислејќи на оние кои носат протези. Во овој случај, причината за мирис е генерално едноставен: неправилна нега протеза која промовира брзиот раст на бактерии. За да се разбере како да се ослободи од оваа појава, вие само треба да се мијат повеќе темелно и често нивните вилици. Тие треба да бидат исчистени почетокот од надвор, а потоа и од внатре. Ако тоа им помага, тоа значи дека не постојат никакви дополнителни проблеми.

Постојат и други причини за лош здив. Луѓето кои пушат често доаѓа лош мирис што го опкружува чувствувам многу изразена. Таква непријатна мирис може да бидат различни - како мирис на урина или дури и мирисот на измет. Ако пушач, а сè уште не функционира стомакот, устата понекогаш се чувствува силна кисел мирис. За да се надмине оваа непријатна појава, за жал, не е возможно, како алатки кои ви помогне во овој случај, не постои. Единствениот пристап кој може да се победи на мирисот на гниење - целосно се откажете од пушењето.

Гнил мирис од устата се јавува кај оние кои страдаат од појавата на застојот во крајници. Зошто здив се појавува во овој случај, за да се разбере многу едноставна: овие приклучоци се активни растот на бактерии. За да се скапани мирис исчезна, вие само треба да се отстрани плута со примена на постапката за перење или вакуум вшмукување.

Појавата на здив, се разбира, истиот ефект како и фактот дека ние јадеме. Ако лицето во прашање зошто мирисот од устата кисело или заостанати вкус, тоа треба да се анализира, она што тој го јаде неодамна. Ако јадете неколку дена застоена храна или неквалитетни производи, како и дишењето станува заостанати. Во утринските часови, во таков случај може да се почувствува дури и дишењето амонијак. Се разбира, дека злоупотребата на алкохол од устата секогаш ќе смрдат на алкохол. А согласност по подолго ниско-јаглени хидрати исхрана кај луѓето може да се почувствува мирис на ацетон здив.

Како да се надмине лош здив?

Ужасна смрдеа од устатаАко ги земеме предвид дека главната причина за лош мирис - тоа се бактерии кои постојат во човечка уста, третманот на лош здив, прв од сите, треба да биде да се следи оралното здравје на устата темелно и редовно. Впрочем, да се отстрани лош здив, тоа е потребно да се намали бројот на таквите бактерии.

Сепак, треба да знаете и други важни точки. Фактот дека овие супстанции кои предизвикуваат и мирис, која е формирана по конзумирање на протеини. Затоа, вегетаријанците се со помала веројатност да се поставува прашањето, како да се отстрани лош здив. Ако се вклучени во исхраната како многу овошје и зеленчук и малку да се намали износот на белковини, бактериите во устата ќе биде многу помалку, а на прашањето за тоа како да го направи далеку лош здив може да се реши само по себе.

Подеднакво важни за темелно чистење на забите и непцата користат за оваа намена не само четка за заби, но, исто така, конец dentifrice, како и посебни миење на устата. Патем, во процесот на чистење на забите секој ден, исто така, мора да биде многу добро исчистени и на целата површина на јазикот. Периодично вреди да се посети и експерт кој професионално чистење на забите. Ова ќе помогне да се намали количината на плоча.

Треба редовно да ја посетите стоматолог, како проблеми со забите на почетокот може да бидат невидливи, и на лекар веднаш да ги идентификуваат и ќе ви помогне да се ослободи од нив се во рана фаза. Лекарот може, исто така советуваат да се отстрани забен камен, што не можат да се отстранат без стручна помош.

Покрај тоа, таа е доктор може да даде едноставен, но многу ефективни совети за тоа што да направите ако мирисот од устата. Ако наутро или во текот на денот од устата смрди на забите, потребно е да се обиде да се зголеми износот пиете. Навистина, во случај на недостаток на ликвидни објави многу помалку плунка, предизвикувајќи здив мириса посилна. Но, ако едно лице, на пример, со мирис на ацетон здив, тоа е малку веројатно да им помогне.

За да се забрза производството на плунка, може да го поттикне овој процес со џвакање. Најдобро е да периодично се џвака нане, магдонос, копар. Ако се одлучите за оваа намена прежива, потребно е да се знае точно она што не содржи шеќер. Впрочем, шеќер придонесува за развој на кариес.

Може да се обидете од време на време да се измијат устата со различни тинктура и екстракт од билки. Ова инфузија на анасон, тарос и нане лисја, билки камилица и кантарион, дабови кора. Во екстремен случај, потребно е да се измијат устата со обична вода.

Да здив е свеж, тоа е корисно да се пие зелен чај, бидејќи тој содржи антиоксиданс catechin, можат да ја убијат бактериите во устата. Исто така вреди да редовно јадат јогурт, круши, јаболка и јагоди.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
» » Халитоза

© 2011—2021 ma.ungurury.ru