Запек во текот на бременоста

Запек во текот на бременоста

26. Март 2014

запек - состојба во која едно лице не е за три дена или повеќе може да се испразни дебелото црево. многу често запек Тоа е забележано кај бремени жени во различни фази од бременоста бебето.

Кои се симптомите на запек во текот на бременоста?

Постојат докази дека запек во текот на бременоста се жалат периодично две третини од бремените. Откако се родило бебе со движењето на дебелото црево проблеми забележани секоја трета жена. Запек во текот на бременоста е поврзан со повторливи абдоминална болка, чувство на нецелосно празнење на дебелото црево. Исто така може да се одбележи надуеност, постојано татнеж во стомакот, гадење, чувство на горчина во устата, слабост. Понекогаш запек кај бремените жени е комплицирана од развојот на хемороиди. Во исто време во столицата може да се појави се појави крв ленти хемороиди. Во овој случај, жените често страдаат од тешка болка.

Зошто запек се појавува во текот на бременоста?

Постојат неколку фактори кои влијаат на состојбата на жената гастроинтестиналниот тракт за време на бременост. За време на периодот на извршување дете во тело дојде до значителна промена. Запек развива под влијание на хормоналните промени. хормон прогестерон, активно се произведени од страна на телото на бремена, значително забавува дигестивниот процес. Покрај тоа, мускулите на цревата се намалува бремена жена не е толку значајна колку што е потребно за нормална работа. Цревата и матката жените имаат заеднички инервација, така активен перисталтика може да предизвика силни контракции. Како резултат на тоа, на овој начин го спречува телото абортуси и абортус.

Во втората половина на периодот на бременоста црево значително облоги на зголемената матка. Како резултат на тоа, протокот на крв е нарушена, и во крвните садови се наоѓа во пределот на карлицата, јавува венска конгестија. Последица на оваа појава може да биде кршење на хемороиди и испуштање на измет.

Друг фактор провоцира запек кај бремените жени - постојан стрес. Бремена жена не може да се пофали на емоционална стабилност. Емоционални испади и психолошки нерамнотежа води до честа појава на запек. по раѓање, кога емоционалната состојба на млада мајка постепено се стабилизира, и хормоналната рамнотежа станува иста како и пред бременоста, цревата работат нормално.

Како да се ослободи од запек во текот на бременоста?

Запек за време на доцната бременостЖените кои страдаат од проблеми со работата на цревата, не треба самостојно одлучуваат како да се третираат запек во текот на бременоста. Било каков лек за запек во текот на бременоста треба да се пропишани од страна на лекар. За тоа што да направите ако запек во текот на бременоста загрижени жена речиси секогаш, може да се консултираат гинеколог, кој редовно го следи статусот на жените.

Постојат голем број индиректни индикации дека појавата на зачнувањето. Некои жени сметаат дека понекогаш многу тешка констипација - бременост симптом, Наместо тоа, една од карактеристиките. Утврди дали или не постои концепт, во овој случај, ќе им помогне на тест. Тоа е подобро да го направи тоа што е можно поскоро. Впрочем, mindlessly земање апчиња за запек во почетокот на бременоста, како и употребата на народни лекови за запек во текот на бременоста не е пожелно.

Со оглед на фактот дека запек и болки во стомакот - заеднички проблем за идните мајки, лекарите може да даде многу совети за тоа како да се ослободи од запек во текот на бременоста. Жена чека надополнување возбудува многу прашања во врска со нејзината здравствена состојба. Конкретно, пациентите често се прашувам дали е можно да се изврши притисок за запек кај бремени жени. Лекарот ви каже повеќе за што да се прави со запек во текот на бременоста, и што треба да се избегнува.

Не земајте лаксативи и супозитории за запек за време на бременоста и нивната употреба се зголемува ризикот од спонтан абортус во раната бременост. Ваквите лекови предизвикува манифестација забрза лабава столче, болки во стомакот, грчеви во природата, кои можат да го загрозат нормалниот тек на бременоста.

Правилната исхрана за запек во текот на бременостаЗначи треба да се бара одговор на прашањето за тоа како да се справи со запек во текот на бременоста, пред сè, промена во секојдневната исхрана. Бремена мајка секој ден треба да се јаде доволно количество на влакна, кој ги промовира повеќе активни на дебелото црево. Важно е редовно да се вклучат во исхраната на храна моркови, тиквички, цвекло, тиква и други видови овошје и зеленчук. Многу корисно да се користи млечни производи, додадете прехранбени масти од растително потекло. Тоа, исто така, се препорачува да се вклучат во исхраната бисер јачмен, леќата, мисли, овесни трици. Но, од употребата на силен чај, кафе, чоколадо, гриз, полиран ориз, бел леб, како и други производи со одредување ефект на телото, тоа е подобро да се воздржат.

А многу совети за тоа како да се елиминира непријатност и како да се излечи запек кај бремени жени, има во народната медицина.На пример, може да се подготви инфузија од сливи, сливи заливот 100 g од две чаши вода што врие. Кисна сливи се потребни околу 10 часа, по што на инфузијата треба да пијат половина чаша пред јадење. Сливи, исто така, се јаде - тие имаат лаксативно ефекти.

Ако една жена страда од тешка надуеност, надуеност, болка, може секојдневно пиење чај направен од листови од нане, камилица цвеќиња, анасон семиња. Вашиот лекар може да препорача прифаќање активиран јаглерод, Сепак, без консултација со лекар е третман за тоа е подобро да не се практикуваат.

Се препорачува наутро на празен стомак да се напие чаша ладна вода или чај од анасон пред ручек.

Бремените жени треба да се обрне внимание на општите правила на животот. Нема потреба да се креваат тешки предмети. Во исто време физичка активност за бремени жени покажува: особено важно во овој случај, вежби за зајакнување на карличните мускули. Умерена физичка активност помага за активирање на цревната перисталтика.

Кога тешка констипација, лекарите понекогаш препорачуваме употреба на Свеќи со морето buckthorn нафта или глицерол. Сепак, овие средства треба да се користи со претпазливост, бидејќи тие може да предизвика значително зголемување перисталтика, сто последователно доведува до матката грчеви.

Како да се справи со запек во текот на бременоста?Исто така се користи се свеќи од запек по породувањето, ако работата во дигестивниот тракт на млада мајка се враќа во нормала за долго време. Ако овој проблем дава значителна непријатност, потребно е да се побара од лекар за да се ослободи од запек после породувањето. Специјалист земајќи ги во предвид индивидуалните особености на по породувањето период ќе даде совет за тоа што да направите ако запек после породувањето е редовен проблем.

Многу често жените кои штотуку родила бебе, соочени со непријатните симптоми на хемороиди. Ако хемороиди белешки дефекација со крв и сè уште страда болка, за одговорот на прашањето, зошто се случува ова и што да правите, вие не треба да се оди на форумот и на експерт. Лекар, прв од сите, да ја советува што треба да биде исхраната, со оглед на доењето и дебелото црево проблеми. Тој, исто така, може да ви препише лекови за да го реши проблемот на запек и отстранување на влошување на хемороиди. Доилки важно е внимателно да се следи, така што на лекови не предизвика алергиски реакции кај бебето.

За да се спречи симптомите на запек во текот на бременоста и по породувањето, вие сериозно треба да размислува за начините за спречување на оваа појава. Прво на сите, вие мора да се придржуваат кон правилата добрата исхрана. Секој ден, на менито треба да се вклучат течна храна, да бидат сигурни да се јаде многу овошје и зеленчук, млечни производи.

Посебно внимание е посветено на пиење режим на идната мајка. Жената треба да пијат колку што таа сака да го спречи акутно чувство на жед. За да се избегне едем, исклучете го од вашата исхрана солена храна и намалување на вкупниот внес на сол.

Спречи запек, им помогне на умерен, разумен вежбање. Вие не може да води седентарен начин на живот, доколку не постои опасност од абортусот.

Тоа не треба да се користи во текот на бременоста пракса клизма физиотерапија третмани. Третман да бидат најефективни, треба да се дознае причината за запек и да ги применуваат техники кои ќе ви помогнат ефикасно да се ослободи од него.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
И знаете што Варовнички?И знаете што Варовнички?
Како да се третираат хемороиди за време на бременостаКако да се третираат хемороиди за време на бременоста
Отколку за лекување на запекОтколку за лекување на запек
Како да се третираат хемороиди за време на бременостаКако да се третираат хемороиди за време на бременоста
Ентероколитис симптомиЕнтероколитис симптоми
Симптоми на хемороиди.Симптоми на хемороиди.
Симптоми на запек може да бидат различниСимптоми на запек може да бидат различни
Развојот на хемороиди кај бремени жениРазвојот на хемороиди кај бремени жени
Запек после породувањето и што да направам?Запек после породувањето и што да направам?
Запек во текот на бременоста, што да правам, како да се борат, од опасни?Запек во текот на бременоста, што да правам, како да се борат, од опасни?
» » Запек во текот на бременоста

© 2011—2021 ma.ungurury.ru