Запек

запек

26. Март 2014

запек - Ова е често нарушување на дигестивниот систем на човекот.

Кои се симптомите на запек?

Пореметувања на дигестивниот тракт, што доведе до проблеми со движењето на дебелото црево, кои се наоѓаат во двете деца и возрасни. Лекарите велат дека отстранувањето на овој проблем е тешко, прв од сите, поради срамежливост и неподготвеноста на пациентите да се зборува за нивниот проблем. Ако некое лице е загрижен за многу тешка констипација за долго време, тој се обидува да се ослободи од само симптом, користи силна лаксативно, а со тоа само ја влошува ситуацијата.

Тоа е важно да се знае она што симптомите на запек кај возрасни, бидејќи понекогаш лице може да страдаат од т.н. имагинарни запек, во која има тешкотии со дефекацијата, но тие не се третираат запек природно.

О физиолошки запек може да се каже ако пациентот не може редовно да го испразните дебелото црево за повеќе од 48 часа. Во овој случај, пациентот загрижени чувство на нецелосно празнење на цревата, чинот на дефекацијата тешко, остава многу малку цврсти столче. Запек се дијагностицира и ако столот што се случува секој ден, но неговиот волумен е многу мал. Во човечкото црево, во која се истакнува проблеми со движењето на дебелото црево, постои намалена секреција, ја зголемува перисталтиката и намалена пропулзивни активност.

Ако не е обезбедена соодветна исхрана за запек кај возрасните, со состојба на време може да се влоши. Особено, тоа е моќта кај постарите лица често предизвикува повремени проблеми со дефекација. Неправилна мени може да влијае на дигестивниот тракт на бремена жена, родилката.

Во еден здрав човек кој не страдаат од проблеми со цревата, зачестеноста на движења на дебелото црево варира. За повеќето луѓе, чинот на дефекацијата се случува еднаш на ден, во поретки случаи, лицето е нормално за движења на дебелото црево еднаш на секои два дена. Ако поретки или почесто движењето на дебелото црево се одвива без непријатност, болка, тешкотии, тоа е овие физиолошки промени. Така столче јасно декорирани, без нечистотии.

Многу тешка констипацијаатонични запек, што се должи на слабеење на подвижноста на дебелото црево, се манифестира одложено столче, надуеност, желудникот overflow, надуеност. Лицето може да страдаат од гадење, губење на апетитот. Понекогаш постојат и симптоми на општа интоксикација. Кога дефекација надвор богата украсен столче. Првично оди многу густа парче измет, и тогаш се појави помалку густа столче. Во процесот на движењето на дебелото црево пациентот чувствува болка, празнење се одвива со голема тешкотија. Поради nicked слузница текот на минување на измет маса за нив може да се појави крвави дамки. По лице на запек за некое време може да биде збунувачки болка.

Ако се појават симптоми спастична запек, столче снајде во форма на цврсти грутки (т.н. овци измет). И атонични и спастична запек придружени со чувство на притисок, болка, надуеност. Ако пациентот вели спастична колитис, што често може да се чувствуваат замор, летаргија, намалена ефикасност.

Понекогаш чести запек кај возрасни заменува дијареа. Во овој случај ние зборуваме за нестабилна стол. Во овој и други симптоми може да се забележи кај пациентот, на пример, често мокрење. Обично, во таков случај diarrheas се случи за време на егзацербација на болеста, и запек - за време на ремисија.

Запекот е прикажано комплетен недостаток на урина или уринарна ретенција, која се јавува како резултат на воспаление и други заболувања на генитоуринарниот систем на човекот.

Зошто манифестира запек?

Причини за запекПричини за запек кај возрасни и деца причина може да биде многу различни. И запек и дијареа, надуеност и кај мажите и жените често се развива како резултат на недоволна исхранетост. Сепак, се уште има многу фактори кои влијаат на развојот на запек. Такви причини кај жените најчесто е поврзан со носејќи дете, и преструктуирање на телото за време на бременоста и по породувањето.

Во медицината, постои поделба на запек, во зависност од нивните причини.

Прехранбена форма на запек - е резултат на недоволна исхранетост. Главно на прашањето за тоа како да се ослободи од запек брзо и трајно, пречи оние кои исхрана вклучува многу малку растителни храна, витамини, пијат доволно течности. проблеми со дебелото црево се чести кај луѓето кои јадат многу скован храна и слатки.

многу чести неврогена форма оваа болест. Во овој случај, причината за запек - повреда на регулирање на подвижност на цревата. Оваа состојба, исто така, се нарекува синдром како мрзливи дебелото црево. Понекогаш, во одредени околности, лицето не се обрне внимание на потреба за дефекација. Како резултат на тоа, таа се развива вообичаено запек.

Таквата ситуација може да се појави кога едно лице оди на едно патување, а живеат во место му беше непознат. Исто така, неврогена причина за запек може да биде одбивање да се оди во тоалет поради болни сензации кои се јавуваат при дефекација. Често има сличен проблем во приковани за кревет пациенти кои се психички тешко да се изврши чин на дефекацијата пред странци.

развој hypodynamic форма на запек Тоа поврзани со недоволна физичка активност. Најчесто, оваа форма на болеста се гледа кај постарите лица, врзани за кревет пациенти, бремените жени, како и оние луѓе кои се претежно седентарен начин.

Понекогаш да предизвика проблеми со движења на дебелото црево се гастроинтестинални инфламаторни заболувања, како што се воспаление на дебелото црево, хроничен колитис.

Непријатност во запекrectoanal запек - последица на акутен paraproctitis, хемороиди, анални фисури, како и други болести. Ако некое лице се развива рак на дебелото црево, има лузни на дебелото црево, ректумот е компресирана, можно е да се развие механички запек. Исто така, да предизвика проблеми со празнење може да биде абнормалности на дебелото црево.

причини токсични запек се отруени од токсични супстанции, тешки метали, кои обично се поврзани со карактеристики на човечки окупација. Понекогаш оваа форма на болеста се дијагностицира и тешки пушачи постојано труење на организмот со никотин. Фактори кои предизвикуваат токсични форма на болеста, и се производ на хелминти живот.

Луѓето кои страдаат од заболување на бубрезите или срцева слабост, запек грижи во врска со кршење на вода електролитите метаболизмот. Слични процеси се почитуваат и постојано дехидрација.

ендокриниот запек - последица на дисфункција на тироидната жлезда и паратироидните жлезди. Понекогаш овој симптом е присутна со питуитарна инсуфициенција, кај пациенти со дијабетес, како и кај жените за време менопауза.

Третман на одредени лекови може да предизвика развој на човечки дрога форми на запек. Ваквиот ефект на телото е аспирин, антиспазмотици, диуретици, антидепресиви и други.

Во принцип, утврден двете главни причини за запек. Прво, тоа дискинезија дебелото црево, се развива како резултат на цревни заболувања или намалување на тонот на цревниот ѕид координација контракција. Второ - повреда на чинот на дефекацијата, кога намалена чувствителност на ректумот и карличните мускули.

Како да се ослободи од запек?Како да се ослободи од запекЗбунувачки прашањето за тоа како да се ослободи од хроничен запек кај деца и кај возрасни, не треба да се прибегне кон само-лекување домашни правни лекови. По сите, постојано повторување на тешкотиите со движења на дебелото црево е можно и хронична панкреатитис, и кај пациенти кои развиваат хроничен колитис, како и други гастроинтестинални заболувања и заеднички заболувања. Значи прво на сите ќе треба да се оди на специјалист, да одат низ сите доделени студија и да се утврди причината за запек и неговата форма.

Проценка на состојбата на пациентот, докторот не е само спроведување на истражување и додели инструментални и лабораториски испитувања, но со користење во процесот на проценка на состојбата на специфични критериуми на пациентот за да се утврди дали пациентот е всушност страдаат од хроничен запек.

Одредувањето на тоа како да се третираат запек кај возрасни или кај доенчиња, на присутните лекар мора да се запрашаме дали веќе се обиде да го третира пациентот во домот, како манифестации отколку за лекување на запек, тој се обидел.

Третман на запек кај возрасни и деца, бара многу напор. Во овој случај, многу зависи од пациентот, од вршење на лекување на запек во домот, таа мора строго ги почитуваат сите совети на лекар и да ги следат препораките. и атонични, и спастична запек Се бара задолжително промени во човечката исхрана. Третман на старите проблеми со празнење бара особено внимателно следење на дневното мени. Третман запек народни лекови, исто така, обезбедува користењето на одредени производи кои дејствуваат на телото како лаксатив.

исхрана запек кај децата и возрасните треба да бидат изградени на таков начин што на дневното мени, имаше храна, кои ја стимулираат активноста на дебелото црево. За време на диета атонични запек треба да се зголеми во менито содржина со храна, диететски влакна. Тоа житарици, зеленчук, овошје. Тоа е еднакво важно да се придржуваат до соодветен режим за пиење, јаде на дневна основа да се 2 литри на течност во форма на чаеви, сокови, чиста вода. Забелешка, сепак, дека во колитис и хемороиди исхрана треба да биде особено нежна, бидејќи по исхрана не мора да се влоши целокупното здравје.

Лек за запекШто да правите ако постојана запек поврзани со други хронични болести, како и како да се оптимизира вашата исхрана, ти дефинитивно треба да се консултираат со лекар. Подоцна, за време на третманот во исхраната може да се воведе цвекло, моркови, трици. Сепак, третманот треба да започне со besshlakovoy исхрана, кои треба да се почитуваат за најмалку една недела. Посебно внимание треба да биде исхраната на бебето, кој боледува од запек. Во таква исхрана треба да вклучува масти, варен зеленчук, варено месо и риба. Ако исхрана терапија е неефикасна и запек продолжува 4 дена и повеќе, лекарот може да влезе во исхраната лен семиња, пченични трици, лекови влакнести материјали.

Тоа е важно да бидете сигурни за ограничување на потрошувачката на одредени производи. Кога станува збор за тоа како да се излечи запек брзо, првично вреди целосно исклучени од менито бел леб и путер колачи, дамка, зачувување, пушеле храна, чоколадо, силна кафе и чај. Со цел да се нормализира цревата, потребно е да се ограничи потрошувачката на гриз, фиде, компир, ориз. За тоа дали е можно да се користи специфични производи, треба да се консултираат со лекар, бидејќи некои од нив, на прв поглед, здрава храна, може негативно да влијае на работата на човечкиот дигестивен тракт, страдаат од запек.

Млади мајки доилки, кој е тематски прашањето за тоа како да се излечи запек кај доенчиња, треба барем да внимателно ги следиме неговата исхрана. Прво на сите, треба да се целосно да се исклучи на храна кои го стимулираат процесот на гасификација. ова пулсот, спанаќ, Сок од грозје и јаболка. Тоа не може да се вклучат во исхраната на храна која содржи голем број на етерични масла.

Како да се одреди дома со цревни проблеми, може да се утврди само по прецизно определување на причините за запек. Ако исхраната и домашни правни лекови не дозволуваат да се ослободи од овие непријатни симптоми, што да се прави со запек кај возрасните, или што да прават со запек кај доенчиња, потребно е да се консултирате со вашиот лекар. Впрочем, како возрасен, и детето запек може да укаже на развој на сериозни болести.

Понекогаш пациентот само отиде во аптека и се обидува да дознаете што се апчиња за запек кај возрасните е најефикасен. Во никој случај не може да се потпре на фактот дека предложените билни таблети или таблети за џвакање помогне да се справат со проблемот. Ако некое лице е потребно долго време неконтролирано дури поштеда лаксативи, дека сериозни компликации може да се случи со текот на времето: дијареа, воспалителни процеси, тешка дехидратација, пореметувања на дигестивниот процеси.

Во никој случај не треба да се лаксативи без одобрение на лекарот ако запек е во комбинација со надуеност, болки во стомакот, губење на тежината, примеси на крв столче.

Третман на лаксативи за запекСите лаксативи лекови се поделени во неколку групи во зависност од карактеристиките на нивните ефекти врз телото. Ова значи дека се зголеми обемот на цревната содржина, осмотски лаксативи (Бавна апсорпција на вода, зголемениот обем на содржината во стомакот), и слабо се апсорбира ди- олигосахариди, значи омекнување на фекалии, како и лаксативи, кои ја зголемуваат интестиналниот мотилитет.

Се прашувам што свеќи од запек брза акција за да се избере, треба само да го прочитате коментарите, но, исто така, за да се утврди што точно ќе бидат најефективни во одреден случај на механизмот на дејство на овие лекови. Понекогаш, ако зборуваме за потребата да се купат свеќи за деца, кои се одбрани, на прв поглед, безбедно buckthorn или глицерин супозитории. Во овој случај, утврдување индикатор за родителите не треба да биде цена свеќи за деца, па дури и на ефикасноста на нивната употреба, како и назначување на доктор.

Ако зборуваме за лек за запек кај постарите лица ќе бидат најефективни, потребно е да се следи дали пациентот се придржува до правилна исхрана, доколку не се лекува со лекови кои предизвикуваат процес проблеми дефекација. Дури и повеќето ефикасен лек за запек, не може да се замисли саканиот ефект, ако не ги почитуваат препораките основните лекарот.

Избор на најдобар лек за деца, ние не треба да заборавиме на некои од популарните методи со кои може да се користи, по добивањето на одобрение од лекар.

На пример, тоа е добар начин да се стимулира цревата се смета инфузија на сливи од запек. можете да го користите било кој рецепт за подготовка на инфузии како сливи пијалак. Квалитативни сливи и суви кајсии погодни за компоти, инфузии, суво овошје, исто така, може да се користи во сурова форма. Дали лушпа од сушени сливи, може да се обидете да се утврди на сопствените искуства, бидејќи овој пијалок е од корист за целокупното здравје.

Тешка болка со запекЕфикасен домашен лек за запек кај децата - сок од морков, која се препорачува да се пие наутро, пред појадок. Постои мислење, како и дека најдобрите народни лек за запек - на млечни производи. Се препорачува да се користи во текот на ноќта чаша свеж јогурт. Во утринските часови, пред оброк, треба да пијат една чаша вода на собна температура, која може да се додаде една лажичка маслиново масло. Пред да го користите лаксативи кај постарите лица, може да се обидете да се користат методите опишани погоре.

Друг метод најчесто се практикува - чистење клизма запек дома. Медицински клизма се олесни процесот на евакуација, така што луѓето кои страдаат од запек, се добро свесни за тоа како да се направи клизма. За таа цел, масло клизми се користат најчесто: решението за клизма додаде риба, масло, растително масло. Како clysterize правилно, може да се најде во детални инструкции. Сепак, тоа треба да се напомене дека редовно запек клизма не треба да биде постојан начин да се ублажи состојбата. Клизма и децата и возрасните може да се направи само повремено, кога други методи не донесе очекуваниот резултат.

Запек кај доенчиња - честа појава. За лекување на запек кај доенчиња, треба, пред сè, за да се утврди неговата природа. Најчесто забележани кај доенчиња функционални децата запек, која трае долго и работи независно. Во овој случај, детето кое е со користење на детето формула, треба да се обидете да го смените храна за бебиња. Педијатарот може да препорача преземање на алатки за да помогне за подобрување на процесот на многу мек измет екскреција. ова лактулозата, минерални масла, Детски чај со анасон и други. Таквите средства може да се користи за неколку недели или дури месеци, да се заврши нивната доза треба да биде постепено. А родилката треба да знаете она што храна за запек кај доенчиња им помогне на повеќето ефикасно. Таа треба да бидете сигурни да се забележи соодветен режим за пиење, исклучете јадења на менито кои предизвикуваат надуеност, прицврстување.

Како да се обезбеди спречување на запек?

Запек кај мали децаЗа да се спречи појавата на проблеми со движењето на дебелото црево, тоа е важно не само да се балансираат на исхрана, но, исто така, да се придржуваат до правилна исхрана. Тоа е препорачливо да се јаде најмалку 5 пати на ден. Еден добар превентивна мерка за луѓето кои се склони кон запек, повремено се примаат трици. Треба да се напомене дека на постојана употреба на хербални препарати за подобрување на процесот на движењето на дебелото црево може да предизвика сериозна зависност и потоа да ја влоши состојбата.

Важно е да се развие еден индивидуален ритамот на движења на дебелото црево, а не за да се потисне на поривот да рафинирам кога тие се појавуваат. Препорачливо е да се оди во тоалет секој ден во одредено време. Позитивен ефект врз состојбата на телото зголемување на физичката активност. Поради вежба моторна активност на цревата, исто така, се зголеми.

Понекогаш, за да се подобри гастроинтестиналната функција покажува третман dysbiosis. Исто така, треба да се запомни дека хроничен запек доведе до развој хемороиди, анални фисури, воспалителни процеси, кои потоа се деградира на човечката состојба.

Профилакса кај доенчиња повикува на дневен гимнастика, ставање на некои на неговиот стомак. мајка нега треба да се јаде секој ден мала количина на суви кајсии, суво грозје, сливи. Профилакса кај деца со поништување проблеми и се обезбедува режим за пиење и јадење храна која го стимулира утробата активни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободи од запекКако да се ослободи од запек
Како да се ослободите од хроничен запекКако да се ослободите од хроничен запек
Отколку за лекување на запекОтколку за лекување на запек
Симптоми на запек може да бидат различниСимптоми на запек може да бидат различни
Запек кај возрасниЗапек кај возрасни
ЗапекЗапек
Природни лаксативи против запекПриродни лаксативи против запек
Исхрана за запек кај децатаИсхрана за запек кај децата
Запек во текот на бременоста, што да правам, како да се борат, од опасни?Запек во текот на бременоста, што да правам, како да се борат, од опасни?
Dolichosigma: третман, симптомите кај деца и возрасниDolichosigma: третман, симптомите кај деца и возрасни

© 2011—2021 ma.ungurury.ru