Топлина

топлина

24 февруари 2014 година

Мошне често, деца и возрасни загрижени за топлина. Ова е симптом поврзан со зголемувањето на температурата на телото, или со повремени чувство дека човек ненадејно фрла во оган.

Како топлина?

Возрасни луѓе во многу болести се жалат на манифестација на државата во која често оди топла и болни, а високите температури таму. Општо земено, овие симптоми се како што следува: човечки остро го фрла во топлина, одеднаш се појавува чувство дека целиот изливи тело топла бран. Почнува да горат образите, чукање на срцето се забрзува. Понекогаш само фрла во топлина и пот почнува да се издвоите, исто така, е многу активен. Најчесто тоа го фрла жените во топлина, бидејќи овој симптом е предизвикан од хормонални промени. Така, жените се вжештува со бременост, период менопауза.

Во некои случаи, луѓето кои страдаат од манифестациите на овој симптом, велат дека ги фрла во топлина и студ, со што се зголемува непријатност. Дури и додека спиеш ноќе тој го фрла во топлината на оние кои постојано страдаат од тоа чувство. Во некои болести, тоа е драматична појава на треска во одделни органи и делови од телото.

Дете оди топло со треска. Најчесто, температурата ќе се зголеми нагло во настинки. Потоа, овој симптом е придружена со други симптоми на настинка - кашлица, течење на носот, слабост, вртоглавица итн Сепак, понекогаш треска и покачена температура кај дете -. Тоа е знак на посериозни болести. Затоа, кога топлина манифестација на детето мора да се консултирате со вашиот лекар за да се направи точна дијагноза и да се обезбеди навремено лекување.

Зошто топлина манифестира?

Ако човек фрла топла и како манифестација е пред се укажува на неправилности во работата на телото, како и проблемите во неговиот индивидуален системи и органи. На пример, предизвикува топлина во нозете често се поврзани со тешка екстремитети замор. Сепак, причините за топлина во телото и, особено, во нозете и може да се состои во развојот на кардиоваскуларните болести, зглобовите, алергиски реакции, дијабетес и други. плимата и осеката во задниот дел од луѓето да се чувствуваат во 'рбетниот болести, гинеколошки заболувања, после траума, и други.

Но жештината предизвикува поголемиот дел од телото поврзани со општите нарушување на регулаторните процеси во телото, а со тоа да ја наруши функцијата на вегетативниот-васкуларниот систем. Поради оваа појава често го фрла жените во топлина, кој го прекинал хормоналната рамнотежа во телото. Сепак, не секогаш се чувствувам топлината во главата, во стомакот исклучиво поврзани со бременоста или менструалниот пауза. Понекогаш треска - симптом кој е забележан на позадината на хормонални нарушувања, дури и кај младите девојки. Ова обично се случува пред периодот на овулација. Затоа, за да одговори на прашањето, зошто постојано се фрла во топлина, тоа е можно само по темелно испитување.

Овој симптом е честа појава кај луѓето со нарушена функција на тироидната жлезда, така што е недоволното производство на хормони кои го регулираат телесни функции.

Фрла во топлинаЗошто се вжештува и вртоглавица, не секогаш може да се одговори само со испитување на хормоналниот статус на организмот. Повремени напади на треска манифестира во други болести. Така, значителен топлина се означени со нагло зголемување крвен притисок, која се јавува во хипертензија. АД се карактеризира со скокови и вегетативна-васкуларни дистонија. Периодични манифестации на топлина и топлотни удари се јавуваат по многу силен физички и емоционален стрес, по тешка и пролонгирана повраќање. Овие процеси имаат негативно влијание врз организмот, при што се забележува како реакција.

Треска кај дете може да биде предизвикана од различни причини. Децата од првата година од животот манифестации на треската може да биде поврзан со дехидрација, прегревање на телото. Сепак, најчесто температура и треска - ова е последица на заразни болести кои влијаат на телото. Со покачена телесна температура имунолошкиот систем се обидува да се заштити телото од напад на вируси и бактерии. Затоа, родителите не треба да се обиде веднаш да се отстрани од топлина од детето, дали индикаторите за термометар не се премногу високи (до 38 степени).

Како да се ослободите од топлина?Треска кај децатаАко одеднаш топли бранови појави лично во зависност од ситуацијата, на секои неколку месеци, од посебна важност таквите дела да предизвика не треба. Како по правило, тие се поврзани со стрес, физичка overexertion. Меѓутоа, ако системски манифестации на топлина низ целото тело или во одредени органи треба да се утврди што точно се предизвика причината за овој симптом. За таа цел, лекарот ви препише потребните истражувања. Како општо правило, првенствено студира нивото на хормоните.

Ако зборуваме за менструалниот пауза и топлотни удари поврзани со менопауза, жените се пропишани лекови кои го зголемуваат нивото на естроген. Кога станува збор за да се загрее во текот на бременоста, а потоа лек не се врши. Неопходно е да се одржи мирен и здрав начин на живот за време на раѓање. По раѓањето, постепено сите непријатни симптоми исчезне за време на реставрацијата на нормалната хормонална нивоа.

на хипертензивна болест Луѓето треба редовно да се строго го контролираат крвниот притисок биле третирани со лекови курсеви, за намалување на притисокот, или да ги преземе сите на време.

Кога вегетативна-васкуларни дистонија, едно лице може да се намали бројот на ваквите напади, и ако тоа е да ја води начин на живот што не само ќе ја влоши состојбата. Важно е да се намали стресот на преоптоварување.

Ако вашето дете има треска, што да се прави во таков случај зависи од причината, која има произведено овој симптом. Ако детето оди топла или нема некоја очигледна причина треска, не заборавајте да одат низ сите студии и се утврди причината за овој феномен.

Треска кај децата, која се појавува поради настинка, треба да се преземат во случај кога температурата на телото е многу висока, и тоа му дава на вашето бебе непријатност. не може да се практикува со зголемување на температурата кај новороденче само-лекување во секој случај. Како да се отстрани топлината на деца под една година, треба да се одреди само по педијатар испитување.

Топлина и високи температуриАко постои прашањето како да се отстрани топлината на деца 3 години или постари, а станува збор за настинка, важно е да се следат неколку упатства. Секогаш треба да се осигура дека вашето дете правилно режим за пиење: тоа е важно да се пие многу топли течности (вода, сок, чај светлина). Тоа не е потребно да ја заврши на бебето премногу. Исто така, лекарите не се препорачува триење на бебето телесни течности кои содржат алкохол, како и алкохолот се апсорбира во телото преку кожата. Дете кое подигне температурата на телото, нема потреба да се разбудам. Во сонот, телото поефикасно да се борат против инфекции.

Ако парите на луѓето на температурата и топлина не помогне, овој симптом се отстрани со помош на лекови. Антипиретици треба да се даде на детето во овие дози дека температурата не падне премногу ниско. Доволно е да се намали на онаа на 37,5-38o степени. Во оваа состојба, детето веќе се чувствува добро. Антипиретици може да се користи не повеќе од 1-2 дена, бидејќи нивното редовно внесување може да "подмачкување" на симптомите, така што процесот на развој на сериозна заразна болест може да оди незабележано. Ако тоа се лекува со антибиотици, антипиретици, како по правило, не се доделени.

Како по правило, децата се препорачува да се топлината на телото врз основа на употреба на дроги парацетамол или ибупрофен. Во исто време, да бидат свесни дека ефектот на парацетамол краток рок. Средства по основ на парацетамол и ибупрофен се ослободени од аптеките без рецепт. Ако температурата на телото на детето останува многу висока за долго време, тоа е императив да го однесе на лекар, за да не се пропушти почетокот на сериозни болести.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се заштитат себе си од топлинаКако да се заштитат себе си од топлина
Првите знаци на менопауза кај женитеПрвите знаци на менопауза кај жените
Што е боцкави топлина кај деца и возрасни? - фотоШто е боцкави топлина кај деца и возрасни? - фото
Ние ги третираме на срцето на кајсијаНие ги третираме на срцето на кајсија
Третман на аритмија и тахикардијаТретман на аритмија и тахикардија
Причините што фрла во тенџереПричините што фрла во тенџере
Тој фрла во топлина: причини, што да правамТој фрла во топлина: причини, што да правам
Високите температури над 39 во возрасниВисоките температури над 39 во возрасни
Sudamen на лицето кај доенчињаSudamen на лицето кај доенчиња
По породувањето, се вжештуваПо породувањето, се вжештува
» » Топлина

© 2011—2021 ma.ungurury.ru