Жед

жед

Јули 16, 2013

жед - феномен што укажува на потребата да се пополни складирање на вода во телото. Жедта се јавува кај здравите луѓе по тешки физички напор во екстремни топлина, после јадење многу зачинета и солена храна. Меѓутоа, ако чувството на жед, не оставајќи трајно, како симптом може да бидат доста сериозни и показател за развојот на сериозни болести.

Како жед?

Кога човек се чувствува жед огромна желба да пијат течности. Жед - е една од основните биолошки мотиви, со што се обезбедува нормално функционирање на телото. Чувството на жед помага да се задржи на рамнотежа помеѓу содржината на сол во организмот и вода.

Главната манифестација на жед е силен сушење на устата и грлото, што може да се објасни намалување на плунка секреција се должи на недостиг на вода во телото. Во овој случај ние зборуваме за вистинска жед. Понекогаш слични симптоми се развиваат после јадење многу сува храна, после долг разговор, пушењето. ова лажни жед, кои можат да се отстранат, само устата влажнење. Ако зборуваме за вистинска жед, а потоа само малку влага омекнува, но не се елиминира желба да се напие.

Жеден, многу жеденЗа да се спречи појавата на жед, потребно е навремено да го надополнува снабдување на течност во организмот. Да го направите ова, треба да знаете како да се пресмета услов водата. До денес, се претпоставува дека секојдневно побарувачката за вода за здрав возрасен човек е еднаква на околу 30-40 g на 1 кг тежина. Примена на ова правило, можете лесно може да се пресмета она што потребата на телото за вода на ден за лице со одредена тежина. Сепак, правејќи такви пресметки, тоа е од суштинско значење да се земе во предвид дека човечка потреба и голем број на други фактори влијаат на вода. Ако некое лице често се поти се должи на активен начин на живот, тоа ќе треба повеќе течност. Друг фактор што влијае врз појавата на жед, е температурата. На топли денови или премногу топла соба треба да пијат многу повеќе. зголемување на загубата на течности стресни ситуации, некои болести, бременост и доењето. Лекарите велат дека во форма на чиста вода за пиење во нормален човек треба да се јаде секој ден околу 1,2 литри течност. Друг дел од водата влегува во телото со различни видови храна.

Зошто постои жед?

Зошто жедни се објаснува многу едноставно. Жедта се случува, бидејќи човечкото тело губи влажноста редовно. Влага е изгубена, како и во физички и ментален стрес. Жед исто така може да се надмине чувството кога силна возбуда. Но, ако тоа е постојана жед, човекот се чувствува желба да пијат постојано, и, тогаш, колку течност пиеше пред тоа, тоа не е важно. Абнормална жед наречен полидипсија.

Во медицината, ги идентификува голем број на причини кои го одредуваат изгледот на човечко постојана жед. Прво на сите, многу жедни, во случај ако телото му недостасува вода или сол. Овој феномен може да биде резултат на тешко повраќање, дијареа et al.

Најчесто, човечкото тело нема доволно течност на топли денови. Ако телото на едно лице добива премногу малку вода, за да се спречи дехидрација на телото започнува да работи во режим на задржување на влага. Сушење на кожата, сува мукозните мембрани, очите потоне. Мокрење станува многу ретки, затоа што телото се обидува да се задржи влагата. Затоа, на високи температури, дијареа, повраќање, прекумерно потење треба да пијат многу течности. Кога враќање на водениот баланс во телото исчезнува жед.

вода стаклоЖед може да биде предизвикано од користење на премногу алкохол, солена храна, кофеин храна. Жените често сакаат да пијат многу вода, додека бременост, особено во топлата сезона. Жед исто така го покренува голем број на лекови. Можеби ќе сакате да се пие на рецепција диуретици, антибиотици тетрациклин, литиум, фенотијазини.

Понекогаш човек не разбира зошто сакам да се пие многу. Во овој случај, можеме да зборуваме за развојот на некои сериозни болести.

Неукротим жед, често може да укажуваат на развојот на личноста дијабетес. Посвети посебно внимание на овој симптом кај дете треба да се преземат од страна на родителите. Ако детето сака да пијат често, и тоа е забележано профузно и често мокрење, ова може да се укаже на почетокот на дијабетес. Во овој случај постои жед се должи на фактот дека постои нарушување во хормоналната рамнотежа на телото, кои, пак, повлекува нарушување на вода и сол размена.

Постојано чувство на жед може да се укаже и зголемена функција паратироидните жлезди. Со оваа болест човек се жали и други симптоми - постои слабост во мускулите, постои губење на тежината, тешка замор. Предвидени урина бели, како што дамки на калциум избелени на коските.Во повеќето случаи, жед придружува болести на бубрезите - гломерулонефритис, пиелонефритис, хидронефроза et al. Во лезии бубрезите не може да го задржи потребниот износ на вода во телото, со оглед на потребата за течности се зголемува значително. Во овој случај, тензија можат да бидат придружени со едем, со оглед на износот на урината се намалува.

Тоа се случува дека жедта е последица на неврохирургија или повреди на мозокот. Ова може да доведе до развој на дијабетес инсипидус. И покрај фактот дека лицето пие многу течности во текот на денот, жед не се угасне.

Се појавија поради нерви жед често се развива во стресни ситуации. Во повеќето случаи, овој феномен е типичен за жените. За разлика од жед во женски во оваа состојба често се забележани плачливост, раздразливост, каприци, жените секогаш сакаат да пијат и спијат.

Друга важна причина за постојана жед, едно лице може да биде зависноста од дрога. Оваа точка треба да бидат земени во предвид родители, набљудување на однесувањето на нивните деца, ако тие се често и сериозно жеден.

Исто така постојана нарушувања желба споменати погоре, може да биде показател на хипергликемија, заболувања на црниот дроб, инфекции, изгореници. Кога жед за срцеви болести се должи на фактот дека срцето не може да обезбеди посакуваното ниво на снабдување со крв.

Како да се надмине жед?

Желбата да ја задоволи својата жедАко некое лице е многу жедни цело време, а потоа, прв од сите, треба да се преземат мерки за да се исклучи присуството на сериозни болести. Утврди причините зошто често сакаат да пијат, можеш по квалитетот и точноста на дијагнозата. Затоа, во случаи на сомневање за развој дијабетес и други болести, кои можат да бидат придружени со тешка жед, треба да бидете сигурни да ја посетите вашиот лекар и да му кажам за симптомите во детали. На прво место, пожелно е да се консултации ендокринолог. На специјалист ќе назначи генерал и биохемиски студии. Присуство на зголемено ниво на шеќер во крвта укажува на развој на дијабетес. Но, ако имате шеќерна болест или други сериозни болести се открие во рана фаза, за да се спречи потешки последици може да биде многу полесно.

на дијабетес пациентите пропишани овие лекови кои го намалуваат нивото на шеќер во крвта. Ако строга согласност со режимот за третман може да го намали непријатни симптоми и да се избегне појавата на постојана жед.

Но, ако огорчено жед за да нема некоја очигледна причина, тоа е неопходно да се разгледаат некои навики. Прво на сите, не ја задоволи својата жед Газираните пијалоци, пиво, други алкохол. минерална вода - исто така, не е најдобра опција за да ја задоволи жедта, поради тоа што содржи голема количина на сол.

Исхраната треба да биде помал од конзервирана, пушеле, масни и премногу солена храна. Тоа е особено важно да се придржуваат кон ова правило во најжешките денови. Во текот на летото, зеленчук, овошје, храна, бари на пареа, ќе ви помогне за да се избегне постојана желба да се напие. Тоа е пожелно да се задоволи со ладна вода, како што телото е многу подобро да се асимилираат вода на собна температура. Многу добро да ја задоволи својата жед на топли денови разладено незасладен чај, нане супа, малина и други шумски плодови и билки. Вие исто така може да го додадете во водата малку сок од лимон.

Ако жед провоцира лекови, потребно е да го информирате вашиот лекар, кој може да определи замена за овие лекови или да се промени на терапискиот режим.

Ако страста е последица на стрес, не постојано да пијат многу вода. Доволно е да периодично влажни усните, исплакнете ја устата со вода. Надминување на стресот, поради што постои желба да се напие може да им помогне на хербални лекови - тинктура од Leonurus, валеријана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болки во грлотоБолки во грлото
Siofor 500 дијабетичари со дебелинатаSiofor 500 дијабетичари со дебелината
Siofor коментарите за слабеењеSiofor коментарите за слабеење
Зголемен апетит за време на губење на тежинатаЗголемен апетит за време на губење на тежината
Причини за сува уста и како да го отстранитеПричини за сува уста и како да го отстраните
Одбранбени механизми ораленОдбранбени механизми орален
ДебелинатаДебелината
Проблемите на сексуални односиПроблемите на сексуални односи
Суво грло: причини, третманСуво грло: причини, третман
Постојана жед: причините, како да се ослободиПостојана жед: причините, како да се ослободи

© 2011—2021 ma.ungurury.ru