Жолта боја на кожата

жолта боја на кожата

Јануари 20, 2014

Жолта боја на кожата на лицето, рацете и другите делови на телото може да се забележи во различни болести поврзани со внатрешните органи на човековата активност.

Како жолта боја на кожата?

Жолтата боја е поврзана со производство билирубин - пигмент кој е вклучен во составот на крвта. Билирубин - производ на протеин дефект хемоглобинот, содржани во еритроцитите и вршење на транспорт функција во телото (се движат јаглерод диоксид и кислород). Билирубин е изведен од човечкото тело со столче. Ако поради одредени причини во човечкото тело се акумулира многу, последица може да биде жолти дамки на кожата.

Се должи на зголемување на билирубинот во телото пред пожолтување на кожата. Кај луѓето, може да има жолта боја на кожата на нозете, жолта боја на кожата под очите, жолта боја на кожата околу ноктите, итн, исто така може да се претвори жолта белките на очите, рацете, долната површина на јазикот. Во исто време се затемнува урината, станува бојата на пивото.

Ако кожата на телото или во рацете на жолтата, тогаш тоа може да се должи на високо ниво каротин во крвта. Најчесто, жолта боја на кожата околу устата или жолта боја на кожата околу очите се гледа во луѓето кои се долгорочни придржуваат до портокалова или исхрана, консумираат некои лекови.

Ако пожолтување на кожата се уште се поврзани со оштетена екскреција на билирубин од телото, што потоа се определуваат три вида на жолтица.

хемолитична жолтица дијагностициран во премногу брзо распаѓање на хемоглобинот. Во таков случај, многу голема количина на билирубин и црниот дроб не можат ефикасно да се обработуваат индиректни билирубин во директен. Како последица на тоа, се зголемува нивото на индиректни билирубин.

развој хепатална жолтица поврзани со заболување на црниот дроб се должи на вирусен хепатитис, цироза на црниот дроб, изложеност на алкохол и други. Во овој случај, износот на директен билирубин е зголемена во крвта.

холестатска жолтица развива како резултат на заболувања на движењето жолчката, како и во човечкото тело се затнати жолчните канали. Крвта значително зголемување на бројот на директен билирубин.

Зошто е прикажано на жолта боја на кожата?

пожолтување на кожатаПричини за жолта боја на кожата на различни делови од човечкото тело може да биде поврзано со некои сериозни болести. Често жолта симптоми кожата се појавуваат на различни болести на црниот дроб. Оваа функција е типично за акутен и хроничен хепатитис, цироза на црниот дроб, Гилберт-ов синдром. Предизвикува жолта боја исто така може да бидат поврзани со оштетување на црниот дроб паразити и појава на цисти. Во болести на црниот дроб се забележи, освен пожолтување на кожата и други симптоми: бледа столица, темна урина, треска, болки во стомакот. Еден човек го губи апетитот, може да изгубат тежина.

Таа предизвикува пожолтување на кожата е понекогаш да се најде во статусот и функционирањето на човечкото билијарниот тракт. Во овој случај, одговорот на прашањето зошто боја жолта, ќе помогне да се заврши истражувањето. Исто така, може да се јави пожолтување на кожата кога алкохолна интоксикација, труење со лекови или токсични супстанции под тешки крварење и изгореници. Меѓутоа, ако дури и по прашањето на анкетата, зошто кожата жолта, се уште е отворен, лицето треба да бидете сигурни да се обрне внимание на целокупниот начин на живот. Навистина, понекогаш пожолтување на кожата се јавува кога малициозен пушење, со речиси постојано човечко присуство во затворен простор. Бидете сигурни да се разгледа исхрана како пожолтување на кожата може да предизвика вишок на слатка и сува храна во исхраната.Кожата може да се претвори жолта и затоа консумирање на големи количини на морков и јадења од неа, а со постојано додавање на храна ким, оцет, чие влијание предизвикува пареа акумулација на жолчката во крвта.

Ако има бледо жолта боја, додека жолти дамки се на ирисот и на очен капак, тоа е можно да се сомнева дека оштетен метаболизмот на мастите во телото, а со тоа зголемување на содржината холестерол.

Понекогаш пожолтување на кожата може да укажува на прогресија на ракот кај човекот. Пожолтување на рак на кожата се забележува на лицето, додека истакнувајќи "восочна" бескрвна тонот на кожата.

Жолта боја на кожатаАко боја на кожата е портокалова, тоа може да биде симптом хипотироидизам. Во оваа болест нарушена функцијата на тироидната жлезда. Со таква патологија во телото може да се забележи недоволна количина оние супстанции кои се обработуваат бета-каротен. Како последица на тоа, постои акумулација на каротин во поткожното масно ткиво, што доведува до livor. Во овој случај, како да се ослободи од пожолтување на кожата, кажете му на ендокринолог по воспоставувањето на точна дијагноза.

Ако забележите жолта боја на кожата кај новороденчето, овој феномен може да се должи на реакцијата на неговото тело на големи промени, односно живеалиште промена. Во овој случај се работи за т.н. физиолошка жолтица. билирубин детето се произведува во многу големи количини. Со околу третата недела од животот, бојата на кожата постепено станува нормално. Сепак, консултирајте се со вашиот лекар се уште ќе треба да внимаваш за развој на патолошки жолтица.

Како да се ослободите од жолта боја?

Пред вршење на било методи на лекување на оваа состојба, потребно е да се утврди, со сите поврзани со причина пожолтување на кожата. Во тешки пожолтување на кожата треба да бидат наведени на заразни болести, ендокринологија, гастроентерохепатологија, хематологија.

жолта боја на кожатачовечки третман, кој е означен жолта боја на кожата рацете, лицето или на други делови од телото, што се врши во зависност од дијагнозата, која беше формирана специјалист. Понекогаш отсуство на тешки болести на пожолтување на кожата во текот на времето можат да исчезнат спонтано, без лекување.

Обично, за црниот дроб, билијарниот тракт се доделени од комплексот третман. Веќе во првиот ден од третманот, пожолтување на кожата, обично се намалува. Сеопфатен третман може да вклучи земање лекови, физикална терапија, хирургија.

Во новороденчиња, знаци на физиолошки пожолтување на кожата исчезнуваат за неколку недели по раѓањето. Сепак, лекарот треба да ја следи здравствената состојба на детето, така што нема да пропуштите на развојот на заболување на црниот дроб. Понекогаш новороденче фототерапија спроведува: во време на дете под влијание на сјајот на флуоресцентни светилки. Со своето дејствување е уништен и екскреција на билирубин.

Со цел да се спречи пожолтување на кожата треба да се третираат внимателно на здравствената состојба и на првите симптоми на болеста се побара медицинска помош. Треба да се преземат мерки за да се спречи инфекција со вирусен хепатитис (безбеден секс, хигиенски прописи).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Отколку за лекување на жолтица кај новороденчињатаОтколку за лекување на жолтица кај новороденчињата
Што е билирубин?Што е билирубин?
Слој на јазикотСлој на јазикот
Жолта протеини предизвикува окоЖолта протеини предизвикува око
ЖолтицаЖолтица
Жолтица кај новороденчињатаЖолтица кај новороденчињата
Жолтица - дијагноза и класификацијаЖолтица - дијагноза и класификација
БилирубинБилирубин
CholochromeCholochrome
Жолтица кај новороденчињата, причините за својот изгледЖолтица кај новороденчињата, причините за својот изглед
» » Жолта боја на кожата

© 2011—2021 ma.ungurury.ru