Како да се развие правилен режим на денот

Тоа не е никаква тајна дека точниот режим и спиење - се клучот за здравје и долговечност. Научете како да се развие на правилниот режим на ден, може да имаат лекар. Тоа е важно да се јаде не само правилно, но, исто така, треба добар сон. За време на спиењето, ние не само што ќе се релаксираат, но, исто така, да се изгуби вишокот калории, што е, губење на тежината.

Се разбира, тоа може да изгледа чудно за вас, бидејќи за време на спиењето човечкото тело е речиси неактивен. Но, всушност, сè е многу едноставна!

Во телото на секој човек, заедно со два хормони работа. Еден хормон "глад", кој периодично се разбуди нашиот апетит и се вика - грелин, а вториот "ситост", се создава масните клетки во нашето тело - лептин.

Во текот на денот, кога едно лице е активен, ги надминуваат грелин и ни предизвикува да имаат појадок, ручек, вечера. Во текот на ноќта, овие хормони се во рамнотежа, па често спиеме до утрото, без да чувствува гладен.

Само се потпираат на хормони не е достоен за тоа, ние мора да се запамети дека не може да има спиење. И, како што велат Французите, што треба да се нагоре од табелата со чувство дека се уште може да се јаде нешто, или, со други зборови, не прејадување. Со цел да не се стави на маса и да не се наруши метаболизмот. Поради неправилна исхрана не само што може да се добиваат на тежина, но исто така да се заработи за неколку болести на органите за варење. Но, постот, исто така, не е достоен за тоа. Исто така е многу важно да не се разбудам во утрото, бидејќи "стане", и се одмараа и освежен, ја спиеше 8-10 часа. Со цел да се создаде таков режим, потребно е да се обиде за неколку недели да се пополни во исто време, телото ќе се навикнеш на текот на времето.Вреди да се напомене дека дури и на сон и му оди, речиси половина од својот живот, тој придонесува за регенерација на клетките и ткивата, тоа создава меморија дури и ги отстранува штетните материи (отрови) оддалеченост од телото.

Толку често, ако не ви се доволно спиење, имаат чувство на одвлекување на вниманието. Бидејќи телото не беше време да се опорави што е потребно да се заврши работата на мозочното ткиво. Вашиот мозок не се имате време да се опорави и обработува сите информации, па излегува дека во мојата глава, "хаос". Затоа е потребно да се развие правилно и индивидуален начин на вашиот ден.

Тоа е поради недостаток на сон има за несоница, депресија, па дури и мигрена. Но, тоа не е важно само сон, но тоа е здраво спиење. Излегува дека додека спиеме, ние сме враќање и физички и психички. Да спијам беше од корист, потребно е да се следат неколку правила.

Препорачливо е да се оди во кревет и се будам во исто време, тоа ќе биде предмет на режимот на ден. Не се вклучат во напорна работа пред спиење, и, се разбира, не е пожелно караница. Спијам да изберете удобен и удобно облека. Вие не може да спие? Обидете се да се земе релаксирачка топла бања.

И ќе ви овозможи пријатни соништа!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да започнете дробни моќКако да започнете дробни моќ
Регулирање на внесувањето храна кај луѓетоРегулирање на внесувањето храна кај луѓето
Хормони влијаат на апетитотХормони влијаат на апетитот
Правилната појадок гаранција за здравје и контрола на тежинатаПравилната појадок гаранција за здравје и контрола на тежината
Важноста на правилно вечера за еден човекВажноста на правилно вечера за еден човек
Начини да се справи со ноќно јадењеНачини да се справи со ноќно јадење
Како човекот запре прејадување во текот на ноќтаКако човекот запре прејадување во текот на ноќта
Развој на лептин тимари апетитотРазвој на лептин тимари апетитот
Како да се замолчи силно чувство на гладКако да се замолчи силно чувство на глад
Слабеење метод Сплит оброциСлабеење метод Сплит оброци
» » Како да се развие правилен режим на денот

© 2011—2021 ma.ungurury.ru