Билката кантарион: корисни својства на кантарионот и нејзината примена

жолт кантарион (Hypericum) - род на растенија од семејството ИСПОЛНУВАЧИ. Тоа е корисно за луѓето, но опасно за животни.

Составот на кантарионот содржи флавоноиди, токофероли етерично масло, танини, витамини Ц, Ц, PP, провитамин А, каротин, микро-и macrocells, азулен, никотин и аскорбинска киселина, Сам, инвертен шеќер. Како и активни супстанции - хиперицин, кверцетинот, hyperoside, isoquercitrin, giperitsinol, рутин, pseudohypericin. На кантарион изолирани антибиотик - novoimanin.

Модерни лекарите тврдат дека тинктури, decoctions и екстракти од Hypericum активирањето кај луѓето синџир на витални процеси кои се неопходни за одржување на здравјето. Кантарион се смета за помош на 99-годишно болест, тој е заслужен за магични својства.

Кантарионот е природен антидепресив, го зајакнува нервниот систем. Во најтешките ситуации, се препорачува да се земе три - шест шолји чај од кантарион, и три пати на ден за 20 капки од тинктура од жолт кантарион. На инфузија е направен од 50 грама сецкани сува трева, која се пролива половина литар вотка, инсистираат 10 дена во темно место, повремено протресување на садот.

кантарион чај Свети Јован

Чај од кантарион помага нормализира автономна флуктуации, кога се менува во зависност од временските услови, да се стимулира функцијата на внатрешната секреција, регулирање на цревата и желудникот. За време на менопаузата чај од Hypericum или мешавина од еднакви количини на шишарки со нивото на хормоните како резултат на промените во расположението. Чај од кантарион и маточина Свети Јован се препорачува за возрасни и деца кои не можат да се фокусираат и се концентрираат. Оваа мешавина - совршен чај за појадок, пред училиште или испит.

Кантарионот е корисно за децата. Тој не беше горчливо во decoctions и инфузии во споредба со многу други растенија. Ако летото пијалак и се кантарион, може да се заштитени од стомачни пореметувања во организмот се користи за добивање на овошје, зеленчук и овошје.Екстракт од билки Кантарионот се користи за кашлање и болки во стомачната област- алкохол тинктури - за мелење на зглобовите со болка, вино супа - во туберкулоза. Дизентерија и туберкулоза на коски користење на растенијата корени.

Употреба на препарати од Hypericum

Подготовките Hypericum подобрување на метаболизмот, помага со главоболки, третман на хроничен гастритис, ентеритис, колитис, функционални дијареа, хроничен пиелонефритис, катаралната болки во грлото, стоматитис, гингивитис, периодонтално заболување, венски улкуси, изгореници, едноставен вагинитис, гноен или хроничен отитис, анемија, маститис , жолтица, хемороиди, хипертензија, акни.

Контраиндикации за употреба на кантарион трева кантарион

Контраиндикации за добивање на кантарион - хипертензија и бременоста. Тоа не треба да трае долго време, како на растенијата токсични и може да предизвика коприва, болка во црниот дроб, лош вкус во устата. Хронична администрација на Hypericum мажите стануваат импотентни привремено, а само неколку недели по завршувањето на неговиот прием потенција се враќа во нормала.

Употребата на кантарионот ја зголемува чувствителноста на кожата на УВ зрачење. При применувањето на кантарионот не треба да биде во сонцето, како што може да предизвика изгореници на кожата и дерматитис.

Силен чај од кантарион може да предизвика болки во стомакот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Gelarium Hypericum - упатства за употреба, индикации, контраиндикации, акција (кантарион третман…Gelarium Hypericum - упатства за употреба, индикации, контраиндикации, акција (кантарион третман…
А лушпа од кантарион на стотици болестиА лушпа од кантарион на стотици болести
Лековитите својства на HypericumЛековитите својства на Hypericum
Третман на витилиго традиционалните методиТретман на витилиго традиционалните методи
Употребата на кантарионот во народната медицинаУпотребата на кантарионот во народната медицина
Фабриката Hypericum својства и апликацииФабриката Hypericum својства и апликации
Лушпа, инфузија, тинктура од кантарион трева Свети Јован: акција, корист и штета, готвењеЛушпа, инфузија, тинктура од кантарион трева Свети Јован: акција, корист и штета, готвење
Кантарион.Кантарион.
Кантарион. Лековити својства на трева кантарион Свети Јован.Кантарион. Лековити својства на трева кантарион Свети Јован.
Билката кантарион - лековити својства, примена, контраиндикацииБилката кантарион - лековити својства, примена, контраиндикации
» » Билката кантарион: корисни својства на кантарионот и нејзината примена

© 2011—2021 ma.ungurury.ru