Равнец: равнец корисни својства

На равнец има многу лековити својства, па уште од античките времиња фабриката беше под лупа на традиционалните исцелители.

Во својата структура има танини, танини, покажувајќи адстрингентно, антибактериски и анти-воспалителни ефекти, тие тонот на кожата и ги смири иритација. Овие супстанции се добри за мрсна seborrhea лице, pimply кожата и грубо, тие успешно се користи за зајакнување на косата, како и потење.

Филоквинон, која е витамин К, кои се достапни како дел од ајдучка трева, може да се зголеми силата на капиларите, тие се за крај на сите видови на крварење и крварење во кожата и да се забрза заздравувањето на чирови и рани. Во значителен број на равнец таму и каротин, која е претворена во организмот во витамин А. Ова е многу важна карактеристика, поради недостаток на витамин А во телото и го забрзува проседи коса оштетување, сувост и кератинизација лупење на кожата, појавата на брчки, акни и кршливост на ноктите раст. Неговата употреба е ефикасна за сува кожа и коса, обични и розова акни, себореа, смрзнатини. Во равнец содржи етерични масло која се состои од sesquiterpenoids (atsetilbalhinolid, Achille, proazulen, caryophyllene) и Монотерпени (tuyol, камфор, pinene, цинеол, borneol). Истражувачите се наоѓаат во равнец Алкалоид ahilein, флавоноиди, витамин Ц, горчина ahilein, и покрај тоа, амини stahidrin и холин, caryophyllene, естри, оцетна, мравја и Изовалеричната киселина.

Благодарение на овој богат состав покажува hemostatic равнец, антибактериски и анти-воспалителни својства, тоа е можност за подобрување на жолчката и значително.

Во hemostat обичен равнец хербални лекови кои се користат во локалните хеморагии, на пример, стоматолошки, назална, пулмонална и фалопиевите на мали рани, гребаници, гребнатинки, со fibroids, воспаление и крварење хемороиди. Соодветно на тоа, обичен равнец даде апликации со гастроинтестинални заболувања - гастритис, колитис, чир на желудникот. Подготовките растенија препорачува во воспалителни процеси во уринарниот тракт, освен тоа, тие се корисни како тинктура и течен екстракт како што горчина за подобрување на апетитот.

равнец сликаравнец слика

Yarrow се однесува на универзално средство за заштита на телото која е предизвикана од страна на анти-воспалителни и антисептички својства. Содржината на смола, силикон, и антисептички својства на растенијата, се промовира исцелување и ткиво регенерацијата за изгореници, исеченици на кожата и воспалителни процеси.

Yarrow ја подобрува апетитот и нормализира варење и апсорпција агенси. Неговото врзување карактеристики ни овозможи да се препорача на дијареа и дизентерија, и како хемостатскиот подготовка. Анти-воспалителни и антисептички својства придонесе за терапија на инфекции и воспалителни процеси, како што се гастритис и ентеритис. Лушпа од ајдучка трева е стимулатор на функцијата на црниот дроб.

Корисни својства на равнец во медицината

Лековитите својства на равнец се манифестираат во лекување на настинка и грип. Равнец има позитивно влијание на речиси сите телесни системи. Во болести на респираторниот систем е diaphoretic, кој се применува на ладно и треска и кардиоваскуларни болести кога вредни својата диуретик својства за намалување на покачениот крвен притисок и подобрување на венската циркулација.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Шампон seborrheaШампон seborrhea
Традиционални рецепти третман на простатитис користење на равнецТрадиционални рецепти третман на простатитис користење на равнец
Атеросклероза, хипертензијаАтеросклероза, хипертензија
Тинктура од ореово дрво ѕидови, или нешто корисно оревТинктура од ореово дрво ѕидови, или нешто корисно орев
Равнец има контраиндикацииРавнец има контраиндикации
Третман обичен равнецТретман обичен равнец
Употребата на равнец во медицинатаУпотребата на равнец во медицината
Ајдучката трева корисни својства и контраиндикацииАјдучката трева корисни својства и контраиндикации
Билки hemostatic акцијаБилки hemostatic акција
Ајдучката трева корисни својства и контраиндикацииАјдучката трева корисни својства и контраиндикации
» » Равнец: равнец корисни својства

© 2011—2021 ma.ungurury.ru