Зајакнување на лигаментите и тетивите

Зајакнување на лигаментите и тетивите - важен аспект во целокупното зајакнување на телото. Постарите луѓе и оние поради професија, преоптоварување на зглобовите и лигаментите, склони кон повреди, што може да доведе до сериозни компликации и губење на нога или рака функции.

Зајакнување на лигаментите и тетивите помош: физички uprazhneniya- специјални производи-исхрана.

физички вежби зајакнување на лигаментите и тетивите се врз основа на умерено статичко оптоварување. На долните екстремитети е сквотирање, одење на прсти, скокање јаже, пливање. Страна може да се користи тегови, експандер, стој на раце, влечење на бар, склекови. Овие вежби да ви помогне да се зајакне процесот на транзиција на мускулите тетива и тетива зајакнување врска со периостот.

Физички вежби не може да се изврши ако тоа носи болка и непријатност или ако не се чувствувате добро.

Подготовките за зајакнување на лигаментите, тетивите комплекс:

со хондроитин
Хондроитин е ендогени супстанција, што значи дека е произведен од страна на човечкото тело. Затоа, несаканите ефекти од користењето на средствата, кои имаат во својот состав на хондроитин, се практично отсутни. Hondroksid, хондроитин сулфат, Дон Struktum се hondroprotektorami кои се зајакне и заштита на тетивите, лигаментите, 'рскавицата и самиот зглоб.со глукозамин
Глукозамин ја намалува активноста на ензимите кои ги деградираат 'рскавица, нормализира метаболизмот процеси во сврзното ткиво позитивно влијае на структурата на тетивите и лигаментите.
Artron, Дуарте, Artrolon, како дел од кои има глукозамин, се препорачува да се зајакне лигаменти-тетива комплекс.

колаген
Колаген - суштинска компонента во лекување и спречување на погодените лигаменти. Формулации со колаген се hondroprotektorami намерно делува на лигаментите и тетивите. Тие имаат анти-воспалителни ефекти, заштита и негуваат нив, зајакнување на нивната структура. Оваа ултра колаген, колаген протеин, желатин Форте.

Витамини Е и C е од витално значење за зајакнување на лигаментите. Витаминот Е се наоѓа во растителни масла, житарки, морето buckthorn, жолчка од јајце, ореви, млеко, путер, црниот дроб.
Извори на витамин Ц - домати, обична и карфиол, грашок, пиперка, зелена салата, киселица, магдонос, спанаќ, мандарини, лимони, портокали, црни рибизли, киви, дивата роза.

Исхрана за зајакнување на лигаментите и тетивите 

исхрана Тоа во насока на нормализирање на телесна тежина, особено во дебели луѓе. Дебелите - голем товар на лигаментите, зглобовите и коските, која го нарушува метаболизмот и да има негативно влијание врз состојбата на лигаментите апарат. Лошата исхрана придонесува за дебаланс метаболизмот систем лигаменти, тетиви и слабоста на лигаментите и тетивите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат на рамо зглобовитеКако да се третираат на рамо зглобовите
Болки во тетивата. Болести и болести кои предизвикуваат болка во тетивитеБолки во тетивата. Болести и болести кои предизвикуваат болка во тетивите
Воспаление на тетивите - тендинитис и теносиновитисВоспаление на тетивите - тендинитис и теносиновитис
Воспаление на тетивата на ногатаВоспаление на тетивата на ногата
ПродолжувањеПродолжување
Се протега третман лигаментите на глуждотСе протега третман лигаментите на глуждот
Третман на тетивата на коленотоТретман на тетивата на коленото
Мускулите на долните екстремитетиМускулите на долните екстремитети
Тетивите болки во нозетеТетивите болки во нозете
Кинење на лигаментите на коленотоКинење на лигаментите на коленото
» » Зајакнување на лигаментите и тетивите

© 2011—2021 ma.ungurury.ru