Џем chokeberry

Имиња: chokeberry, црна планински пепел, chokeberry аронија, chokeberry.

Плодовите се користат во медицински цели и во готвењето. Плодот се суши во машина за сушење или воздух. рок на траење - не повеќе од 2 години. Од Роуан плодови се произведува вино, џемови, овошни пијалаци и други.

Составот на овошје chokeberry вклучуваат витамини (Ц, Ц, Б1, Б2, Е, К, B6), елементи во трагови, гликоза и фруктоза, пектин и танини.

Фабриката има навистина магични моќи во лекување и закрепнување на организмот. Тоа не само што го подобрува имунолошкиот систем и го нормализира крвниот притисок, но, исто така, го зајакнува крвните садови, ја подобрува структурата и еластичноста, го намалува нивото на холестерол во крвта. И Роуан корисен ефект на ендокриниот систем на телото.

А голем избор на делови во обработка може да се направи од ова растение. Но, џем chokeberry право ужива најголема популарност меѓу слатко.

Како да се готви на џем аронија?

Постојат многу начини да се направи метеж.

Еден од најлесните начини е да се фаќа Роуан плодови со шеќер.

Со првиот метод на подготовка

Земете мерка на мерката: мерка на бобинки - шеќер мерка.

Плодови имаат да го скрши дрвена малтер и додадете шеќер. Вие само може да застане додека шеќерот се раствора, и тоа е можно да се забрза процесот - енергично мешање на истата дрвена малтер. Промешајте околу 40-45 минути. Потоа го ставаат во стаклени тегли и чувајте ги само на ладно место.

Вториот начин на подготовка Стискаш на сок на планината пепел, и се меша со шеќер од rascheta100 gna1 litrsoka. Банките со производот стерилизирани за 15-20 минути.

Друг начин - врие џем. Вообичаено, овој метод е инфериорен во однос на првиот - витамини се губат за време на загревањето. Сепак, тоа не може да се каже за chokeberry: дури и кога готви овошје на планината пепел не ги загубат своите медицински и здравствени својства.

Џем berut1 kgyagod u1 kgsahara. Можете да додадете на црната планински пепел курва кисело црвена рибизла - три од Роуан, две рибизла. На пример, gryabiny 600, 400 gsmorodiny u1 kgsahara. Dobavit150 g вода.

Црвена рибизла и chokeberry миење. Вари сируп. Во топла сируп да се пополни планински пепел, и се меша. Додадете црвена рибизла. Тој има околу 12 часа.

Стави на оган и да ја доведе до вриење. По одземање на оган да зоврие за пет минути, мешајќи повремено.

Џем уште жешко се прошири во стерилни тегли.

chokeberry

chokeberry

Од метеж, може да се направи овошје пијалаци со курва и кисел вкус, пита пломби. Тоа може да се меша со свежи јаболка и ореви.

Галебите во зима со необични мирисна џем не само што ќе го задоволи вашето домаќинство, но, исто така, од голема корист за зајакнување на здравјето на семејството. Сите што се бара од вас - во есен жетвата и да ги применат своите вештини, желба и љубов.

Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Овошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садотОвошје chokeberry аронија - лек за зајакнување на ѕидовите на садот
Chokeberry. Предности и контраиндикацииChokeberry. Предности и контраиндикации
Остава аронија - користење и корисни својства, рецептиОстава аронија - користење и корисни својства, рецепти
Џем chokeberryЏем chokeberry
Подготовка и употреба на тинктура од chokeberryПодготовка и употреба на тинктура од chokeberry
Вино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberryВино од chokeberry. Рецепти вино од chokeberry
Chokeberry во народната медицинаChokeberry во народната медицина
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Како да се размножуваат аронија?Како да се размножуваат аронија?
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства

© 2011—2021 ma.ungurury.ru