Дуоденален улкус, исхрана

Дуоденален чир слузница - е хронична болест која се јавува како резултат на зголемена киселост или инфекција со специфични бактерии. дуоденален улкус Таа има карактеристична фреквенција на болка. При првата појава на симптоми на чир да се консултираат со лекар, се тестираат.

Стартувај чир во секој случај тоа е невозможно, затоа што се плаши од компликации може да се развие перфорација или рак. Не само што мора да ги следат сите препораки на лекар и да преземат соодветни лекови, но, исто така, го следат строга диета.

Исхрана дуоденален улкус:

- мора комплетен и балансиран исхрана, вклучувајќи ги и доволна количина на саканата супстанции, протеини, масти, јаглени хидрати, витамини.
yazva- забрането спроведено во производите за исхрана во состојба да одело на нерви мукоза и дуоденални улкуси има sokogonnym акција. Не можете да користите многу топла и многу ладна храна. Пожелно е дека храната е млака.
- јадат подобро често, но во мали делови. Интервалите помеѓу оброци не треба да биде повеќе од 3 часа.
- Кујнска сол, се препорачува да се отстрани од исхраната или да ја ограничи нејзината количина.
Дуоденален улкус бара внимателен став.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се третираат дуоденален улкусКако да се третираат дуоденален улкус
Отколку за лекување на дуоденален улкус?Отколку за лекување на дуоденален улкус?
Најчестата болест на желудникот и дуоденумотНајчестата болест на желудникот и дуоденумот
Дуоденален улкусДуоденален улкус
Како да се спречи влошување на чирови есенКако да се спречи влошување на чирови есен
СОК хлебнитеСОК хлебните
ДуоденумотДуоденумот
Дијагноза на пептичен улкусДијагноза на пептичен улкус
Симптомите на чир на желудникотСимптомите на чир на желудникот
Дуоденален улкус народни лековиДуоденален улкус народни лекови
» » Дуоденален улкус, исхрана

© 2011—2021 ma.ungurury.ru