За опасностите и придобивките од зелен чај

Корисни својства на зелениот чај се забележани во античките времиња. зелен чај - Тоа е седиштето на голем број на витамини и елементи во трагови потребно за човечки суштества. Содржината на витамин Ц во зелениот чај е поголема од неговата концентрација во агруми, а сепак во тоа, постојат повеќе и витамини Б, К, П, ПП. Калиум, флуор, бакар, јод, цинк и други елементи во трагови во зелениот чај, да учествуваат во различни физиолошки и клеточни процеси на човечкото тело.
Истражувачите откриле зелен чај во него висока содржина на катехини и танини, во она што концентрацијата танини неколку пати повисоки од црна своите колеги. И овие супстанции инхибираат растот на клетките на ракот. На исток, многу нации на зелениот чај се користи во форма на антиоксиданс дрога, кој е заштита на телото од слободните радикали, па така, на пример, во Кина и Јапонија, овој вид на чај е почитуван како еден вид на еликсир на здравјето.

Зелениот чај има забележителни чистење својства, но се користи за време на хемотерапија или зрачење болест. Влијанието на зелен чај на холестерол и маснотии води до забрзана распаѓање, а со тоа пиење зелен чај промовира губење на тежината. Тоа е добро познат ефектот на зелен чај на кардиоваскуларниот систем на човекот, тоа им помага за зајакнување на ѕидовите на крвните садови, е прекрасна превенција на болести на срцето и цереброваскуларни болести. Зелениот чај го намалува крвниот притисок, Затоа внимание на тоа што треба да се плати и висок крвен притисок. Тоа го спречува развој на атеросклероза и го забавува процесот на стареење, па тоа е исто така претставуваат "лушпа на младоста".
Тоа е добро познато дека црн чај во неколку часа по заварување е веќе возможно да се спојат, со оглед на тоа формирана штетни врнежи, но зелениот чај може да се пие студено, quenches жед и наплатува на телото со дополнителна енергија.Сепак, зелен чај е активна супстанција која не е за сите категории на граѓани. Постојат некои контраиндикации за неговата употреба. На пример, зелен чај не се препорачува за некои видови гастритис и дуоденален улкус болест, треба да се користи со претпазливост при гастричен улкус, како што може да биде предизвикана од металоиди, или зголемување на болка во стомакот или цревата. Вие не треба да го злоупотребуваат и да пијат за бремени жени.
Зелениот чај е стимулирање на пијалок, толку невнимателно го користите на спиење. Тоа е само умерено да се причестат на овој пијалок ќе ви донесе корист.

Како Хипократ рече: "лажица - медицина во чаша - отров!". Дури и зелен чај умереноста е важно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
На лековитите својства на зелениот чајНа лековитите својства на зелениот чај
Влијанието на зелен чај на телотоВлијанието на зелен чај на телото
Зелен чај и неговата утилитарна својстваЗелен чај и неговата утилитарна својства
Зелениот чај се корисни и лековити својстваЗелениот чај се корисни и лековити својства
Корисни својства на зелениот чајКорисни својства на зелениот чај
Зелен чај наместо диетиЗелен чај наместо диети
Зелениот чај е штетен или корисен?Зелениот чај е штетен или корисен?
Добрата зелен чајДобрата зелен чај
Зелен чај е добар, корисни својстваЗелен чај е добар, корисни својства
Зелениот чај и сон: влијанието на зелен чај на сонЗелениот чај и сон: влијанието на зелен чај на сон
» » За опасностите и придобивките од зелен чај

© 2011—2021 ma.ungurury.ru