Како да се повлече на мувла од облеката? докажани начини

Прекумерната влага често доведува до мувла. Тоа може да се случи на теписи, тапацир. Тоа се случува дека мувла е покриена и облека. Да се ​​донесе загадувањето, можете да го користите различни алатки: боја разредувачи, белило, сода бикарбона, амонијак.

Како да се мијат на мувла надвор облека?

  • Обично, ако по миење со детергент во машината за садови не исчезнува со облека, можете да се обидете на сапун "Antipyatin". Таа е продадена во домаќинството одделенија или во продавници со хардвер и не е скапо. Сапун се применува на дамки, ќе им дозволи да се впие, а потоа внимателно се нанесуваат. "Antipyatin" помага да се справат со многу места. Купување на тоа да се справи со мувла, што истовремено се реши многу идните проблеми со нечистотијата на ткаенина.
  • Како да се мијат на мувла надвор облека? Може да ви помогне сурутка. На облека се натопени во него, за 10-12 часа. Потоа, да се исплакнат со топла вода и се суши. Мувла дамки избриша со смеса од 1 лажица масло. l. амонијак и 1 лажица масло. l. сол. Следното нешто што се мие во машина. Овој метод помага да се ослободи од овој стар мувла дамки.

Како да се повлече на мувла од облеката?

  • Тоа може да се користи за да се вари. Овој метод е погоден ткаенини кои не барака. Во водата можете да додадете "перокси" (за памучна облека на било која боја) или "белина" (за бели нешта). Износот на пари напишани на етикетата. Точка пред врела мијат и се потопува во сад со вода во која сте додале белило. Доведете го до вриење. Облека вари на тивок оган 30 минути. После тоа, нешто што треба да се излезе од решението и исплакнете.

Мувла на облека: како да се ослободи?

Со облека направена од памук или волна мувла може да се изведе со сапун. Нешто натопени со вода со сапуница. Загадување може да биде дополнително се прелива сапун снегулки. По некое време, се мијат облека во машина. Ако и кога ова место не е избришана, можно е да се користат и други методи. За бела облека помага хлорид. 125 ml. вода се меша со 1 час. l. хлорид и мувла дамки избриша добиениот раствор.

Волнена облека и облека од памук и лен може да се третира со хидроген пероксид. Нешто што прво се мијат, а потоа се подготви специјална решение. 1 лажица масло. l. пероксид разредена до 250 ml. вода. Како резултат на составот е намален облека и се 10-15 минути. За жал, овој метод е погоден само за бели ткаенини. Ако дома не е пероксид, тоа може да се замени со амонијак. До решение бара 1 час. Л. амонијак и 1 лажица масло. вода.

Како да се повлече на мувла од облеката?

Амонијак, исто така може да се користи за темни нешта. Да го направите ова, прво проверете нејзиниот ефект врз незабележителни област или на погрешна страна.

Како да се отстрани мувла од облеката?

Мувла тешко да се повлече од облека. Ова не се однесува само на видливи дамки. Спори на габа може да биде било каде. Така, во почетната фаза не се видливи со голо око. Бели нешта може да се пополни "Domestos" нека впие во решение за некое време. По што ќе треба да се мијат облека.

Друго национално начин - паста на сода бикарбона. Сода бикарбона се меша со мала количина на вода на паста. Како резултат на мешавина е нанесуваат во дупка. За темни ткаенини погодни "Исчезнуваат" за бојата на нештата. Облека натопена во објектот, а потоа се мијат во машина.Отстранување на мувла од облека, можете да го користите креда трошки. Го попрска спотови потоа се става на врвот на хартија и пеглаат со топла железо.

Некои советува да се справи со мувла на облека со лак или јогурт. Лак бланширан кашеста маса се применува на дамка е оставена за 20 минути. По ова нешто мијат во прав. Истиот принцип се користи и јогурт. Таа, исто така се применува на објект, измијте го со крпа и се мијат облека.

Со свила предмети, исто така, може да се отстрани мувла дамки. Тоа е потребно да се подготват терпентин, лист хартија (по можност бришење), железо во прав и бела глина. Места се третираат со терпентин: натопете ги со крпа и се фаќа за нечистотија или едноставно падна на мувла. Контаминација истури прав глина, капакот хартија. Врвот железо жешко железо. После тоа, глина излупени исклучи и облека vystiryvaetsya во прав.

Како да се повлече на мувла од облеката?

Во цел за облека не е потребно за да мувла:

  • Пати во кабинетот само сува работи
  • Испрати облека да се исуши по пеглање. Тоа обично е малку влажна
  • Контрола на влажноста во просторијата
  • Периодично расклопување на гардероба и градите на фиоки
  • Неколку пати во годината да се даде на горната облека да се исуши на сонце
  • Не го оставајте во плакарот валкана облека, измијте навремено
  • Ако мувла е голем дел од платното, анти-габа бесмислено. Во овој случај, не може да се спаси дури и хемиско чистење. Такво нешто е полесно да се фрли.

Видете исто така:

Отстранување на мувла од облеката е доста тешко. Може да помогне место removers и народни лекови, како што се креда или газиран сок. Во цел за облеката не се појави габа, тоа е подобро да се задржи нешта сува. Тоа не треба да бидат скриени во кабинет или градите на фиоки само гладена постелнина. Со следниве овие правила, вие никогаш не ќе се кандидира во проблеми на отстранување на мувла од облека и долна облека.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Методи за борба против габиМетоди за борба против габи
Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?Црна, зелена мувла во куќата - како да се бориме за тоа?
Како да се мијат на боја надвор облека?Како да се мијат на боја надвор облека?
Како да се мијат дамки од глуварчињата?Како да се мијат дамки од глуварчињата?
Како да се мијат фармерки со трева?Како да се мијат фармерки со трева?
Како да се мијат облека со Зеленка?Како да се мијат облека со Зеленка?
Како да се заклучи дамки од дезодоранс?Како да се заклучи дамки од дезодоранс?
Како да се отстрани жолти дамки потКако да се отстрани жолти дамки пот
Плексиглас мувла производство, се прикачат на очите и да бидат здрави!Плексиглас мувла производство, се прикачат на очите и да бидат здрави!
Опасностите на живеење во вашиот домОпасностите на живеење во вашиот дом
» » » Како да се повлече на мувла од облеката? докажани начини

© 2011—2021 ma.ungurury.ru