Како да се отстрани мирисот на лук здив? Како да се отстрани мирисот на лук од рацете Совети

Лукот е еден од најпознатите корисни за здравјето на растенијата и се користи речиси насекаде - се додава на печурки, зеленчук и месо јадења, marinades, супи, различни кисели краставички, итн Широко се користи во народната медицина, како што се смета за ефикасна антивирусно средство. Но, и покрај многу позитивни квалитети, лук има значителен недостаток - непријатно и луто мирис, да се ослободи од тоа е многу тешко.

Како да се убие со мирис на лук?

Како да се отстрани мирисот на лук здив?

Со цел да се отстрани остар и непријатен мирис на лук, можете да го користите кафе, грав, магдонос, ловоров лист, освежувачки гума за џвакање, кравјо млеко, лимон или вар.

Главен виновник за мирис е токму суштината на каранфилче. Затоа, пред јадење dolkunuzhno сече по должина, а потоа отстранете јадро, така што вкусот ќе биде многу послаба. Овој метод е еден од наједноставните и повеќето ефективни.

За да се олесни луто мирис на лук, веднаш по оброкот може да се јаде свеж магдонос. Но, треба да се запамети дека само маска на мирисот на лукче. Наместо тоа, можете да го користите магдонос и ловоров лист, но овој метод не е за секого, како ловоров не е баш пријатен вкус.

Ако не може да се џвака или ловоров лист магдонос, може да се земе парче од лимон и малку од тоа да си го цица. Исто така совршена за сок од лимета или лимон.

Меѓутоа, овој метод не одговара на сите. Од него е да се даде во случај кога постои индивидуална нетолеранција или присуство на одредени болести на дигестивниот тракт.

За борба против непријатен мирис на лук може да се користи и кафе, грав, која треба да биде само малку се одржи во устата, а потоа да се џвака. Кафе има прилично силен карактеристичен мирис и може целосно да се удави од мирисот на лук.Исто така може да помогне и зачинета гума за џвакање или нане бонбони. Сепак, тоа треба да се запомни дека овој метод е само привремено отстранување на непријатен мирис, а наскоро и тоа може да се појавува.

Како да се отстрани мирисот на лук од рацете Совети

Како да се отстрани мирисот на лук здив?

За отстранување на непријатен мирис на лук со тоа, ќе мора да ги впие со вода, а потоа нанесете мала количина на течен сапун, и се прелива на врвот на сапун е приближно иста количина на сол (наместо сол може да се земе земјата кафе). Сол се справува со задача на отстранување лоша zapaha.Mylo страна на кожата треба да биде како да се направи пена и внимателно Бришење на дланка, обрнувајќи особено внимание на прстите. потребно е да се спроведе оваа постапка за околу една минута.

На крај на кракот исплакнува со голем број на вода (по можност ладно). Тогаш тие треба да се нанесуваат на која било точка од нерѓосувачки челик (на пример, миење слив). Во случај дека мирисот на лук останува, потребно е да се повтори овој процес одново.

Како да се ослободите од мирисот на лук: ефикасни техники

  • И прилично непријатна миризба отпорни формирана како резултат на фактот дека лук Таа содржи уникатна фосфорни соединенија и етерични масла.
  • Се справува со тешката задача на отстранување aromatachesnoka природен производ како млеко. Најефективен резултатот ќе биде ако користите повеќе масна храна, затоа што тоа е маст може да изврши саканата акција.
  • Вие исто така може да се користи на различни зачини - на пример, каранфилче. Во овој случај, тоа ќе биде потребно да ги џвакаат малку. Се разбира, овој процес не е најпријатно, но дава неверојатни трајни резултати. Вие исто така може да џвака и лен семиња. На повеќето познати метод - е да се користи нане лисја.
  • Еден ефикасен начин за отстранување на лук мирис е свежи јаболка. Во овој случај, тоа е потребно да се јаде овошје, но само што темелно џвакање.
  • Се разбира, горенаведените методи не може секогаш да биде на дофат на раката. Дома, веднаш по оброкот може да биде само миеш забите, но тука тоа е неопходно да се користи паста со силна нане вкус.

Како да се отстрани мирисот на лук здив?

  • Најсоодветно опција за современиот човек, живеат прв со брзо темпо, ќе употребата на специјални здив ковачници на пари. Сепак, елиминирање на мирис на лук не е за сите, па пред стекнување на тоа значи дека треба да се обрне внимание на етикетата, која треба да се посочи дека неутрализира овој посебен вкус.

Видете исто така:

Лукот има маса од корисни својства и, можеби, само еден недостаток. Поради тоа што се појавува остар отпорни здив. Да се ​​справат со овој проблем може да биде потврдена со помош на популарните методи или гуми за џвакање и освежувач на здивот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од мирисот на чадКако да се ослободите од мирисот на чад
Како да се ослободите од мирисот на урината на каучотКако да се ослободите од мирисот на урината на каучот
Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?Непријатен мирис од телото, како да се ослободи од него?
9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари9 Рецепти за да се ослободите од мирисот на цигари
Мирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашањеМирисот на грлото, причини и методи на справување со ова чувствително прашање
Како дезинфицира здивКако дезинфицира здив
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Лукот е природен биоактивни додаток наЛукот е природен биоактивни додаток на
Што храна предизвикуваат лош мирис на телотоШто храна предизвикуваат лош мирис на телото
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
» » » Како да се отстрани мирисот на лук здив? Како да се отстрани мирисот на лук од рацете Совети

© 2011—2021 ma.ungurury.ru