Акни на главата во косата: причините за и третмани

Еден од кожни заболувања се акни или акни. Од античките времиња, имаше борбата со оваа болест, измислен и усовршени различни средства. Акни може да се јави кај луѓе од различни возрасти и во повеќето неочекувани места. На пример, многу места се формира на косата на главата.

Оваа болест носи многу на непријатност, и не изгледа многу привлечни, а со тоа предизвикува физичка и психолошка непријатност.

Симптоми на акни на главата во нејзината коса

Симптоми на акни на главата во нејзината коса

Пред појавата на акни на главата во нејзината личност коса чувствува нервозни. Пред неколку дена се појави црвеникаво образование, високи над кожата. Нивната големина може да биде до 1 cm. Се чувствува стегање и иритација на кожата. Допирање на погодената област е болна. Следна израстоци созреат и полни со гној, и по 2-3 дена гноен дамки на главата во нејзината коса пукна, така што имплицира нивната содржина. Понекогаш процесот акни зреење не е придружено со гној.

Осип на дамки може да биде локализирана на главата (еден мозолчиња) или дифузни (воспалени формации група). Најчесто, мозолчиња појавуваат во таквите места:

 • на задниот дел од главата;
 • во темпоралниот регион;
 • во области на границата на вратот - на косата, челото - косата;
 • во разделба на косата.

Појавата на акни во пониските слоеви на кожата може да доведе до губење на косата и лузни. Акните се појавуваат без воспалението со блокирање на лојните канали, познати како комедони умот. Таквите неоплазми се елиминирани од страна на козметологијата. Нивната појава не донесе болка и не е придружено со чешање. Црвениот мозолчиња со содржина гној се однесува на воспалителни осип.

Акни во главата во нејзината коса: причини и можни болести

Акни во главата во нејзината коса: причини и можни болести

Се верува дека причина за појава на акни на главата шампон е на сомнителни квалитет. Обидете се со менување вашиот шампон од друга страна, и ако резултатот е позитивен, тогаш проблемот е во хигиенски објект. Ако се случиле никакви промени, тогаш причините за оваа болест не се само нарушувања на одделни органи, но, исто така, неуспеси во системи на телото како целина, и тоа:

 • бери-бери;
 • пореметувања во функционирањето на гастроинтестиналниот тракт;
 • абнормалности хормон;
 • дефект;
 • ослабен имунолошки систем;
 • бавно метаболизам;
 • стрес;
 • микробиолошки навлегување во оштетената кожа на главата.

Исто така, предизвика појава на акни на главата може да биде кршење на лојните жлезди. Тие не можат да се справат со повлекување на вишокот на масти кој се акумулира под кожата на главата. Ова доведува до затнување на порите и воспалителниот процес. Како резултат на тоа - бели гној мозолчиња.

Видете исто така:

Појавата на тумори поврзани со воспаление на коса фоликул се нарекува фоликулитис. Повеќето од овие места се формираат во косата на челото дел од патогени микроорганизми се бактерии и габични потекло.

Акни кај жените коса укажува на неисправност на таквите тела:

 • На јајници - неправилни овулација или недостаток од него, надуени лачење на естроген;
 • панкреас;
 • надбубрежните жлезди.

Акни може да се појави во текот на бременоста.

Причините за појавата на акните под косата на главата кај малите деца може да биде неколку, меѓу кои се алергични на лекови и хигиенски производи, работите. Акни, исто така може да бидат симптоми на болеста.

Формирање на акни кај тинејџерите е забележан за време на пубертетот или за време на хормонални неуспеси.

Акни на косата за мажи главата се појави на покачено ниво на хормонот тестостерон. Друга причина за болеста може да се носи на глава на синтетичка ткаенина, зајакнување на потење и спречување на аерација главата. Неуспехот да се користи во зима капи и капи во топло време доведува до истите резултати.

терапии

За да се излечи акните, со користење на двете традиционални методи и тестирани народни лекови време

За да се излечи акните, со користење на двете традиционални методи и време се тестираат народни лекови.

лекови

За да се утврди точната причина за појава на акни на главата, потребно е да ја посетите дерматолог и да се тестираат. Лекарот ќе ја пропише потребната терапија. За борба против спорадични тумори тематски третман може да се примени, во потешки случаи, пропишани збир на активности.

Подготовките користи за сложени третман на:

 • Антибиотици и антифунгални агенси;
 • лекови кои се нормализира работата на гастроинтестиналниот тракт микрофлора и поддршка - Linex, Lactobacterin;
 • Абсорбента производи - Enterosgel, Polisorb, Karbosorb;
 • значи на хормонско дејство на жените;
 • седативи - Глицин, Afobazol, Перси.

Локален третман:

 • антибактериски масти и креми;
 • антибиотик маст - тетрациклин, еритромицин;
 • алкохол за акни третман и лекување на чир - камфор, мравка;
 • антисептик катран сапун и шампон користи за намалување на масните секрети на главата;
 • ултравиолетови процедури ладна третман.

Главен услов да се борат акни на главата - тие не може да се притисне. Ако отворени рани добива инфекција, ова само ќе го зголеми лезии.

Третман на народни лекови

Масло од чајно дрво, додадени на редовна шампон за миење на косата, подобрување на лојните жлезди

Ако не сакате да се сврти кон професионалци, може да се обиде да се ослободи од овој проблем:

 • Масло од чајно дрво, додадени на редовна шампон за миење на косата, подобрување на лојните жлезди, а резултатот нема да потрае долго.
 • Јаболков оцет се меша во еднакви делови со вода се нанесува на кожата на главата и се одржува до 15 минути. Тогаш тоа беше се измие со топла вода. Излегува ефектот на каутеризација дамки.
 • Мед маска со цимет (сооднос 5: 1), се применува на главата и натопени за половина час, ќе ја збогати кожата со витамини и подобрување на циркулацијата на крвта. Ова ќе го забрза процесот на лекување.

Видете исто така:

За да се избегне појавата на дамки на главата, да се спроведе превентивни мерки, земајќи ги во предвид препораките опишани, а потоа и проблеми не ви се најде.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Да се ​​ослободиме од АкниДа се ​​ослободиме од Акни
Кои се мозолчиња на главата?Кои се мозолчиња на главата?
Акни на главата: зошто тие се таму?Акни на главата: зошто тие се таму?
Како за лекување на акниКако за лекување на акни
Фото на акни на лицето може да каже многуФото на акни на лицето може да каже многу
Акни во препоните. Причини и третманАкни во препоните. Причини и третман
Цинк маст како третман за акниЦинк маст како третман за акни
Крем Rozamet и примена карактеристикиКрем Rozamet и примена карактеристики
Што да се прави со стимулација на главатаШто да се прави со стимулација на главата
Топчеста третман на акниТопчеста третман на акни
» » » Акни на главата во косата: причините за и третмани

© 2011—2021 ma.ungurury.ru