Симптомите на оваријални цисти

Оваријална циста - бенигни, исполнет со жолта или транспарентна боја течност. Таквото образование е добро дефинирана во инспекција на САД во нивните институции.

Видови на цисти на јајниците

Постојат неколку видови на цисти на јајниците.

 1. Функционална циста формирани на било која страна во предниот дел на матката, малку болно да палпација.
 2. Дермоидна циста е формирана од ембрионални клетки и се јавува кај жените во репродуктивна возраст.
 3. Серозен циста формирана од епително ткиво.
 4. Endometriotic циста почнува да се формира како резултат на ртење ендометриумот јајниците.

На првите симптоми на јајниците цисти

Во почетната фаза на развој на оваријална циста никогаш не било знаци, menstruatsionny циклус е нормално, а циста во овој случај само лекар може да утврди кога испитување на жените. Циста гледа во примарна фаза како мала формација во која се формира течна и се акумулира тоа има многу бавно.

Овој вид на циста е честа појава кај жените во репродуктивна возраст, тоа е често привремено и обично се случува за време на терапијата со хормон, или со следната менструација.

Секундарен симптоми на јајниците цисти

Со секундарна фаза на оваријални цисти вклучуваат развој на циста, кога има мало стапало, кога било оптоварување има тенденција да превртување, што предизвикува остра болка. Овој натпревар може да пресврт преку цревниот јамка и да предизвика многу сериозни проблеми со цревата. Во такви случаи, хирургија е потребно, бидејќи таквите торзија доведе до циста крварење.

Главните симптоми на јајниците цисти

 1. Циста прекин,
 2. крварење,
 3. гноење
 4. повраќање,
 5. треска,
 6. Акутна болка,
 7. Воспаление на додатоци.


Такви формации кршат менструалниот активност. Менструацијата може да дојде пред или подоцна. Распределба ќе биде придружуван од остар и тешка болка.

 • Ако циста веќе се стекнало со многу висока резолуција, сето тоа доведува до надуеност.
 • Ако циста е во форма на занемарување, тоа може да доведе до нарушување на работата на другите органи на телото.
 • Ако за време на испитувањето на циста ќе се исклучи, тоа ќе доведе до компликации на перитонитис.

Што друго е важно да знаете за јајниците циста?

 • доволно Честата појава на цисти на јајниците не е придружена од страна на било симптоми. На него таму обично е призната во текот на испитувањето во болница за друга причина, ултразвук или томографија на абдоменот или гениталиите.
 • Со брзиот раст на циста постои чувство на притисок врз внатрешните органи. Ова се должи на фактот дека туморот расте и почнува да се изврши притисок врз органите кои се во близина. Често постои чувство на стегање и пренатрупаноста во стомакот. Бидејќи оваријални цисти уретрата се гмечи, предизвикувајќи оштетување и често мокрење. Желби, а тоа е невозможно да се оди во тоалет.
 • на голема циста имаат гадење, покачена температура, повраќање, треска. Сето ова укажува на тоа дека, бидејќи на абнормални операција и компактност внатрешните органи во непосредна близина на циста, воспалени. Предизвикуваше болка почнуваат да се откажат. Природата на болката е многу многу како воспаление на слепото црево, особено ако циста потекнува од правото јајниците. Со таков циста на ногата можеше да оди.
 • Во подоцнежните фази на циста може да се види пораст во стомакот, менструални нарушувања, зголемување на телесната тежина има појавено, често се развива тахикардија. Овие симптоми се бара итна хоспитализација и оперативни хирургија, инаку циста може лесно да избувне, преврти.
 • Понекогаш тоа може да биде мала големина и поедноставен, но по некое време да исчезне без медицинска интервенција. По откривање на мали цисти назначен хормонални контрацептиви кои го спречуваат растот на цисти.
 • Повеќето видови на цисти, вклучувајќи го и јајниците, не бараат третман, и тие да го реши на свој. Но, со појавата на симптомите, кога циста почнува да брзиот раст, потребно е да се дијагностицира и да закажете состанок за алтернатива или хируршки третман.

Видете исто така: жолтото тело во левиот јајник: Што значи ова?

Веднаш штом ќе се сомневаат во јајниците циста, веднаш треба да се консултираат со стручни експерт кој ќе ги испита и ќе го избере вистинскиот третман. И во секој случај, не се плашете се и не го одложи болест. Резултатот може да биде катастрофално.

особено за LadySpecial.ru - Аленка, Јулија

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Дермоидна циста - отстранувањеДермоидна циста - отстранување
Цисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекарЦисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекар
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
» » » Симптомите на оваријални цисти

© 2011—2021 ma.ungurury.ru