Роуан: корисни својства на растенијата и контраиндикации за неговата употреба

Многу слики, песни, песни посветени на навистина уникатен фабрика - планината пепел. Како да се изгледа убаво црвени бобинки на позадина на снег покриени со шума или во градината и птици кои остане со нас за зима, се многу убави на овој деликатес. Не помалку интересен е планината пепел и во практична смисла, во рамките на своите корисни својства не може да биде пренагласена.

Роуан: корисни својства и контраиндикации

Роуан: корисни својства и контраиндикации

Роуан - медицински растенија, а најинтересните 2 вида на тоа - црвена или обични и аронија. Роуан овошје околу 82% вода, а останатите процент на составот заземаат високо корисни за компоненти човечкото тело - протеини, јаглени хидрати, диететски влакна, кои се олесни варење. Како дел од плодовите на планината пепел, постојат голем број на витамини и минерали, кои може да сметка за неговите лековити својства. Но, сите се исти хемиски состав и според индикации за употреба ќе зависи од видот на растенијата.

И покрај својот уникатен состав, Роуан, исто така, ќе имаат голем број на контраиндикации, кој е практично исти за сите видови. Првата е зголемена киселост на желудникот, улцеративен состојба. Користење на Роуан контраиндициран со зголемена склоност згрутчување на крвта на тромбофлебитис. Лекарите препорачуваат претпазливи со употреба Бери бремени жени.

Црвениот планината пепел: корисни својства

Црвениот планината пепел: корисни својства

  • Пред црвено Роуан познати висока содржина на витамин Ц, кој износ е многу поголема од концентрацијата на витамин во лимони. содржината на витаминот Ц го прави уникатен медицински суровини во однос на нервниот систем. Таа ги отстранува прекумерната раздразливост, несоница и општа слабост на телото.
  • Покрај тоа, Роуан е огромна понуда на елементи во трагови - манган, цинк, калиум, железо, магнезиум, бакар и други. Покрај тоа, железо во него е неколку пати поголема од јаболка. Зрели плодови содржат голема количина на органски киселини -. Јаболкова, лимонска, килибарна, итн, како и во планински пепел содржи танини и пектин, голем број на амино киселини, есенцијални масла.
  • Употребата на плодови ќе ви помогне за да се активира метаболизмот, од тие причини, се препорачува да ги користат луѓето во фазата на закрепнување по сериозна болест. Роуан, исто така, се препорачува за превенција и третман на недостаток на витамини, особено во зимскиот и пролетниот период. Тоа може да биде доделен на одредени типови на анемија - недостаток на железо, како резултат на големи количини на железо. Лекарите препорачуваат да се комбинираат Роуан и коприва, бидејќи сите заедно да работат поефикасно.
  • Rowan може да биде доделен за спречување на болести на циркулаторниот iserdechno васкуларниот систем во целина, како и во третманот на заболувања на црниот дроб и желудникот. Чорби плодови имаат нагласена диуретик ефект и жолчката, исто така, може да се користи како лаксатив. Поединци со редовни надуеност, Роуан ќе ви помогне да се ослободи од прекумерна формирање на гас во цревата.
  • Бери не се користи само како медицински компонента, но исто така и за козметички цели. подготовка маски од тоа ќе ви помогне да се изедначи на брчки.
  • може директно да се користи во третманот на сите делови на растението - плодови, кората, цвеќиња, па дури и заминува. Но, тоа е плод најчесто се користи. Идеален е за користење на суровини и овошје, бидејќи на овој начин сите витамини се зачувани најдобро. Но, тоа е вреди да се запомни за уникатноста на фабриката - планински пепел треба да лежи во ладна, и колку повеќе, толку подобро. Само на овој начин постои целосна созревање на плодови, и обезбедување на корисни состав.
  • може да се направени од свежи џем планински пепел овошје - овошје критикувам и да додадете на гранулиран шеќер - половина од износот на плодови. Како резултат на мешавина беше се чуваат во фрижидер.

Кои се корисни својства на chokeberry?

Кои се корисни својства на chokeberry?Chokeberry, исто така, содржи голема количина на витамини - А, Ц, Б, Е, Ц, ПП. Исто така, постојат голем број на елементи во трагови - манган, бакар, бор, магнезиум, железо, и што е најважно корисни за организмот материи - јод. Во многу плодови и органски киселини - фолна, никотинска, јаболко. Како и во обичните, во аронија содржат танини и пектин. Тоа значително и позитивно влијаат на варењето на храната.

Пектини промовира нормално варење, олеснување на цревни грчеви и поседуваат choleretic ефект. Еден од најзначајните корисни ефекти на користење на аронија - нормализирање на крвниот притисок и намалување на штетни холестерол во крвта.

Овошје chokeberry е препорачливо да се користи во нарушувања на коагулацијата на крвта систем, ревматизам, дијабетес. Долгорочни студии покажале дека редовната употреба на шумски плодови го подобрува имунитетот, и има позитивен ефект врз ендокриниот систем.

Видете исто така:

Рецепти Роуан доста, но со цел да се постигне вистински терапевтски ефект е да се биде сигурен во исправноста на подигање на шумски плодови. Покрај тоа, со цел да се Роуан "зајакнат" потребно е да се зацврстуваат првите мразови, и само тогаш, можеме да кажеме дека варен метеж, чаеви, овошни пијалаци, и други. Мешавина ќе даде целосна терапевтски ефект.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Роуан за женската убавина и здравјеРоуан за женската убавина и здравје
Роуан тинктура на вотка е корисно за садовиРоуан тинктура на вотка е корисно за садови
Црвениот планината пепел. Корисни својства и апликации во медицинатаЦрвениот планината пепел. Корисни својства и апликации во медицината
Тинктура Роуан воткаТинктура Роуан вотка
Предности и штети на РоуанПредности и штети на Роуан
Лековити својства на Роуан плодовиЛековити својства на Роуан плодови
Корисни својства на црно планински пепелКорисни својства на црно планински пепел
Планински пепелПланински пепел
Црна chokeberryЦрна chokeberry
Chokeberry - лековити својстваChokeberry - лековити својства
» » » Роуан: корисни својства на растенијата и контраиндикации за неговата употреба

© 2011—2021 ma.ungurury.ru