Што да се прави кога детето сака да спие, и многу плаче?

Кога бебето плаче, тоа покажува загриженост бебе. Се разбира, бидејќи тоа е јасно да ни јазик се уште не е на располагање на детето.

Таа е често тешко да се разберат причините зошто бебето плаче силно. Ова може да биде глад, страв, грчеви, болест, како и обезбедување на целосна пелена непријатност.

Движење болест - лек?

Кога детето сака да спие, тој исто така може да плаче. Секоја мајка на свој начин става бебето да спие. Некој пее приспивни песни, некој дава на дојка или цуцла, некој само лежи таму, галење. Исто така, повеќето мајки потресе своите бебиња пред спиење. Ние не може да се каже дали тоа е добро или лошо.

Причини и активностите на родители

дете сака да спие, и многу плаче

Но, што ако детето сака да спие, многу плач и лулка не помогне? Признае желбата на детето е многу лесно да се спие - тој станува нервозно, Moody, т очи, се проѕева. Ако движење болест не му помага на бебето да спие, обидете се да го хранат, можеби причина за загриженост е нормално глад или жед. Се сеќавам, како дете се однесувал на ден пред тоа - ако тој беше толку активни како некогаш? Можеби треба да се обвинува настинка.

Често, млади деца страдаат од Чолиќ. Ако бебето е притискање на нозе, се протегаат стомакот, не постои причина да се сомнева маки Газ автомобили. Во овој случај, тоа ќе ви помогне масажа на стомакот, Espumizan, klizmochki.Друга причина за силна плаче бебе во саканата кревет, во отсуство на саканиот ефект на движење болест, може да се несоодветни средина. Се создаде средина за спиење се дојде. На пример, во собата треба да биде емитувана, zashtorte завеси, исклучете светла, ги отстраните сите непотребни објекти, исклучете го телевизорот и други бучни уреди.

Да се ​​внимава на тоа како е облечен детето. Можеби тој беше само топло? Ладна или обратно. Ако советот на баби сакате ленени, се создаде слобода на движење. Тесни ленени не може да се допаѓа дете.

Многу добро пред спиење да одиме со вашето дете на отворено, држете вода третмани со смирувачки билки, масажи. Може да се даде слаба супа од камилица пијалок. Таа има смирувачки ефект.

Како да се однесуваат ако детето плаче силно и сакаат да спијат?

Кога детето сака да спие, плаче во голема мера, и ако движење болест не помогне, не биде нервозен - вашето расположение се пренесува на бебето, да бидат тивки, нежни, скромни, да разговараат со вашето дете. Обидете се да го одвлекува вниманието на играчки, поглед од прозорецот, со фенерче, било што, како што велат - од дете игра, тој не плаче. Да престане да плаче, детето може да заспие на свој со силна желба.

Новороденчињата не се секогаш во можност да се разбере она што се случува со нивното тело. Ние знаеме што сакаме да спијам, да одат во кревет и да заспие. Запомнете дека вие се чувствувате кога не сте во можност да се спротивстави повторно во светот на соништата? Тежината на очните капаци, чешање на очите, а понекогаш и главоболка. Се согласувам непријатни сензации. Истото дете се чувствува, разликата е во тоа што тој не се разбере она што се случува со него.

Ако таков феномен како силен вик продолжува за долго време за спиење, ако сакате, тоа е потребно да го информира педијатар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вештините на детето во 2 месеци од животот, развојот наВештините на детето во 2 месеци од животот, развојот на
Дневна спиење кај децатаДневна спиење кај децата
Бебе плаче за време на хранењеБебе плаче за време на хранење
Новороденче hiccups во сонНовороденче hiccups во сон
1 Месец бебето постојано плаче1 Месец бебето постојано плаче
Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Колку детето треба да спијат во текот на денот и ноќтаКолку детето треба да спијат во текот на денот и ноќта
Недоволно спиење дете до една годинаНедоволно спиење дете до една година
Зошто бебето плаче?Зошто бебето плаче?
» » » Што да се прави кога детето сака да спие, и многу плаче?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru