Детето има лош здив

Секое алармирање родител, ако лош здив дете. Ако мирисот е присутна само во утринските часови, не постои причина за загриженост. Ова се должи на пасивна активност на плунковни жлезди, при што е зголемен бројот на бактерии во усната шуплина.

Тоа е многу важно да се учат на дете да се четка забите во рана возраст.

Несоодветна орална хигиена може да доведе до појава на плакета, која често предизвикува лош здив кај децата.

кариес

Па, она што вашето дете не сака слатки? Љубов родители се прикажани редовно на дете бонбони, чоколади и други добрите. Тоа апсолутно не размислува за тоа дека расипување на забите може да се заработи лесно. кариес Тоа претставува одредено добро, кои се акумулираат во честички на храна, со следните процесот на распаѓање, без тешкотии. Тоа е она што е причината поради која детето има лош здив.

Здравје и здив

Детето има лош здив

Покрај тоа, лош здив, детето може да биде предизвикана од некои болести, како стоматитис, периодонтитис, гингивитис, болки во грлото, тонзилит, аденоиди, хроничен бронхитис. Во некои случаи, може да помогне да се справи со проблемот на вдишување или плакнење. Сепак, важно е да не се справи со симптомите на болеста, и лош здив во присуство на одредени болести, е само еден од симптомите, важно е да се лекува болеста, против која имаше непријатен мирис од устата на детето.Важно е да ја посетите стоматолог редовно, особено ако детето лош здив. Неопходно е да се дознае причината за оваа појава и да ја поправите тоа.

Диспепсија, гастритис, пептичен улкус болест - овие болести предизвика висока киселост, тоа е често причина за кисело здив.

Што мириса на болест?

Ако здив детето мириса на амонијак е осомничен бубрежна болест. А мирисот на црниот дроб може да се зборува за развојот на хепатитис. Многу често може да се слушне дека кај децата постои мирис на ацетон здив. Во овој случај, ќе мора да помине тестови за да се утврди нивото на шеќер во крвта.

Ако вашето дете има лош здив, како и сегашните гадење, повраќање, детето се жали на слабост, главоболка или вртоглавица, итно да се покаже на детето на лекар.

Слој на јазикот

Наспроти позадината на неухранетост исто така може да се појави лош здив кај децата. Многу често, децата може да се види крзно. Учат на вашето дете секој ден да се исчисти не само на забите, но, исто така, да се чисти надвор од плакета јазик, бидејќи тоа е одлична почва за бактерии, кои, всушност, се причина за лош здив.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
ХалитозаХалитоза
За џвакање болест. Непцата се болни?За џвакање болест. Непцата се болни?
Причини за лош здив во детеПричини за лош здив во дете
Плоча на детето на забите. Предизвикува. Како да се отстрани?Плоча на детето на забите. Предизвикува. Како да се отстрани?
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Причини за развојот на забите и превенција на забниот кариесПричини за развојот на забите и превенција на забниот кариес
» » » Детето има лош здив

© 2011—2021 ma.ungurury.ru