Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?

Причините за одбивање на детето да спие

Психолозите велат дека голем број од главните причини поради кои не дозволуваат на децата да одат на спиење во навремено.

За сите, не само за деца, спиење, тоа е разделба со нешто, отколку да го направи тоа. И ако возрасен, овие класи не може да биде толку интересно, а под телевизорот, дури и полесно да се заспие е за децата фрли интересно да се направи, или или да престане комуникацијата со пријатен компанија, која може да биде, на пример, работат мама и тато, се чини бесмислен и во ред.

Исто така, ако мама и тато не се подготвуваа да заминат во текот на ноќта, но се обидува да се стави на дете, а потоа тие се направи нешто и да не се дозволи осуда.

Покрај тоа, од причина што детето не сака да оди во кревет, тоа може да биде многу едноставна - бебе уште не е уморен.

Меѓутоа, детето може едноставно да се плаши од темнината, или страшно соништа, поради што се појавува на бебето непријателски став на спиење.

Можеби вашето дете се чувствува дека тој може да се манипулира со неговите родители и тоа покажува неговата способност во многу случаи, вклучително и на спиење.

знаци на заморТоа е многу важно да се биде во можност да го признае првите симптоми на замор и исцрпеност, потребно е навремено да се префрлат вниманието на детето, помагајќи да се спречи overstimulation спиење.

Тоа се однесува на каприците и ирационален плаче, детето трие очите и зева неговата повлекува копче, палецот-цицање, усна или штракаат, тој значително нарушена координација на движења, најчесто се гледа на рацете кога тој капки играчка и прават грешки во играта. Покрај тоа, таа станува забележлив летаргија и отежнато движење. Може да напротив, се манифестира знаци на агресија кога бебето ќе почне да се фрли или да се играчки, врескаат, да падне на подот. Исто така е можно да се карактеризираат како и зголемена активност - бесцелно трчање, скокови и испакнатините.

Таквите знаци не е тешко да се забележи, а, ако го прави тоа, таа треба да биде во време за да се одвлече вниманието на детето и да започне да се прилагоди на сонливо расположение.

Подготовка на детето да спие

За сите свои очигледни комплексност, време спиење е добро време да се зајакне емоционална блискост со вашето бебе, и тоа треба да биде пријатно и за вас. Еве без книги, приспивните, нежна масажа не може да го направи. Но, сето тоа мора да се направи во низок, мирен глас, нежни движења.

Неопходно е да се научи детето да едноставна и кратка фраза сигнали што ја изрекол пред спиење, на пример, "дека е време за спиење." Тоа им помага кога детето е многу емоционална и мобилен телефон. Оваа фраза, најверојатно, ќе треба да се повтори неколку пати, но да се каже што треба да биде лесно, неутрален тон, службениците тонови во гласот тука не се дозволени.

Добра помош бебе играчки "за доброто соништа." Подобро е да се користи мала мека играчка (зајак, мечка, џуџе, мачка), кој во вашите приказни, ќе му даде убаво и добро соништа. Не заборавајте да го понесете со оваа играчка, и додека патуваат. Меѓу другото, овој метод помага да се даде на вашето дете чувство на сигурност, без оглед на местото на сместување.

Овозможи на вашето дете да земат активно учество во подготовката за спиење. Тоа треба да помогне да се избере бајка, пижами или песна на спиење.
Погледни за избор на интернет "ритуал игри за спиење", тоа е тивка серија на активности кои, без забрана детето да игра пред спиење им помага брзо да се повлече во царството на Морфеј.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Страв од темнината: фобија, болест, лекувањетоСтрав од темнината: фобија, болест, лекувањето
9 Месеци бебе9 Месеци бебе
Како да се справи со стравот од темнината, дететоКако да се справи со стравот од темнината, детето
Дете фобија страв од темнинатаДете фобија страв од темнината
Зошто децата се плашат да бидат самиЗошто децата се плашат да бидат сами
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Лоши соништа и кошмари кај децатаЛоши соништа и кошмари кај децата
Причините за мало дете бесотПричините за мало дете бесот
Ко-спиење родители со детеКо-спиење родители со дете
Слаб апетит во детеСлаб апетит во дете
» » » Детето не сака да оди во кревет. Што да направам?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru