Како да се воспостави дремат во на новороденчето

Во првите месеци од животот, повеќето бебиња спијат од хранење на хранење, ако тие не се гладни, а не на стомакот болка. Но, има и деца кои речиси од раѓањето често се разбуди. Ова не значи дека бебето е нешто во ред. Само сите вашето бебе спиење и одмор.

Времетраењето на бебето спиење може да се верува со самото дете - неговото тело знае како да спие. Но, во втората година од животот на режимот на спиење и будност треба да се преземат внимателно. Вознемиреност, нервоза или страв од лоши соништа може да влијае на спиење бебе, и тој ќе спијат помалку од она што се бара неговото тело.

режим на мирување повеќето од децата варира во зависност од возраста на годината. Ако пред тој спиеше два пати на ден, сега е време на утро спиење повеќе ќе се префрли на вечера и дете може да одбиеш да спие во утринските часови. Дневно сон е веројатно да започне во средината на денот, кои за возврат ќе влијае на спиење во текот на ноќта, а бебето заспива веднаш по вечерата. Следниот ден тој се разбуди рано, и тој повторно ќе треба два дневни сон. Овој распоред може да се промени речиси секој ден. Со тоа ќе мора да го прифати, но со текот на времето ќе се прилагоди на владата. Фактот дека детето има многу дводневниот соништата, но дури и малку еден. Некои деца кои не сакаат да спијат во утринските часови, се уште може да се обидете да се стави во колиба. Но, ако детето е лут, го стави бескорисни. Проблемот за тоа како да се воспостави дремат на бебето загрижува многу родители.

Ако детето постојано терт очите и непослушен пред пладне, ќе мора да оди на вечера во поранешната време. Во овој случај, главната сон дете ќе има само во попладневните часови. Но да бидат подготвени за фактот дека неколку дена откако бебето оди на спиење време, тоа ќе почне многу уморен во вечерните часови. Детето може да им се помогне ако промената вечера на претходниот период, и го стави во кревет рано. Со цел да се воспостави дремат ќе бара време и трпение.

Транзицијата на еден-време дремење сите деца се одвива во различни начини. Некои бебиња спијат уште една година на возраст, а некои бараат две спиење речиси две години.
Важно е да се научи детето од детството тивко одат на спиење. Повеќето деца лесно заспие веднаш после јадење. Но, исто така има и деца кои, напротив, станува многу активен после јадење. Пожелно е дека бебето спие во креветчето на сопствените откако на возраст од три месеци, тогаш тоа ќе го внесете во навика. Во спротивно, детето ќе се допаѓа, дека го потресе и губи на спиење, а тоа ќе бара вашето присуство ден и ноќ. Исто како што возрасните се навикнати да спие во својот кревет, децата може да се користи за да спијат во рацете и на поинаков начин не ќе биде во можност да спијам. Тогаш го имате, во зависност од ситуацијата, да се мисли како да се воспостави дневно спиење, без кршење на навики кај детето.Ако детето одбива да оди во кревет - тоа е проблем за децата и за родителите. Најчесто тоа се случува бидејќи на Чолиќ и постојано плаче. Во првите две или три месеци, повеќето деца страдаат поради колика, кои произлегуваат од нив доста често, тоа е полесно кога се носи на раце. Но, во четвртиот месец на бебето почнува да плаче не затоа што на Чолиќ. Тој се користи за да се потресе. Желба да се родителите го врши во моите раце, толку многу што детето не може да дури и спие во текот на ноќта. Детето станува нервозни, затоа што тие не го добиете саканиот. Одвикне бебето од навика е лесно, но треба трпение.

Обидете се да се воспостави дремат на следниов начин. По вечерата, кога дојде време за спиење, бебето треба да се стави во кревет и нежно, но цврсто му кажам дека е време "bainki" и ја напушти собата. Важно е да не се враќа додека детето заспива. Прво, на детето ќе плаче гласно плескање и (околу 20 минути), а потоа заспива. Не влезе во собата додека детето не заспа, и не разговара со него - само ќе се влоши, бебето ќе се лути и вика уште погласно. Следниот ден, а плаче да се намали, а потоа запре. Тоа е важно да се покаже трпение и упорност. Но, тогаш, ќе се чувствувате многу подобро и вас и вашето бебе, кога тој се привикнувате да се заспие.

Децата се навикнеш на тишина за време на спиењето. Подобро да не се оди на прсти кога бебето спие - нека се навикнеш на просечното ниво на бучава. Тогаш детето не се разбуди од страна на звукот од стапките на вашиот ако одиме во соба или да гласа, ако одговорите на телефонски повик. Ќе бидете во можност да се вклучат во домаќинство задолженија или гледање телевизија. Но, има и деца со хиперсензитивност на звуци. Овие деца се лесно да се разбуди од било шумолат и исплашена, и се уште треба да молчам.

Повеќето од децата се разбудам пред 7:00 часот. Па, ако може да се научи детето да се разбуди следното утро. Во средината на првата година од животот, бебињата спијат во утринските часови подолго од вообичаеното. Затоа, дури и ако бебето одеднаш повторно се разбудив во 5 или 6 наутро не се работи само за него. Почекајте некое време, шансите се дека ќе заспие повторно. Во спротивно, детето ќе се користи за да станам рано и ќе мора да се нагоре во 6 часот наутро, па дури и кога детето е 2 или 3 години.
Во просек, новородено бебе спие околу 16 часа на ден, шест бебе - по 14 часа годишно - околу 13 часа. На возраст од две, повеќето деца имаат потреба од 12 часа спиење ноќе, плус една дремка. На предучилишна возраст, времетраењето на дневни сон е намалена, и во текот на ноќта - останува иста. На возраст од 6-9 години, детето одбива да се ден и од еден час спиење ноќе.

Многу деца веќе не спијат во текот на сите во текот на денот за околу три или четири години, но тие се уште треба повеќе одмор или играат тивко во попладневните часови. Дневна спиењето или остатокот зависи од темпераментот и активност на детето. Охрабрете го вашето дете да спие, ако тој не сака, не се потребни. Но, не треба да има општо правило дека ако не сакаат да спијат, легнат малку во кревет или да играат тивко. Можете да легнете со него.

Магацинот мало дете треба да спијат мирно. Тоа не треба да биде непријатно должност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дневна спиење кај децатаДневна спиење кај децата
Мирен сон на децатаМирен сон на децата
Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?
Новородениот синНовородениот син
Нарушен сон на дете во текот на денотНарушен сон на дете во текот на денот
Причините за спиење нарушувања кај мали децаПричините за спиење нарушувања кај мали деца
Лоши соништа и кошмари кај децатаЛоши соништа и кошмари кај децата
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Колку детето треба да спијат во текот на денот и ноќтаКолку детето треба да спијат во текот на денот и ноќта
Начин на денот за мало детеНачин на денот за мало дете
» » » Како да се воспостави дремат во на новороденчето

© 2011—2021 ma.ungurury.ru