Начин на денот за мало дете

Начин на денот за мало дете О, колку е тешко е да се добие на дете да направи нешто во даденото време - да се соберат играчки во собата на децата, чисти забите, да седнат и да има ручек или одам да спијам ... Да, и дали да се направи? Во моментов тоа е само поскапо! Сепак, силите потрошени за совладување на отпор на децата на режимот, не оди на отпад. За правилен развој и благосостојба треба некои мали деца во ритамот на живот. Бидете сигурни дека сите тие го прават помалку или повеќе на часовникот - јадевме, одеше, играше, спиеше: тоа е навистина многу важно. Како да се набљудуваат на дневна рутина за еден млад дете?

Дури и со сочувство за режимот без слобода не може да се едуцираат. И тоа не се случи, ако сакате да бидете здрави трошка. На пример, да ги преземе доење. Тоа се користи за бебиња хранат исклучиво од час. Сите бебиња доби првиот дел на млеко во шест часот наутро, а последните - на полноќ. Но, педијатри откриле дека таква цврста распоред не е добро за здравјето, а пренесуваат сите деца од раѓање до бесплатно исхрана. Впрочем, еден млад дете може во некои од храна за да јадат помалку и гладни рано. Напротив! Така, тоа е разумно да се обезбеди мало дете право да го изберат часовникот хранење според индивидуалните biorhythms на спиење и будност.

Ова е главниот услов за слободниот хранење, кои инсистираат педијатри. И бидејќи распоредот хранење одредува ритамот на трошки од животот, излегува дека не постои режим кај новороденчето не јади - кога сака, спиење - кога уморни. Но, тоа не е така! Не е за ништо што тие велат дека слободата - е призната потреба. Слобода на избор тука е навистина роднина. Од една страна, тоа е невозможно да се наметне мало дете некарактеристичен начин на живот, кршење biorhythms неговата. А од друга - не хаос кога pipsqueak јадење, спиење и се будам во различни времиња, или успева да се збуни и дење и ноќе. По периодот на зачнување до 3 години - многу важна фаза во животот на бебето, како формирана и ги утврдува своите биолошки ритми. Biorhythms се всушност виталните функции на програмата и на развојот на одделни органи, системи и целиот организам. Најкраткиот - DSA. Покрај тоа, тие управуваат со телото на детето и други - долготрајна: тоа неделни, месечни, сезонски, годишни и долгорочни циклуси кои се утврди стапката на раст на детето, периоди на физиолошки влечење созревање на органи и системи. Со цел да не се изгуби биолошки часовник, тоа е важно да се направи рамнотежа.

Грижете се дека бројот на хранење и добиениот износ од страна на детето во текот на денот на млеко одговараат на возраст норма. На првите 3 месеци од животот на бебето треба да се применуваат на градите само на негово барање - првиот грофта или шмркаат бебе (дури и ако тој е сон). Сепак, некои grudnichki прават паузи помеѓу оброци за 3-3,5 часа, а ноќе спие во 6 часа без будење на доењето. Од една страна, мајка ми добро, таа добива доволно спиење на вечер, од друга - на градите толку долго "одмор" може да биде полн со стагнација на млеко или намали неговата вредност, бидејќи на дојка е, исто така, работи на режимот - "побарувачката раси снабдување."И нека мамо, не грижете се дека нивните денови и ноќи сега е трајно да се претвори во хранење потомство. Обично до крајот на првиот месец од примената на владата веќе е решена, а тоа е повеќе или помалку константна. Можете да го нахрани од трошките малку порано или подоцна од вообичаеното, но во разумни граници, се разбира. е дозволено отстапување за половина час до еден час во кој било правец. Но, ако детето јаде секој пат во различно време, тоа е неповолно за мајки и лошо за него. Од 4-ти до 6-ти месец трошки верува дека имаат 6 пати на секои 3-4 часа. Вашите барања гради почесто? Излезе да се сретне со него! Малку порано или подоцна, тој се уште оди на одредбите од режимот хранење на деца. До крајот на 9-ти месец бебиња обично спијат во текот на ден, три пати, на 10-ти овој потег на владата со двоен влез. Се разбира, треба да се земат предвид потребите на детето, неговите карактеристики. Тоа не е потребно посебно да се шета на дете, ако спие, и не треба да го лулка кога тој е подготвен, активен и полн со жед за акција. Се фокусираат на повеќето трошки. Но, запомнете: тоа треба да биде во утринските часови, во спротивно вашето дете ќе биде лошо да се заспие во текот на ноќта.

По една година на една нова фаза во животот на бебето: тој почнува да оди, тоа станува се повеќе активни, и повеќе - повеќе емотивни. Сето ова бара мајката зголеми организација и постојано внимание на режимот на ден. Вкупната дневна времетраењето на спиењето на оваа возраст - 13-14 часа. Утро буден бебиња и стојат речиси заедно со сонцето (во просек од околу 7 часа и 30 минути). Возрасните треба да ги прифатат таков почеток на денот - на оваа возраст не се бувови или larks: биолошки chronotype формирана на 7-8 години. Еден и пол години бебе стави да спијат на ден два часа и половина. Ако тоа биде брз сон, се разбуди нежно, инаку бебето ќе се разбудам во лошо расположение ќе биде бавен и со солзи во очите и во вечерните часови ќе биде тешко да се стави во кревет на време. Паузи меѓу сонот допрва треба да биде долг - 4-5 часа: трошките нервен систем не се наменети за долг период на будност, а телото треба да биде во можност да закрепне и да растат. Трошка тоа го прави кога се разбуди!

Избегнувајте отстапувања од режимот освен ако е апсолутно неопходно. Carousing perevozbudilsya, бебе често промашува наутро или попладне дремат. Барај во тоа ќе му помогне на детето ритуал - се маскирани во пижами, засадени во тенџере, се даде омилена играчка, пее приспивна песна, или да кажам една кратка приказна. Да не се дозволи трошки разбуди се тркалаат и да игра во кревет! Возрасните сакаат да спијат за време на викендите, така што тие се прекине распоред на децата во саботата и неделата. Ова не е во ред! И на креветот треба да се користи само за спиење, условен поинаку да заспие, не ќе се развива.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кога е најдобро да се замисли второ дете?Кога е најдобро да се замисли второ дете?
Дневна спиење кај децатаДневна спиење кај децата
Исхраната на децата на 1 година и 1,5 годиниИсхраната на децата на 1 година и 1,5 години
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Транзиција на детето за цврста хранаТранзиција на детето за цврста храна
Првиот цврста храна за еден млад детеПрвиот цврста храна за еден млад дете
Регургитација на мало дете кога ги хранатРегургитација на мало дете кога ги хранат
Хранење мала режим детеХранење мала режим дете
Мојата дневна рутина за дете до една годинаМојата дневна рутина за дете до една година
» » » Начин на денот за мало дете

© 2011—2021 ma.ungurury.ru