Нормално апетит во еден млад дете

Нормално апетит во еден млад дете Тоа не е важно дали понекогаш чудни на вечера започнува Чаби дете. Значи, тој едноставно не беше време да работат до апетит. Тој работи малку - и тој ќе побара од таму. А сосема поинаква ситуација, кога плочата се движи слаби, бледо дете кое лошо стекнување на тежина и висина, па дури и заостанува зад своите врсници во физичкиот развој. Во такви случаи, потребно е да бидете сигурни дека детето има некои гастроинтестинални заболувања (dysbacteriosis, гастритис, билијарна дискинезија, хелминти инвазијата) и не постојат џебовите на хронична инфекција (забен кариес, хронична ангина, синузитис или пиелонефритис). Зборува на нормален апетит на мало дете.

Апетитот може да исчезне, ако бебето започнува ладно. Впрочем, кога малите деца се чувствуваат добро, првото нешто што тие одбиваат да јадат. Нормално апетит - еден од знаците на општата болест придружува на повеќето различни болести, на пример, алергија на храна или влошат инфекции - цревата, деца, респираторни. Затоа, ако вашето дете не јаде постојано, мислам за тоа: не е премногу често тој е болен? И дури и ако тој мораше да ги издржи ладна само 2-3 пати годишно, тоа може негативно да влијае на неговиот апетит.

Еден или друг начин, но ако мало дете губи интерес за храна, не може да го напушти овој факт без внимание! Ваквото однесување на причината нужно мора да биде, не заборавајте да го направи тоа што е можно поскоро. Особено мајка ми треба алармот кога апетит исчезнува во дете кое е обично секогаш јаде со задоволство. Ова бебе треба да се покаже брзо педијатар, да се направи анализа. Се чини дека тој се развива некоја акутна болест процес што мора да се сопре што е можно поскоро.

Вашето бебе не јадат добро, речиси од раѓањето? Разговарајте со неговата баба. Понекогаш излегува дека еден од родителите на детето во рана возраст имав истиот проблем - премногу слаби и тие беа, и да ги хранат нешто е невозможно. Наследни заостанување во физичкиот развој и нормално апетит може да биде присутна до училиштето, а понекогаш дури и пред адолесценцијата, односно пред првиот (5-6 години) или втората (11-12 години) физиолошки влечење кога дербито во местото растот преземање . Но, штом како мало дете ќе почне да расте активно, телото на децата треба калории и пластични материи. И тогаш детето ќе јаде нешто што го стави на плоча, па дури и се дополни ќе побара! Невозможно е да не се земе во предвид уставните карактеристики на детето. Запуштени деца и мало зголемување од рана возраст расте побавно врсници и имаат тенденција да јадат лошо, не само што добиваат на тежина.

Ако детето е често е болна, побавно од потребата за стандарди, тоа е во пораст и ставање на тежина, и да го хранат - целиот проблем, правилно се организираме на акцент во исхраната. А потоа работите ќе одат глатко! Да ги разгледаме во нашата листа на корисни производи. Но, особено да се каже за млеко и млечни производи. Бебе телото витални протеини од животинско потекло кои се наоѓаат таму. Но, проблемот е во тоа што слаби деца со нормален апетит обично не сакаат да пијат млеко. Не инсистираат ако детето одбива! Наместо тоа, замолете ги да млечни производи.

Исто така, мало дете треба да добие свежо сирење дневно. Тоа е многу корисно за телото на детето! Но, за жал, овој производ е брзо досадно, зошто е толку тешко да ги принуди на дете да јаде екстра лажица урда. За да се реши проблемот ќе биде кулинарски трикови.• За да го кајмак се гледа секој пат на различни начини, се меша со кисело млеко, сок, рендан овошје. Или тоа се прелива со нешто вкусно - шлаг, џем, мед.

• готви на сите видови на јадења од урда - сирење колачи, пудинзи, кнедли. И направи мини изварка и мини-кнедли, како мали деца сакаат минијатурни форма.

• Не му овозможи на вашето дете храна од урда за ручек. Обично тие играа апетит за појадок, ручек или поблиску до вечера.

• Не го пополни сад до гребенот со дете, две лажици е доволно.

Многу деца со проблеми со апетитот започне во текот на првата година - со воведување на дополнителна храна. Детето е мал, а дел од каша или каша, кој им беше понуден, премногу голем.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се подобри апетитот на дететоКако да се подобри апетитот на детето
Синузитис кај децатаСинузитис кај децата
Слаб апетит кај децата од предучилишна возрастСлаб апетит кај децата од предучилишна возраст
Несоодветна зголемување на телесната тежина кај доенчињаНесоодветна зголемување на телесната тежина кај доенчиња
Како да се третираат dysbacteriosis на новороденчињатаКако да се третираат dysbacteriosis на новороденчињата
Како да го нахрани бебето ако тој одбива хранаКако да го нахрани бебето ако тој одбива храна
Детето одбива да јаде по болестДетето одбива да јаде по болест
Развојот на животот на мали дететоРазвојот на животот на мали детето
Габична инфекција на мало детеГабична инфекција на мало дете
Правилната исхрана на мало детеПравилната исхрана на мало дете
» » » Нормално апетит во еден млад дете

© 2011—2021 ma.ungurury.ru