Здрав сон мало дете

Здрав сон мало дете Сон - најважниот дел од животот на бебето, особено во 1-ва година од животот. Мирен трошки спиење потребни за нормално ментално и физички развој. Тоа беше сон дете закрепне, се асимилираат на информации добиени во текот на денот, продавници потребни за нормално функционирање на централниот нервен систем енергија. Спиј промовира хармоничен созревање на мозокот, исто така, во сон растат децата: Научниците докажале дека 85% од хормонот за раст произведен во хипофизата активно во фаза на длабок сон. Разговор за здрав сон мало дете.

Со цел за бебето спиеше добро, потребно е да се создадат поволни услови за спиење. Времетраењето на детскиот сон е под влијание на многу фактори: физичката и менталната состојба на детето, неговиот темперамент, дневна рутина. Новороденче, ако тоа не им пречи многу спиење, околу 18-19 часа на ден, се буди на секои 2-3 часа за да јадат. Некои деца од раѓање малку спиење. Ова не значи дека бебето не е здраво и дека е потребно да се поврзеш со педијатар. Тоа е само дека овие бебиња треба да спијат помалку од другите. Ова може да се должи на карактерот на детето и неговите индивидуални особености. Детски тела обично се "знае" кога и колку да спијам.

Од 3-6 месеци мало дете спие околу 15 часа, вклучувајќи ги и 5 часа паѓа на ден (обично на возраст grudnichok спие во текот на денот, на зајдисонце 3), останатите 10 часа на ноќта добива. Со 6-12 месеци бебето треба да биде здрав сон 12-14 часа на ден, од кои 1,5-2 часа се резервирани за двојно од дневната спиење. Секое дете треба да има свој кревет да спијам. Новороденче kiddies често сакаат да спијат во мал атмосфера креветчето, лулка, која ги потсетува на матката. На детето ништо не спречи, тоа е важно да се одржи на креветчето во градинка. Креветот не треба да стојат во близина на прозорци на бебето не удар и тоа не е во директна сончева светлина, која може да ја иритираат трошки и се меша со мирен сон. Исто така не се препорачува да се стави креветчето во близина на батеријата, бидејќи трошки може да биде топло и непријатно за време на спиењето.

Бебе постелнина треба да биде безбедно за мало дете. Предност треба да се даде природни материјали и полнила. Душекот треба да се вклопуваат snugly на ѕидовите на креветот, така што јазот не го доби пенкало или ногата на бебето. За правилно формирање на 'рбетот душек на детето за колиба мора да биде рамна и цврста. Не смее да се деформира и е принудена од страна на тежината на телото. Перница за првата година од животот не е потребно на бебето на сите. Ако бебето го стави во кревет на перница, тој не може да биде во можност да формира цервикалниот 'рбет. Покрај тоа, ја крена главата може да придонесе за стегање големите крвни садови (каротиди и вертебрални артерии), што се протега по должината на цервикалниот 'рбет.Дозволено да се приложи под душек во близина на главата на неколку пати е повлечен пелени, доколку е потребно, да се постави еден мал рид на главата на бебето. За децата кои повраќаат често, таква позиција по хранење спречува леење на гастричната содржина во хранопроводот и устата. Во ладна полесно носната дишење, намалување на слуз од тече во назофаринксот. Во собата каде што на бебето, треба да се одржи здрава клима, особено во текот на спиењето. Свеж воздух брзо ќе одам да спијам, па пред да се стави на вашето дете во кревет, детска соба треба да бидат добро проветрени. Бебињата во времето на проветрување треба да се пресели од децата во друга соба. Во студено време, пожелно е да проветрувајте ја просторијата најмалку 15-20 минути во топла - 30-40 минути.

На загушлива соба мозокот се соочува со кислород глад, а бебето е малку веројатно да спијам добро. Температурата на воздухот во просторијата во текот на спиењето треба да биде не повеќе од 18-20 ° C. Посебно внимание треба да се посвети на влажност, што треба да биде помал од 50%. Ако воздухот во собата е премногу сува, сува мукозните мембрани на респираторниот тракт кај дете, станува тешко да се дише, а тој често се буди. Затоа, кога се зголеми сувост во градинка се препорачува да се користи специјални апарати - воздух навлажнувачи.

Спално облека треба да биде, над сите, удобно за бебето. Се препорачува да се користи она што е направено од природни (памук) ткаенини, како што тие не се меша со природен процес на пот, а детето не е потење во текот на спиењето. Покрај тоа, тие не предизвикуваат алергии. Кога оптимална температура во градинка (18-20 ° C), детето не треба да се облекуваат топло во текот на ноќта, екстра чорапи и капа со ништо. Многу мали деца може да се стави во иста облека во која тие се во текот на денот - тоа може да биде тенок jumpsuit (се лизга, тело, лизгачи, итн).

Некои бебиња во првите недели од животот како да спие swaddled. Во исто ленени треба да бидат слободни, не го попречуваат рачка и бебе нозе. Многу бебиња snugly во посебни вреќи за спиење, кои се достапни со или без ракави. Тоа не е препорачливо да се користи облека со тесни еластична бендови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мирен сон на децатаМирен сон на децата
Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?
Новороденче hiccups во сонНовороденче hiccups во сон
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
А балансирана исхрана на мало детеА балансирана исхрана на мало дете
Проблеми во грижата на мало детеПроблеми во грижата на мало дете
Начин на денот за мало детеНачин на денот за мало дете
Зевање е рефлекс и мало детеЗевање е рефлекс и мало дете
Мојата дневна рутина за дете до една годинаМојата дневна рутина за дете до една година
» » » Здрав сон мало дете

© 2011—2021 ma.ungurury.ru