Дали детето е задолжително дремење

Дали детето е задолжително дремење Да спијам или не да спијат во текот на денот на детето? Новороденче режим и ден и ноќ е иста: тој спие до 20 часа на ден, и само се буди од глад или непријатни физиолошки сензации. Деца на возраст од шест месеци или повеќе по хранење сакаат да останат будни пред да заспијам. Дали детето е задолжително дремење на постара возраст?

Работите полесно за оние родители чии деца се во градинка: дете во средината на другите деца извршувањето на секојдневните рутински со еден ден кревет на ист начин како и секој во групата. Дете брзо да се навикнеш на овој режим, бидејќи го имитира останатите деца. Во колективните навики се развиваат повеќе лесно и безболно. И наставникот - не мајка ми, а бебето не е можно да биде каприциозен.

Додека на возраст од пет години, бебето спие во текот на ноќта на 10-12 часа, и постепено се намалува за време на спиење ноќе. На возраст од две години и во текот на мало дете, тој разви сопствен биоритам, според која тој е сон или јаве. Ако дремење секогаш почнува со солзи и ударите, детето не сака да спие, потребно е да го смените времето на мирување или спиење за да се намали времето - можеби режим генерирани од страна на родителите, не се совпаѓа со biorhythms на бебето.

Сон низ солзи не е валидна: дете беше нервозен, и заспива, цимолејќи - во таква ситуација на мирен сон и позитивни емоции може да има прашање! Родителите треба да се разбере дека сон - не е казна. А мало дете има сон да се согледа како дејство, а се произведени постепено, од првите месеци од животот на бебето.

Некои деца спијат три пати во текот на денот, за еден час, а другите - еднаш на ден, два часа.

Ако бебето спие еднаш ден, тоа е подобро да го стави во попладневните часови, 1-2 часот.

Ако бебето спие два пати на ден, потоа го стави да спијам треба до средината на утро, а вториот пат - од средината на попладне, во 10 - 11 часа, а 15 за 16 часа на ден.

Ако бебето спие три пати во денОК, неговиот сон е да се биде во 10-11 часа, 14-15 часа, 17-18 часа.

Ако едно дете не е "држи надвор" до неговата спиење, и почнува да мирувам, проѕевање, трие ушите, очите, да плаче, не повеќе заинтересирани за играчки, тој сака да се најде цуцла - тоа може да се стави во кревет пред време.

Ако бебето се уште стојат пред неговата спиење, а потоа perevozbudilsya, тој дури и навистина сакаат да спие, не веднаш да заспие - плаче, непостојана, па дури и за време на спиењето липање.

издржат режим - е добро, но бебето - не е робот, а понекогаш и - на пример, по активен игри, одење на отворено, облачно или врнежлив ден - поспаност се јавува порано. режим на одржување, се уште треба да се обрне внимание на потребите на бебето.


Дали детето е задолжително дремење?Дневно сон за бебето корисна и потребна во оваа нè убеди научници. Претходно спроведе истражување на мозокот импулси спиење три-годишна студија на детето. Се покажа дека мозокот на бебето има истиот интензитет пулсира, како мозокот на возрасен. мозокот на детето не се одмараат за време на спиењето: мораше да rework многу информации дека малите пионер на светот беше за последен пат. За време на спиењето, товарот е отстранета од дете уште не е силна скелет, грчеви во мускулите и мозокот на детето во оваа тивка позадина работат повеќе продуктивно.

Забележано дека оние деца кои одбиваат да спие дење и не спијат во текот на денот, се повеќе раздразливост, нервоза, плачливост. Овие деца не може да биде долго време да се фокусира на една активност, се немирни, тие се полоши од јадење, полошо смета едукативен материјал. Децата кои не спијат во текот на денот, многу непостојана, одбиваат да се исчисти играчки, често дејствува за да нема некоја очигледна причина. Сите овие симптоми се зборува за замор, бидејќи мозокот на работа, мора да стане мирен сон мазна позадина.

Дури и една кратка дремка за дете во овој случај, би било корисно. Треба да легне со дете, велејќи - "Не спијам, само легнете, да се прочита некоја книга." Ние треба да се создаде мирна средина, обидете се да се избегне нервоза и вика. Тоа не е важно ако бебето заспа вчера, а сега - не. Но, тој се опуштени, одморени, лежеше. Ако го направите ова секој ден, наскоро ќе се навикнеш на бебето да спие во текот на денот.Интересна шема за која научниците утврдиле дека подобро бебето спие во текот на денот, толку подобро ќе спијат во текот на ноќта. Фактот што едно дете, кои спиеле во текот на денот, во вечерните часови е мирна, до периодот на спиење ноќе. И да заспијам на позадина на опуштање расположение води до мазни длабок сон. На дете кое не спиеше или не спијат во текот на денот, вечерта ќе ја зголеми нивната активност и зависност од чувство. Спиење по овој overstimulation е површна, немир.

Научниците исто така, заклучи дека децата кои се родени и живеат во градот, како резултат на лоши животната средина е потребно повеќе време за ден и ноќ на сон, отколку децата од еколошки чисти подрачја.


Како да се стави на бебето да спие во текот на денот?

Доенчиња под три месечна возраст стави во кревет веднаш по јадење. деца заспие самите често, дури и без ослободување на брадавица или брадавица надвор од устата.

Децата по три месеци на хранење постепено се пресели во период на будност - прво за неколку минути, а потоа - малку подолго, а потоа да заспие. Постарите детето, треба да биде поголема од должината на времето помеѓу оброци и пред спиење.

Дури и ако бебето е, и не заспие за долго време - не брзаат да го собереш. Тивката атмосфера, без нервоза, тој конечно заспива, а во текот на овој период на тивко будност дете, исто така почива.

Ако едно дете е категорично одбива да оди на спиење во текот на денот, тогаш треба да се оди со него, да го прашам да се омилена книга, проверете на. Можете да му кажете на вашето дете дека сте многу уморни и сакате да спијам, и побара од него да се "pobayukat" вас. Бебе, да се грижи за мајка ми, не е да се направи врева, и да се занесе во, и тоа многу добро може да биде дека многу наскоро тој ќе заспие.

Дремење - како и една ноќ - треба да се планираат во исто време, да се развие рефлексот да заспијам на дете.

Дали детето е задолжително дремење? Двајцата психолози и лекари во еден глас велат: "Се разбира, да!"


Останете здрави!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дневна спиење кај децатаДневна спиење кај децата
Мирен сон на децатаМирен сон на децата
Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?Бебето често се буди во текот на ноќта. Што да направам?
Нарушен сон на дете во текот на денотНарушен сон на дете во текот на денот
Правилно спиење за телото на дететоПравилно спиење за телото на детето
Проблемите со спиењето кај новороденчеПроблемите со спиењето кај новороденче
Како да се воспостави дремат во на новороденчетоКако да се воспостави дремат во на новороденчето
Бебе спие на првата година од живототБебе спие на првата година од животот
Колку детето треба да спијат во текот на денот и ноќтаКолку детето треба да спијат во текот на денот и ноќта
Ко-спиење родители со детеКо-спиење родители со дете
» » » Дали детето е задолжително дремење

© 2011—2021 ma.ungurury.ru