Цистична јајниците

цистична јајниците - гинеколошки болести, кои често се развива како резултат на хормоналната нерамнотежа во телото на жената, кои се поврзани со зголемување на производството на машкиот хормон андроген. Одредена улога има наследни фактори, абортусот (особено во млада возраст), чести стрес, акутни респираторни инфекции, се движат дури и за краток период во различни климатски зони.

Овие неуспеси влијае на општата здравствена состојба, постои зголемена раздразливост, главоболка, болка во стомакот. Однадвор, се чини дека со прекумерна тежина или неразумно се зголемува за 10-12 кг, изгледот на лицето, грбот, градите, акни поради прекумерна мрсна кожа, раст на косата, машки модел.

видови на цисти

Лажни (функционални) цисти Тие сочинуваат околу 90% од сите случаи на оваријални цисти. Тие се сметаат за случајни и затоа не треба да се лекуваат - тие не се постојани, одеднаш исчезнуваат, не мора клетките на ракот. Лажни цисти се појавуваат само во кршење на јајниците функционирање, секогаш имаат мали димензии, се причина за менструални нарушувања и добро локализиран, еднострани, понекогаш тешка болка.

органски цисти не се поврзани со хормонални нарушувања, сами по себе не бледнеат, немаат симптоми (болка, пореметувања на циклус), а значителни количини влијае на соседните органи во мал пакет - цревата, мочниот меур, ректумот. Во тешки циста на долго стебленце, каде што е во прилог на јајниците, торзија нозе циста, како и проблеми со циркулацијата на крвта може да се случи. Цисти се меша со нормален тек на бременоста и породувањето.Органски цисти се од три видови. Дермоидна забележани кај жени под 25 годишна возраст, често билатерални, се исполнети со течност содржи масти. Pseudomucinous цисти се вообичаени, тие се полнат со дебел желатинозна жолтеникава течност. Серозни циста исполнет има светло жолта серозна содржина.

сите органски цисти бара итно отстранување.

Ендометриоза (чоколадо) циста формирана во поразот на оваријална ендометриоза, тие се исполнети со темно леплива течност и ултразвук откри женски генитални органи.

Третман на јајниците цистична промени се одржа долго, хормонални лекови доколку е потребно се користат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Може ли да се забремени ако имаш циста?Може ли да се забремени ако имаш циста?
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Што да се прави по операција за отстранување на јајниците циста?Што да се прави по операција за отстранување на јајниците циста?
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
Дегенерација на јајнициДегенерација на јајници
» » » Цистична јајниците

© 2011—2021 ma.ungurury.ru