Oothecoma причина третман клиника

Oothecoma причина третман клиника Оваријална циста - зголемувањето на бројот во јајниците тумор ткиво формирање на празнина, кој е исполнет со течност. Во зависност од обемот на течност која го исполнува циста, обемот на циста зависи. Тоа може да биде многу значајна - до обемот на кокос главата. Ако износот на течност се зголемува - има пораст циста. Оваа статија ќе одговори на прашањата: што е причина за болничко лекување циста на јајниците.

Оваријални цисти се поделени во муцинозен цисти, corpus luteum циста, цисти endometroidnye, дермоидна.

Оваријални цисти - причина.

Најважниот фактор во формирањето на цисти на јајниците е ендокрини промени во телото - хормонални промени, други болести, ендокрините пореметувања провоцира сферата на жените. Фактори кои предизвикуваат брзиот развој на цисти, се воспаление на женски генитални органи, заразни болести, сексуална дисфункција, почетокот на појавата на менарха, неуспехот на тироидната жлезда - хипотироидизам, абортуси и спонтани абортуси, дебелината.

Ренална нормално функционирање може да резултира со формирање на стагнација на жените карличната област, а како последица на тоа, развој на цисти на јајниците.

На нервниот систем, исто така, влијае на развојот на цисти на јајниците - секој стрес може да предизвика нејзиниот забрзан раст.

Оваријални цисти - клиника.

Оваријални цисти често имаат нејасни клиничка слика, а во фаза на дијагноза е потребно да се направи разлика оваа болест од други, слични на симптомите на болеста.

Често постои асимптоматска оваријална циста, а тоа се открие случајно за време на рутински преглед на жената од страна на гинеколог, или во текот на ултразвук.

Кога endometroidnoy циста може да биде болка во долниот дел на стомакот, кој е добивање посилна пред менструацијата. Овој вид на цисти често придружени со формирање на атхезии во абдоминалната празнина, ова доведува до нарушување на дебелото црево, мочниот меур, појава на запек, подуеност, диспепсија.
Таквите цисти често се загрозени од жена неплодни.

Циста било кој тип може да биде придружена со треска, периодични болки, моделот на менструација промени (скратување или продолжување на циклусот, тешки или оскудни празнење, предменструален болка, означете). Кога голема циста, пациентот може да бидат асиметрични стомакот.

Циста е опасно за нејзините компликации, кои може да се случи многу брзо и се закануваат на животот на пациентот.

Ткаенини оваријални цисти може да се прероди, и постои ризик од рак на женските гениталии.

Ако циста е изопачено нога, постои некроза на ткивото цисти, перитонитис.

Често ткиво апсцес цисти, на цисти може да се случи со ослободување на содржината капсула прекин во абдоминалната празнина и појавата на перитонитис.

Со цел да се избегнат ваквите сериозни компликации, неопходно е да се види од страна на лекар и да направи сите неопходни процедури и ги препорачува.руптура симптоми, торзија, гнојна цисти на јајниците:

1.Vnezapnaya многу силна болка, често - по физички напор или сексуален однос.

2. Висока телесна температура - до 39-40 степени.

3.Pristupy гадење, повраќање.

4.Silnaya тахикардија.

5.Perednyaya абдоминален ѕид е напната, палпација во долниот дел на стомакот е болна.


За дијагноза на оваријални цисти се користи гинеколошки преглед, ултразвучен скрининг за пункција задниот вагинален свод, лапароскопија, КТ, анализа на урината и крвта тест на бременоста (осомничени ектопична бременост).

Цисти на јајниците - третман.

Во почетните фази на болеста се врши постојана пациентот медицинска опсервација, со планираните редовни посети на скрининг на гинеколог и ултразвук за уред за следење на динамиката на раст циста, појавата на други компликации. Во текот на овој период потребно е да се излечи болеста, која може да стане поттикнувачи за раст циста - воспаление на јајниците, матката, заразни болести, болести на бубрезите.

Циста во многу ретки случаи, се подложува јават на процесот на регресија, па се надеваат дека циста "реши себе" не е достоен за тоа. Тоа е потребно за спроведување на сите препораки на лекар и планирање, редовни посети на гинеколог.

Некои цисти, се мали во големина, може да предизвика опасни по живот компликации, ако не врши итен хируршки третман.

Третирање на функционални цисти потекло - фоликуларен, corpus luteum циста - донесува користење на орални контрацептиви. Овие лекови Д-р избира. Третманот се во просек три месеци, доколку циста не исчезне - пропишува хируршки третман на пациентите.

Сите други видови на цисти на јајниците се третирани само со операција. Сега е можно хируршка интервенција, дозволувајќи им да се направи големи резови на абдоминалниот ѕид - лапароскопија. Овој вид на операција е не-трауматски и во повеќето нежна за пациентот, значително забрзување на заздравување и намалување на периодот на попреченост на пациентот. Покрај тоа, овој тип на операција не остава груба лузни на стомакот, што е многу важно за една жена.

По лапароскопија жена по одредено време, можат самостојно да се замисли, да се спроведе и да роди здраво бебе.

Со развојот на компликации е потребно да се спроведе итна хируршка интервенција за отстранување на циста, запре крварење и спречување на перитонитис.

Отворена операција се користи во случаи кога значителен компликации цисти кога цисти достигне гигантска големина или критична состојба на пациентот поради болна шок, масовно крварење, перитонитис, некроза на ткивото цисти.

Слушнавме цисти ткиво мора да испрати за лабораториски испитувања за откривање на малигни клетки во циста.

периодот на опоравување по отстранувањето на циста зависи од природата на операцијата и присуството на компликации по операцијата.

Поволна прогноза на болеста, оваријални цисти предизвика клинички третман моментов е во процес со користење на современи дијагностички и терапевтски методи.


Останете здрави!


Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
Симптоми на јајниците циста прекинСимптоми на јајниците циста прекин
» » » Oothecoma причина третман клиника

© 2011—2021 ma.ungurury.ru