Видови на јајниците циста и симптоми

Видови на јајниците циста и симптоми Менструални нарушувања кај жените - во наше време е гинеколошки проблем број еден во светот. Стрес, абортус, хормонални лекови, хронична воспалителна болест - најчестите причини за менструални нарушувања. И обично оваа болест е ретко остава трага. На приемот беше на гинеколог или со испитување со помош на ултразвук е многу честа појава кај жените откри на јајниците циста - еден од нарушувања на компликации циклус. Видови на јајниците циста и симптоми на секоја жена е различна, сето тоа зависи од причината поради која е формирана на јајниците циста. Во оваа статија ние ќе се фокусира во повеќе детали за видовите на цисти.

Што е оваријална циста? Прво на сите, тоа е балон, кој е исполнет со течност и се наоѓа на површината на јајниците или подебели. Оваријални цисти може да биде независна болест, и може да биде почеток на рак. На првите случаи на оваријални цисти се третираат со хормонални контрацептиви, во вториот случај - компатибилен хирургија.

Видови на цисти на јајниците

На бенигни оваријални цисти се однесува на т.н. функционални циста. Како по правило, овој вид на цисти не претставуваат голема опасност за телото на жената. Најважно е да не е оштетена репродуктивната функција на телото. Жените со четка за лесно може да се замисли, носи бременоста и роди здраво бебе. Но, дури и со овој вид на цисти потребни консултации и основни медицински преглед од страна на лекар на гинекологот, најмалку 2 пати годишно.

Повеќе бенигни цисти вклучуваат цисти на јајниците, како што се фоликуларен, формирање на која започнува во почетокот на менструалниот циклус кај жените, а завршува во моментот на овулацијата. Димензиите на толку мала циста, да достигне максимум од 5 cm во дијаметар. Фоликуларна циста може да се случи во секое време, но за разлика од повеќе опасни тоа е функционален. Во повеќето случаи на фоликуларни цисти се случи паѓање која е придружена со силна болка во стомакот и долниот дел на грбот, која може да трае од неколку минути до неколку часа. Хируршки третман во овој случај не се спроведува, бидејќи самиот циста се одвива неколку месеци подоцна, без да остават трага. Но, еднаш воспоставена, тоа може да се случи кај жените во текот на нивните животи, додека менопауза. Затоа, како жените треба да посетуваат гинеколог како еднаш годишно со текот на ултразвук тестови и пуштање во работа.

По овулацијата може да се формираат во женското тело corpus luteum циста. По издавањето на јајцето се претвора во жолто тело и исполнети со течност или крв и трае долго време во јајниците. Оваа циста не даде какви било индикации, тоа може да биде во телото на жената за долго време и е откриен од страна на ултразвук за време на минување на инспекција.

Ако, пак, се најде во јајниците corpus luteum циста и жената нагло абдоминална болка, особено на страната каде што е локализиран на циста, тоа е веројатно дека формира крварење во фоликуларна циста и corpus luteum циста, т.н. хеморагична циста.

Кај младите жени еден од патологии смета јајниците дермоидна циста - бениген тумор достигне обично се големи, често и до 15 см. Оваа циста може да предизвика воспаление или looping придружена со силна болка во стомакот. За да се дијагностицира овој вид на циста помага да полага испити користење на ултразвук машина. Третманот е уникатно хирургија сам. Кога студија туморот се најде во внатрешноста на косата, 'рскавицата и коските ткиво.

често се наоѓаат полицистични - мал, но повеќе цисти, кој се наоѓа на врвот на или во внатрешноста на јајниците. Како по правило, јајниците секогаш се зголемува и конзервативен третман е избран.

Причини и симптоми на јајниците цистиКако што веќе споменавме погоре, постои листа на причините за цисти на јајниците. Тие треба да се додаде на дебелината и болести на тироидната жлезда.

Речиси сите од овие цисти се асимптоматски. Генерално, тие можат да се најдат за време на рутински инспекции на гинеколог или ултразвук. Но понекогаш може да има симптоми:

* Тежина и притисок во стомакот.

* Абдоминална болка по вежбање или сексуален однос, барем за време на мокрењето или дебелото црево движења.

* Повреда на менструалниот циклус.

* Гадење и повраќање.

* Крварење од вагината и болка во него.

* Неплодност.

Дури и оние видови на цисти кои не бараат медицински третман треба секогаш да се почитуваат и да се следи од страна на гинеколог лекар. Но, ако имаше ненадејна болка во стомакот, зголемена телесна температура, гадење и повраќање се присутни, веднаш треба да се оди на лекар или повикајте брза помош. Во такви случаи, хирургија е потребно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Како да се третираат циста на јајниците правоКако да се третираат циста на јајниците право
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
» » » Видови на јајниците циста и симптоми

© 2011—2021 ma.ungurury.ru