Оваријална циста болест кај жените

Оваријална циста болест кај жените Јајниците циста е везикули исполнета со течност, која се наоѓа на површината или во внатрешноста на јајниците. Тенденцијата за формирање на функционални цисти, како и за нормализирање на хормонални позадина на препорачува употреба на орални контрацептиви. Меѓутоа, во некои случаи, дијагнозата "циста" укажува на патологија и бара навремено и соодветно лекување. Впрочем, циста може да биде почеток на сериозни состојби како што се ракот на јајниците. Ајде да зборуваме за оваријални цисти предмет болести кај жените.

видови на цисти

Како и за бенигни цисти на јајниците, најчестата форма на болеста е функционална циста, не претставуваат опасност за здравјето и плодноста. Фоликуларна циста формирани од почетокот на менструалниот циклус до овулацијата. Како по правило, не надминува 5 см во дијаметар. Таквото образование е опасно прекин, предизвикувајќи остра болка во пределот на стомакот зрачи кон назад. Скрши циста може да предизвика силна болка. не е потребен специјализиран третман, како фоликуларна циста ќе се одржи на свој рок од неколку месеци. Гинеколог назначува надзор со редовни посети на лекар и одржување на ултразвук.

luteum циста формирани по овулацијата. Јајцето се претвора во жолтото тело кое може да се полнат со течност или крв и да остане во јајниците. Таквиот процес асимптоматски и може да се открие во САД на друго прашање.

Хеморагична циста во една жена е формирана како резултат на крварење во фоликуларна циста и corpus luteum циста. Телото реагира со болка во стомакот, особено на страната каде што локализиран образование. Во прилог на овие видови може да се појави функционални цисти дермоидна циста и полицистични односно повеќе цисти на јајниците. Дермоидна циста е бениген тумор, кој се јавува претежно кај младите жени и може да достигне големи димензии - 15 см во дијаметар. формирање внатрешноста може да се открие на коскеното ткиво, косата, или 'рскавица. Дермоидна циста е опасно за нејзините компликации - извртување или воспаление кои се јавуваат акутни болки во стомакот. Тоа ја потврдува дијагнозата на ултразвук и компјутеризирана томографија. Во овој случај, хируршки третман.

полицистични

Оваа болест се карактеризира со повеќе мали цисти, кои се наоѓаат на надворешната страна на зголемени јајниците. Во овој случај, жената треба да се спроведе целосен преглед за да пребарувате за причините за цистична јајниците промени. Според резултатите од терапијата избран план.

причини за

Причините за формирање на цисти на јајниците многу. Тука се главните оние: нередовна менструација, неплодност, на почетокот од почетокот на менструацијата, дебелина, хормонални пореметувања, вклучувајќи ги и хипотироидизам.

Оваријална циста се јавува најчесто асимптоматски и откриени при ултразвук.



Симптоми и знаци

Но, понекогаш циста може да предизвика појава на овие симптоми:

• чувство на тежина во стомакот и притисок;

• нарушување на менструалниот циклус;

• болки во стомакот веднаш после вежбање и сексуален однос, или во текот на мокрењето или движењето на дебелото црево;

• повратна гадење и повраќање;

• болка во вагината и крварење;

• неплодност.

Функционални цисти се знае дека не треба да се лекуваат, но докторот доделува континуирано следење со редовни прегледи и ултразвук. Индикации за непланирана итна консултација со лекар се гадење и повраќање, болки во стомакот поголем интензитет или друга природа од вообичаеното, треска, болки во проширувањето, намалување или зголемување на крвниот притисок, зголемена жед, прекумерно мокрење, бледило.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Јајниците цистаЈајниците циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Последиците од пукната оваријални цистиПоследиците од пукната оваријални цисти
Причини и симптоми на јајниците циста прекинПричини и симптоми на јајниците циста прекин
Симптоми на јајниците циста прекинСимптоми на јајниците циста прекин
» » » Оваријална циста болест кај жените

© 2011—2021 ma.ungurury.ru