Третман на циста на болеста кај жената

Третман на циста на болеста кај жената Како по правило, циста - бенигна формација која може да станат канцерогени, кој е зошто тоа е императив да се третираат циста. Циста не предизвикува непријатност и често се само откриени при карличен преглед. Понекогаш клинички манифестен нарушување на менструалниот циклус, болна менструација. Најчестиот вид на циста се развива кога фоликулите содржи јајцето не овулација, тоа не е скршен и продолжува да продолжат да работат и растат, овој вид на циста се нарекува фоликуларна циста. Разговор за третман на циста на болеста кај една жена.

Во многу случаи на оваријални цисти не покажуваат симптоми, кој е зошто тоа е важно редовно да го посетува гинеколог и изведување на закажани скенирања на внатрешните органи. Понекогаш, оваријални цисти се привремени и исчезнуваат по менструацијата или хормонска терапија, која ги назначува гинеколог по истражувањето. Понапредна фаза може да биде блага болка, надуеност, чувство на исполнетост или притисок. Понекогаш циста може да предизвика болка за време на сексот. Под влијание на цисти на хормонска забележани нередовна менструација, вклучувајќи болка, отсуство на менструација или тешки крварења. Во ретки случаи, цисти предизвикува раст на косата на лицето и телото, која е поврзана со зголемување на производството на машки хормони. Ако циста е голем и притиска на мочниот меур или на гастроинтестиналниот тракт, тоа може да предизвика болка за време на мокрењето или опструкција на дебелото црево.

Кога ќе се случи торзија на јајниците циста за време на вежбање пауза или ненадејна остра болка во стомакот, гадење, покачена температура - состојба и многу опасно за тело и бара итна хоспитализација, а можеби и операција. Најчеста причина за цисти - јајниците дефект. Во процесот на овулацијата се случува фоликуло руптура и ослободување на јајце-клетка и количество на течност во перитонеалната празнина. Ако поради некоја причина на фоликул не е скршен, тогаш постои негово зголемување, што резултира во една циста. Повеќе цисти се јавува заради запуштени воспаление на урогениталниот област.Мошне често циста јавува како резултат на хормонални пореметувања, во кој случај се третира со хормонски агенси, избрани поединечно за секоја жена. Нарушување на ендокриниот систем, пренесува абортуси, недостаток на хормони, инфламаторни и заразни болести - од кои сите може да биде причина за цисти на јајниците. Често причина за цистата станува ендометриоза, која бара третман со гинеколог.

За откривање на болеста мора да се испита од страна на гинеколог и ултразвучно испитување на карличните органи. По откривање на големи цисти лекар пропишува подетален преглед, крв за туморски маркери, компјутеризирана томографија или магнетна резонанца. Постојат два вида на третман, жените - конзервативно и оперативно. Каков вид на терапија е потребно да се избере, да одлучи директно посетуваат гинеколог.

Конзервативната терапија е наменет првенствено на хормон-корекција, ако е потребно, исто така анти-воспалителни терапија се дава. Хируршки третман за да се биде оваријални цисти, не се подложни на конзервативен третман, цисти поголеми, endometrioid цисти, конгенитална (дермоидна циста на јајниците), ако лекар има сомнеж на рак и кога компликација на цисти на јајниците (торзиона цисти, акутна хеморагија поради руптура на оваријална циста). Како по правило, лекарите се обидуваат да се отстранат циста на јајниците без штета, во екстремни случаи, на погодените јајниците се отстранети. Со цел да се избегнат компликации кај жените, секогаш во дијагноза на "оваријална циста" следат на рецепт на лекар и не се одложи операцијата, ако е тоа потребно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти симптомиЦисти симптоми
Кои се дермоидна циста на јајниците?Кои се дермоидна циста на јајниците?
Симптомите на оваријални цистиСимптомите на оваријални цисти
Како да се третираат оваријални цисти?Како да се третираат оваријални цисти?
Како да се третираат на зглобовите на рацетеКако да се третираат на зглобовите на рацете
Јајниците цистаЈајниците циста
Може ли да се забремени ако имаш цистаМоже ли да се забремени ако имаш циста
Отколку да се третираат оваријални цистиОтколку да се третираат оваријални цисти
Цисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекарЦисти на коленото Бејкер бара третман од страна на лекар
Колку опасно циста на левиот бубрегКолку опасно циста на левиот бубрег
» » » Третман на циста на болеста кај жената

© 2011—2021 ma.ungurury.ru