Тајните свеж здив

Нашиот живот - е постојана интеракција со светот околу живи и неживи објекти. Кога се занимаваат со технологија, ние обично зборуваат на неговиот јазик, и се во исто време молчи. Но се избегне тишина кога се занимаваат со луѓе, ние сме веројатно нема да успее. Иако ова е понекогаш сакате да направите кога ќе се чувствуваат лош здив, и негова страна и од страна на соговорникот.

За жените, проблемот на свеж здив е најкритичен. И не затоа што се верува дека една жена повеќе од еден човек да зборува. Само лош здив може да вознемири целата слика на една жена, која внимателно ги создаде. Не им помогне на најубаво coiffed коса, домот, маникир и педикир, модата облека и додатоци, трендовски шминка. Доволно да се зборува на непознати луѓе и се почувствува убавината на лош здив, тоа е веројатно нема да сакаат да продолжат датира. Но, како што знаете, "ние не имаат втора шанса да се направи првиот впечаток." Првиот впечаток е расипан, и ништо со тоа не може да биде ништо.

Возрасните кои се свежи здив проблем со разбирање, повеќе категорични во овој поглед, децата и адолесцентите. Нивните врсници со лош здив може да биде лишен од нивната комуникација.

Според истражувачите, лош здив погодува едно од три лица. Не верувам во тоа? Но, ако ова е вистина, тоа значи дека луѓето научиле да се реши проблемот.

Пред да зборуваме за третман, ајде да дознаете причината за болеста на лош здив.

Причини за лош здив

Постојат многу причини.

 1. Еден од нив е јадење на храна со непријатен мирис. Ова страшно кромид и лук, харинга, итн adjika Но, лош здив може да предизвика такви навидум безопасни производи како сирење, кафе, шеќер и млеко. Зошто? Фактот дека протеините содржани во овие производи. И тие се конвертира од дејството на непријатни мириси во усната бактерии.
 2. Општо земено, лош здив е проблем често се поврзува со усната шуплина. Мирис може да предизвика стоматолошки заболувања (кариес). На внатрешноста на јазикот се акумулира многу бактерии, која им помага на нашите храна предизвика непријатен мирис. Затоа, потребно е да многу внимателно ги следи орална не се чистат само забите, туку и на јазикот, исплакнете ја устата со специјални средства.
 3. Друга важна причина може да биде глад или жед.
 4. Исто така е многу важно да се провери дали сите вас во ред со гастроинтестиналниот тракт. По непријатен мирис и може да предизвика болести на внатрешните органи.

Како да се провери свежина на здивот?

Тоа се случува дека човек не може да забележите здив, постојано го придружува. Тој може да се прашувам зошто луѓето се избегне контакт со него, но никој не тој укажува на неговиот недостаток. Па, како да се најдеме себеси, имаат свеж здив? За да го направите ова, се сопре здивот за време и полека издишете на задниот дел на раката. Ако имате свеж здив, АРМ ќе немаат мирис. Можете да потрошите на јазикот на салфетка хартија, и да ја доведе до носот.

елиминира мирисИсто така е важно да сфатат дека некој има непријатен мирис и го носи мирисот на чадот од цигарите. Во овој случај, се препорачува да се чека само кога мирисот ќе пропаднат. Некои zazhevyvayut преживар. Но, ова не е во ред. (Патем, многу луѓе се исти и чад за да се скрие на непријатен мирис).

Ако лошиот здив е поврзан со глад, не заборавајте да се напијам вода и закуска. Експертите препорачуваат да не го прескокнуваат појадокот, бидејќи тоа е извор на енергија за целиот ден и ќе помогне да се спречи лошиот здив. Не јадете храна со мириси или груби вкус. По секој оброк е добро да ги четкате забите, или барем да се користи на чепкалка за заби. Важно е дека храната честички не се заглавени помеѓу забите. Ако мирисот останува, контактирајте со вашиот стоматолог, тој може да ви препише лекови или советуваат дека ниту една прифатлива за вас.

Ако орален сте во ред, да не се јаде храна со непријатен мирис, причина за лош здив лежи во нарушување на внатрешните органи. Вие треба да одат на терапевт, тој ќе ви ги испита и да дознаете што се случува.

Тајните на итни случаи

Навистина, оние кои се соочуваат со овој проблем, некои методи се познати веднаш елиминирање на мирис.

 • Обично тоа е доволно да се измијат устата со вода или малку пијалок.
 • Чувајте гума за џвакање или ковачници на пари подобро. Гума за лице изгледа грозен, но може да се третираат како бонбони и придружник.
 • Па отстранува непријатната миризба магдонос или копра.

 • Јадете повеќе овошје. На пример, Apple брзо ќе се ослободи од лошиот здив.
 • Можете да ги задржи за себе да јадат семки и некои парчиња ако е потребно. (Но, не се занесувај со нив, не се наоѓаат во селото на баба на собири!).

Дома, можете да исплакнете ја устата со лушпа од следниве:

 1. • ким семиња се посипува врела вода, се лади;
 2. • мудрец или нане лисја се посипува врела вода, за еден час;
 3. • Алдер листови се прелива вода што врие, кул,
 4. • Истурете вода што врие над листовите од пелин, и исплакнете ја устата со овој инфузија неколку пати на ден.

Видете исто така:

Уживајте во вашата комуникација!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се ослободите од зборови-паразитиКако да се ослободите од зборови-паразити
Како да се ослободите од лошиот здив во домотКако да се ослободите од лошиот здив во домот
Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?Причини за лош здив: до кој доктор за решавање?
Вежби за печатот за да се постигне совршенствоВежби за печатот за да се постигне совршенство
Причините за лош здивПричините за лош здив
Синдром на хипервентилација и напади човекСиндром на хипервентилација и напади човек
Како да се ослободите од лошиот здив народни лековиКако да се ослободите од лошиот здив народни лекови
Третман на халитоза народни лековиТретман на халитоза народни лекови
Лош здив во детеЛош здив во дете
На 14-та недела од бременоста - критичен период за една бремена женаНа 14-та недела од бременоста - критичен период за една бремена жена
» » » Тајните свеж здив

© 2011—2021 ma.ungurury.ru