Халитоза: предизвикува. Како да се ослободите од лошиот здив?

Орална malodor или халитоза, е деликатен проблем, кој може да се соочи со секоја од нив. Причини за лош здив може да биде различна. Халитоза понекогаш е симптом на сериозна болест или едноставно се должи на распаѓањето на слуз и храна остатоци, кои се акумулираат на јазикот, а во меѓу забите.

Халитоза: главните причини

Халитоза: причини

Лош здив може да биде предизвикана од извори лоцирани во усната празнина, или надвор. Најчестите причини се:

 • Намалени плунка секреција;
 • Стагнацијата плунката;
 • Рацијата на дорзалниот дел на јазикот;
 • Dysbacteriosis усната шуплина;
 • Зголемениот број на мртви или некротични епителните клетки;
 • Нерамнотежа ацидо-базната средина на устата поради високата содржина на протеини во исхраната;
 • Сува уста;
 • дијабетес;
 • Пореметувања на дигестивниот систем (чир, гастритис, рефлукс езофагитис и слично);
 • болест на цревата (колитис, ентеритис, итн);
 • Заболувања на црниот дроб и панкреасот;
 • Болести на уво, нос и грло (синузитис, болки во грлото, ангина, и слично);
 • респираторни заболувања (хроничен бронхитис, туберкулоза, итн);
 • Болести на усната шуплина (шуплини, глоситис, периодонтитис, гингивитис, итн);
 • Орален рак;
 • Потрошувачката на одредени производи (лук, кромид);
 • Прекумерното пушење или пиење;
 • Во присуство на забни протези;
 • Trimethylaminuria;
 • esophageal ахалазија;
 • Повреда на оралната хигиена.

Како да се ослободите од лошиот здив?

Халитоза: причини

Прво, обидете се да го додадете во постапката за два пати дневно четкање на забите за прочистување на јазикот од нападот. Ова е најдобро да се прави во вечерните часови: лесен и прецизни движења од коренот до врвот на јазикот чиста. Оваа постапка се ослободи од бактериите во усната празнина, со што значително ќе се намали непријатна миризба.

Празнините помеѓу забите четкање користење на забен конец - конец. Ако не сте во можност да го купат, користете лента на полиетилен. По секој оброк исплакнете ја устата со вода или посебен решение. Кога не може да се измијат устата, да се преживари.

Дома, може да се готви плакнења. Измешајте нане, камилица, жалфија и диви јагоди. Прелива 1 лажица билни мешавина на 1 лажица масло. вода што врие. Откако ладење, вирус на супа и галење устата по секој оброк. Покрај тоа, можете да направите дабови кората, потрошувачка и исплакнете ја устата со gorlom.Dubovaya кората има зајакнување ефект на непцата и чисти плакета од крајници, кои можат да послужат како извор на лош здив, бидејќи на голема концентрација на заразни компоненти.Можете да ги купите на irrigator. Овој вид на алатка во согласност со четка за заби, кои ја чисти празнините помеѓу забите со силен млаз на вода што масажи непцата и обезбедува активирање на циркулацијата на крвта.

Кога халитоза е потребно да се избере паста за заби која не содржи алкохол. Алкохол се суши на површината на слузокожата на усната шуплина, поради што се зголемува нивниот мирис. Стекнување паста која содржи антибактериски агенси врз основа на хлор соединенија. При изборот на уред покривање на тие водени од критериумите што ќе изберете и паста.

Да се ​​обезбеди брз ефект на свеж здив, одговараат на современите медиуми: спреј освежувачи на здивот, гуми за џвакање, пастили, пастили, итн Но тие се разликуваат во тоа како брзи перформанси и ниска отпорност. Ако имате при рака не беше без современи алатки се користи докажани совети:

Халитоза: причини

 1. Може да се обидете да се напие чаша силен чај, а потоа исплакнете ја устата и грлото со чиста вода;
 2. Ослободете се од непријатните мириси помогне на моркови и јаболка и кромид или лук вкус може да се отстрани со мастика магдонос или целер;
 3. Гума за кафе, грав, може да биде исклучен непријатен мирис и вкус;
 4. Ако вашиот непријатна миризба поврзани со прекумерната сува уста, да пијат многу вода. Тоа ќе ги штити устата од сушење, ги отстранува непријатниот вкус и освежат здив;
 5. Бидете сигурни да се вклучат во вашата исхрана овес - го активира производството на плунка;
 6. Кога раката не е четка за заби, или сте само непријатно да миеш заби, чисти забите, непцата и јазикот со прстот. Значи, вие не само да се ослободи од мирис, но, исто така, pomassiruete непцата преку јакнење на нивниот промет;
 7. Кога халитоза останува и по внимателно устата хигиенски третман , Се однесуваат на stomatologu.V 9 пати од 10, проблемот ќе биде решен во рок од неколку посети. Ако на устата и забите ќе бидат здрави, и мирисот ќе продолжи да се проблеми, треба да се бараат причините за вашето тело и да ја посетите другите. Лекарите.

Видете исто така:

Здив - проблем кој се меша со нормален живот. Во овој случај, не се загрижени, не само за неговото здравје, но исто така и за односот okruzhayuschih.Kommunikabelnost, атрактивноста и сексуалноста може да биде уништен во еден момент офанзива мирис од устата. Во ситуација каде што никој начин нема да помогне, консултирајте се со лекар - тоа ќе се утврди вистинската причина за состојбата и pomozhetnayti оптимално решение.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
ХалитозаХалитоза
Методи за да се ослободиме од халитозаМетоди за да се ослободиме од халитоза
Болести предизвикуваат лош здивБолести предизвикуваат лош здив
Орално malodor или халитозаОрално malodor или халитоза
А лоша миризба од усната празнинаА лоша миризба од усната празнина
Причини и третман на халитоза кај луѓетоПричини и третман на халитоза кај луѓето
Како да се ослободите од лош здивКако да се ослободите од лош здив
Причините за третман на халитозаПричините за третман на халитоза
Причини и третман на халитозаПричини и третман на халитоза
Појавата на халитозаПојавата на халитоза
» » » Халитоза: предизвикува. Како да се ослободите од лошиот здив?

© 2011—2021 ma.ungurury.ru